Warto wiedzieć, że w laboratoriach są dostępne tzw. panele pediatryczne. To badanie, które obejmuje nie jeden czy dwa, ale aż 28 alergenów (nie tylko te pokarmowe, ale również oddechowe).
Dzięki takim badaniom można wykryć u dziecka między innymi alergię na białka mleka, kurze jaja, orzeszki ziemne, niektóre ryby, produkty zbożowe i soję. Ponadto wyniki wskazują, czy dziecko ma alergię na sierść kota, psa czy konia, czy jest uczulone na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego oraz zarodniki grzybów.
Popularnymi badaniami, dzięki którym można wykryć alergię u dziecka, są skórne testy punktowe. Należy jednak pamiętać, że tego typu testów zazwyczaj nie przeprowadza się u niemowląt, a dopiero u dzieci powyżej 4. roku życia.
Alergia pokarmowa u niemowląt – leczenie
To, w jaki sposób będzie leczona alergia pokarmowa u niemowlaka, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób dziecko jest karmione. Maluchy z alergią na białko mleka krowiego, które karmione są mlekiem modyfikowanym, muszą przejść na specjalne mieszanki, które zawierają białka hydrolizowane.
Jeśli natomiast dziecko karmione jest piersią, to – jak to zostało już wspomniane, należy wyeliminować składniki uczulające z diety matki.
Uwaga! Warto pamiętać, że bardzo duża część dzieci „wyrasta” z alergii pokarmowych, których objawów doświadczały w niemowlęctwie. Stąd też lekarze zalecają, aby po jakimś czasie (najczęściej po kilku miesiącach) „wystawić” dziecko na działanie alergenu, podając mu jego niewielką ilość. W wielu przypadkach okazuje się, że objawy uczulenia są bardzo delikatne albo że nie występują wcale.