Data publikacji:

Połóg po CC. Ile trwa i jak wygląda?

Połóg po CC, czyli po cesarskim cięciu, wygląda nieco inaczej niż ten po porodzie naturalnym. Przeczytaj, na czym dokładnie polegają różnice, ile trwa połóg po CC i jak poradzić sobie z typowymi dolegliwościami. 

Połóg po CC. Ile trwa i jak wygląda?

Połóg po CC: ile trwa?

Wiele kobiet zastanawia się, ile trwa połóg po CC. Zasadniczo czas trwania połogu wynosi około sześć tygodni – po tym czasie kobieta, która rodziła drogami natury, może już wrócić do współżycia seksualnego. W przypadku porodu drogą cesarskiego cięcia, podczas którego doszło do przerwania ciągłości powłok brzusznych, rekonwalescencja trwa nieco dłużej, bo do ośmiu tygodniu. Po tym czasie większość młodych mam czuje się już naprawdę świetnie, choć czasem rana po cesarskim cięciu może jeszcze dawać o sobie „znać”. 

Połóg po CC: samopoczucie

Połóg po CC rozpoczyna się bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat, czyli od razu po operacji. 

Kiedy znieczulenie przestanie już działać, zaczniesz odczuwać ból w miejscu, w którym dokonano cięcia. Różne kobiety opisują tę dolegliwość w odmienny sposób – dla niektórych jest ona do wytrzymania, innym ból uniemożliwia swobodne funkcjonowanie. 

W pierwszych dniach po operacji możesz odczuwać również skutki znieczulenia. Należą do nich bóle głowy, nudności i wymioty, a także bóle gardła i osłabienie 
Połóg po CC: wstawanie i chodzenie

Połóg po CC nie jest wskazaniem do ciągłego leżenia. Jeśli tylko poczujesz się na siłach, powinnaś wstać i wykonać chociaż kilka małych kroków. Osiągnięcie etapu gotowości ułatwiają ćwiczenia fizyczne, które możesz wykonywać w łóżku – to unoszenie nóg, kręcenie stopami i łagodne wymachy rąk. Jeśli po około ośmiu godzinach od operacji wciąż nie masz odwagi wstać – bo np. boisz się omdlenia, poproś pielęgniarkę o pomoc. 

Pamiętaj, że połóg po CC nie jest aż tak straszny, jak się wydaje. Wiele kobiet obawia się, że na skutek przyjęcia wyprostowanej pozycji w czasie chodzenia dojdzie do rozejścia się szwów, jednak jest to zupełnie bezpodstawny lęk. 

Połóg po CC: pierwsza wizyta w toalecie

Jednym z aspektów, którym połóg po CC znacząco różni się od połogu po porodzie naturalnym, jest wypróżnianie się. Młode mamy po operacji mają założony cewnik, który opróżnia pęcherz – zostaje on jednak wyjęty już w pierwszej dobie po porodzie. Od tego momentu korzystanie z toalety powinno przebiegać już całkowicie „normalnie”.

Choć mogłoby się wydawać, że kobiety po „cesarce” nie muszą specjalnie obawiać się pierwszego po porodzie wypróżnienia, to i u nich nierzadko pojawiają się kłopoty. Najczęstszym jest lęk przed napięciem brzucha, które doprowadzi do silnego bólu rany. Drugim problemem są zaparcia, które znacząco utrudniają sprawę. 

Jeśli będziesz miała podobne problemy, to poproś o specjalny czopek, który rozluźni zawartość jelit i wywoła potrzebę wypróżnienia się.

Połóg po CC: krwawienie

Choć w trakcie cesarskiego cięcia nie dochodzi do naruszania okolic krocza, i tak wkrótce po porodzie pojawia się krwawienie. Jest ono efektem intensywnego oczyszczania się macicy z wszystkich resztek. 

Jeśli wiesz, że czeka cię połóg po CC (czyli masz zaplanowaną operację), do swojej szpitalnej torby koniecznie włóż specjalne, dedykowane dla kobiet po porodzie podpaski albo pieluchomajtki. Nie zakładaj, że nie będą ci potrzebne.

Połóg po CC: gojenie się rany

Jeśli czeka cię połóg po CC, prawdopodobnie już teraz zaczynasz zastanawiać się, jak będzie się goiła rana. Oto kilka ważnych informacji:
  • Ból
Po tym, jak znieczulenie przestanie działać, możesz odczuwać dość silny ból w rejonie rany. Z każdym dniem ta dolegliwość będzie się zmniejszać, by z czasem przejść w okazjonalne swędzenie. Może ono dokuczać ci jeszcze przez kilka miesięcy po porodzie. 
  • Higiena
Połóg po CC nie jest przeciwwskazaniem do przestrzegania zasad higieny. Już po trzech dniach od porodu możesz wziąć zupełnie zwyczajny prysznic, bez obaw, że przeszkodzi to w gojeniu się rany. 
  • Ubrania
Noś obszerne, przewiewne ubrania, które nie będą dociśnięte do rany. To sprzyja gojeniu się i ogranicza dolegliwości. 
  • Kremy, maści
Wbrew pozorom wcale nie musisz stosować żadnych specjalnych kremów, które ułatwiają czy przyspieszają gojenie – jeśli wszystko przebiega bez komplikacji, nie są one potrzebne. Możesz natomiast – za zgodą lekarza, w odpowiednim momencie zacząć stosować krem na blizny. 
  • Zdjęcie szwów
Zdjęcie szwów następuje po około tygodniu od operacji. Jest to zabieg, który może wiązać się z pewnym dyskomfortem, ale nie jest źródłem dużego bólu. Innymi słowy – nie ma się czego bać. 

Połóg po CC: inne dolegliwości

Połóg po CC może by źródłem kilku innych dolegliwości. Na co najczęściej skarżą się młode mamy?
  • Bóle brzucha
Delikatne bóle brzucha, a w zasadzie jego „ciągnięcie”, związane jest z obkurczaniem się macicy. Możesz odczuwać je szczególnie mocno w czasie karmienia piersią. Nie martw się jednak – taka dolegliwość jest oznaką, że wszystko przebiega dokładnie tak, jak powinno. Do lekarza udaj się, jeśli ból będzie nasilony albo gdy cokolwiek innego cię zaniepokoi. 
  • Zmiana koloru odchodów połogowych
Jak już wiesz, połóg po CC również wiąże się z oczyszczaniem macicy, czyli wydostawaniem się wydzielin z pochwy. Powinnaś wiedzieć również, że te wydzieliny mogą mieć różne kolory: początkowo są czerwone, następnie różowe, brązowe, a na sam koniec – przezroczyste. Proces oczyszczania macicy powinien zakończyć się po około czterech tygodniach. Jeśli znacząco się przedłuża (trwa np. 6 tygodni) udaj się do lekarza ginekologa. Lekarz powinien zobaczyć cię także w przypadku, gdy odchody popołogowe są wyjątkowo skąpe.
Autor: Robert Wojtaś