Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek

Tradycyjnie ostatni czwartek karnawału w Polsce obchodzony jest jako Tłusty Czwartek lub inaczej Zapusty. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału, niegdyś nazywany Tłustym Tygodniem. W ten dzień odstawiamy na bok wszelkie diety i liczenie kalorii. W Tłusty Czwartek wolno nam się objadać pączkami, faworkami oraz innymi słodkościami, a to dlatego że niedługo nadejdzie Wielki Post.

 

paczki-550x350

 

Tłusty Tydzień

W minionych epokach  nie ograniczano się tylko do pączków. W ten dzień podawano różnego rodzaju mięsa, kiełbasy, racuchy. Jednym słowem wszystko, co tylko przyszło do głowy gospodyniom, byle - tłusto, suto i bogato. Do tradycji związanych z Tłustym Czwartkiem należały oczywiście huczne zabawy, tańce i biesiady zakrapiane alkoholem i ciągnące się nieraz przez cały Tłusty Tydzień. Obecnie obżarstwo wcześniejszych wieków zredukowano do symbolicznego pączka lub dwóch (na całe szczęście, bo nawet ten symbol jest bombą kaloryczną). Warto zjeść, chociaż jednego, bo zgodnie z przesądem, kto go nie zje, sprowadza na siebie niepowodzenia w nadchodzącym roku. 

 

O rodowodzie pączka słów kilka

Pączek w obecnej postaci pojawił się w XVI wieku. Wcześniej pieczono go z ciasta chlebowego, nadzianego słoniną i smażono na smalcu. Jak widać protoplasta bardzo odbiegał od znanego nam dzisiaj pączka. Ciekawostką z przeszłości są także pączki niespodzianki. Kiedyś niektóre pączki nadziewano migdałem lub orzechem a ten, na kogo trafił „oznaczony” pączek miał mieć szczęście w życiu. 

 

Tłusty czwartek a dieta

Zdarza się, że w tłusty czwartek jesteśmy na diecie. Jak uniknąć złamania przykazań dietetyka a jednocześnie dotrzymać tradycji? Jeden pączek w czasie całej diety raczej wielkiej krzywdy nam nie zrobi, ale żeby nam nie ciążyło sumienie, możemy go "spalić" dzięki wybranej aktywności fizycznej.

 

Spalenie jednego pączka zapewni nam:

  • 12. min. wchodzenia po schodach,
  • 25. min. pływania,
  • 30. min. skakania na skakance,
  • 13. min. szybkiego biegu,
  • 41. min. energicznego tańca.

 

 

Życzymy Wam smacznych pączków, faworków i wszystkiego co tylko lubicie zjeść w Tłusty Czwartek! A jeśli macie wyjątkowe przepisy, którymi chcielibyście podzielić się z nami, czekamy na Wasze maile pod adresem redakcja@dzidziusiowo.pl

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © kmit

Komentarze
Dodaj komentarz
26-4-2015
Ocena:
Pączki domowej roboty są przepyszne :) A i wyglądają świetnie. Do takich pączków to jedynie śliczne filiżanki z porcelany, pyszna kawa i nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne :) Widziałam takie cudne tu http://namoimstole.pl/produkty/na-napoje/filizanki i strasznie mi się podobają :)