Data modyfikacji:

Objawy ciąży podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne uchodzą za jedną najskuteczniejszych metod zabezpieczania się przed ciążą. Trzeba pamiętać jednak, że i tak nie gwarantują stuprocentowej pewności, że w trakcie ich zażywania nie dojdzie do zapłodnienia. Jeśli tabletki przyjmowane są zgodnie z zaleceniami ginekologa, to niespełna pół procent kobiet dowiaduje się o tym, że zaszło w ciążę. Okazuje się, że ryzyko zapłodnienia zwiększają te panie, które zaleceń nie przestrzegają. Zastanawiasz się, jakie objawy ciąży podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych powinny skłonić do wizyty u ginekologa? Odpowiedź czeka w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!
Closeup of pregnancy test and contraceptive pills birth control concept

Tabletki antykoncepcyjne a ciążą – czy to możliwe?

Oceny skuteczności tabletek antykoncepcyjnych dokonuje się na podstawie wskaźnika Perla. Na rynku mamy dostępne preparaty dwu- oraz jednoskładnikowe. Te pierwsze mają odrobinę wyższy wskaźnik skuteczności, choć różnica między tabletkami nie jest duża i przy poprawnym ich zażywania ryzyko zajścia w ciążę wynosi dziesiętne części procenta. Czy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciążę? Tak, ponieważ jedyną stuprocentową metodą chroniącą przed zapłodnieniem jest po prostu seksualna wstrzemięźliwość.
Po pierwsze, kobieta, która zaszła w ciążę podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych znalazła się w tym niespełna jednym procencie. Trzeba pamiętać jednak, że to sytuacja ekstremalnie rzadka. A po drugie, panie przyjmujące leki mogły same mieć wpływ na zapłodnienie i tutaj tych przypadków jest znacznie więcej.
Co zwiększa ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej takiej jak tabletki?
  • Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej.
  • Stosowanie tabletek o różnych porach dnia.
  • Zażywanie tabletek równolegle z antybiotykami, lekami przeciwdepresyjnymi i innymi, których stosowanie należy niezwłocznie omówić z lekarzem.
  • Infekcje, przeziębienia, wymioty lub biegunki.
  • Nierozpoczęcie kolejnego blistra tabletek po skończeniu poprzedniego.
Okazuje się, że nawet 3 godziny spóźnienia mogą sprawić, że ryzyko zapłodnienia znacząco się zwiększy. Co zatem należy zrobić, gdy tabletka została pominięta, przyjęta z opóźnieniem lub kobieta zmaga się z przeziębieniem? Wtedy ratunkiem będzie zastosowanie dodatkowych metod antykoncepcji – przykładowo mechanicznych. Mowa tu między innymi o prezerwatywach czy środkach plemnikobójczych.

Zajście w ciążę przy tabletkach antykoncepcyjnych – objawy

Po każdym skończonym opakowaniu tabletek powinno dojść do krwawienia z odstawienia. Jeśli do niego nie dojdzie, jest to pierwszy objaw i zarazem sygnał, że warto wykonać test ciążowy. Nie zawsze oczywiście brak krwawienia oznacza zapłodnienie.
Jakie są zatem najbardziej charakterystyczne i zarazem pierwsze objawy ciąży przy tabletkach antykoncepcyjnych? Zaliczamy do nich między innymi:
  • nawracającą, silną senność;
  • długotrwałe uczucie zmęczenia;
  • zmiany apetytu oraz wrażliwość na zapachy;
  • wahania nastrojów, rozdrażnienie, nerwowość, płaczliwość;
  • nudności i wymioty – zwłaszcza poranne;
  • biegunki;
  • nawracającą zgagę;
  • bóle w okolicach podbrzusza i dolnej części pleców;
  • wyższą temperaturę ciała;
  • tkliwe, bolące piersi;
  • wzmożone wydzielanie śluzu z pochwy
Oczywiście każdy z tych objawów ciąży podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych powinien nawracać. To właśnie dlatego tak ważna jest obserwacja organizmu. Sygnałem, że doszło do zapłodnienia, może być również kilka symptomów występujących równolegle przez pewien czas.

Jak rozpoznać ciążę, biorąc tabletki antykoncepcyjne?

Jeśli kobieta podejrzewa ciążę – mimo stosowania tabletek antykoncepcyjnych – w pierwszej kolejności powinna wykonać test. Najlepszy będzie ten z krwi, badający stężenie beta-hCG. Dobrze jest wykonać test w pierwszym dniu spodziewanego krwawienia odstawienia. Trzeba pamiętać jednak, że hormony zawarte w tabletkach mogą zafałszować wynik. W przypadku potwierdzenia ciąży należy odstawić leki i zgłosić się do lekarza.
A jakie są skutki brania tabletek antykoncepcyjnych podczas ciąży? Czy hormony zawarte w lekach wpłyną negatywnie na rozwój dziecka? Obecnie nie ma wystarczających badań, które potwierdziłyby zły wpływ tabletek na płód. Podczas terapii hormonalnej warto być jednak pod stałą kontrolą ginekologa. Czasami objawy ciąży podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych mogą nie wystąpić. Specjalista podczas badań kontrolnych ma szansę wykryć zapłodnienie, dzięki czemu zadba o bezpieczeństwo przyszłej mamy oraz płodu.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża

W życiu części kobiet przychodzi moment, w którym decydują się na odstawienie terapii hormonalnej. Tabletki antykoncepcyjne nie wykazują żadnego negatywnego wpływu na późniejszą płodność. Jeśli przez cały czas leki zażywane były poprawnie, to każdy organizm indywidualnie będzie powracał do stanu umożliwiającego zajście w ciążę. Niektóre panie dowiadują się o zapłodnieniu już po 2–3 miesiącach, a inne będą potrzebować nieco więcej czasu.
Dlaczego więc niektórym kobietom trudno zajść w ciążę po odstawieniu tabletek? Największy wpływ ma na to odkładanie decyzji o dzieciach i bez wątpienia mogą prowadzić do tego leki przyjmowane latami. To jednak nie hormony mają negatywny wpływ na płodność, lecz jedynie mijający czas.
Do czynników, które negatywnie wpływają na zapłodnienie, zaliczymy między innymi wiek (powyżej 35. roku życia szanse na zajście w ciążę znacznie maleją), stan zdrowia, dieta czy poziom stresu. Rezygnację z leków warto szczegółowo omówić z lekarzem – to specjalista pomoże również zadbać o kobiecy organizm i przygotować go na bezpieczną, szczęśliwą ciążę.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka