Data modyfikacji:

Wszystko, co musisz wiedzieć o laktacji, czyli praktyczne wskazówki dla młodej mamy prosto od dietetyka!

Karmienie piersią, chociaż jest naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia, wcale nie jest łatwe dla świeżo upieczonej mamy. Pytania, które najczęściej zadają młode mamy dotyczą prawidłowego przystawiania dziecka do piersi, problemów popękanych brodawek sutkowych, a także diety, jaką powinna stosować kobieta karmiąca piersią. Wszystkie wątpliwości pomogą rozwiać eksperci z HeyDoc.pl.
laktacja

Mleko w kobiecych piesiach może pojawić się pod koniec ciąży, chociaż zazwyczaj pojawia się zaraz po porodzie. Kiedy dziecko przyjdzie na świat jest od razu przystawiane do piersi – według zaleceń powinno się nakarmić niemowlę w pierwszej godzinie po porodzie. Pierwsze mleko nazywane jest siarą i ma wiele wartości odżywczych, chociaż jego konsystencja nie przypomina mleka, jest bardziej gęsta. Dziecko należy przystawić do piersi jak najszybciej, aby pobudzić laktację.

Czy będę mieć wystarczającą ilość pokarmu w pierwszych dniach po porodzie?

Początkowo mleka nie jest dużo, ale wystarczy go dla dziecka, którego żołądek jest mały i nie potrzebuje wiele. Nawał pokarmu zaczyna się w trzeciej lub czwartej dobie po porodzie. Wtedy pokarmu jest bardzo dużo, piersi mogą być tkliwe, a karmienie bolesne. Mleko ma już wtedy typowy wygląd – jest białawe i wodniste.

Laktacja stabilizuje się zazwyczaj między szóstym a ósmym tygodniem życia dziecka.

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Pozycja, w której przystawia się dziecko do piersi jest bardzo ważna – główka i plecy dziecka powinny być w tej samej linii, ale broda powinna być uniesiona do góry, nie opadać na klatkę piersiową. Ważne, żeby młodej mamie też było wygodnie, warto wspomóc się poduszką do karmienia lub usiąść w wygodnym fotelu.

Ważne, aby włożyć całą brodawkę do buzi dziecka. W tym celu dotknij sutkiem górnej wargi dziecka, aby otworzyło buzię. Prawidłowo brodawka powinna przylegać do górnego podniebienia dziecka i być podtrzymywana przez jego język od spodu. Dziecko musi się nauczyć ssania. Lepiej przez pierwszy miesiąc życia malucha nie podawać mu smoczka ani mleka z butelki. Smoczek uczy innej techniki ssania, a mleko z butelki jest łatwiejsze do spożywania, przez co niemowlę będzie mniej chętne do ssania piersi.

O prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi świadczą:

  • Dziecko dotyka brodą twojej piersi,
  • Maluch może swobodnie oddychać przez nos,
  • Nie odczuwasz bólu,
  • W ustach dziecka znajduje się nie tylko sutek, ale i część otoczki,
  • Najpierw rytm ssania jest krótki i szybki, a następnie głęboki i powolny.

Jak przerwać karmienie?

Karmienie trzeba przerwać, kiedy odczuwasz ból lub czujesz, że dziecko źle złapało brodawkę sutkową. W tym celu spróbuj włożyć palec w usta dziecka, aby wyjąć brodawkę.

Co robić, kiedy pokarmu jest tak dużo, że dziecko dławi się podczas karmienia?

Najlepiej w tej sytuacji odciągnąć trochę pokarmu przed karmieniem lub karmić malucha w pozycji, kiedy dziecko leży na piersi i mleko wypływa z niej wbrew grawitacji.

Co zastosować na popękane brodawki sutkowe lub co robić przy nawale pokarmu?

Popękane lub bardzo obolałe brodawki sutkowe to częsty problem. Należy je nawilżać specjalną maścią – np. z zawartością lanoliny oraz nie podrażniać ich dodatkowo stanikiem (lub innymi tkaninami). Zalecane jest także smarowanie sutków własnym mlekiem po każdym karmieniu – działa ono bakteriobójczo.

W przypadku nawału pokarmu należy odciągać niewielkie ilości pokarmu tak, aby poczuć ulgę. Odciąganie pobudza laktację i o tym należy pamiętać.

Dieta a laktacja – dietetyk z HeyDoc.pl, Agnieszka Szuwała, odpowiada na prawdziwe pytania młodych mam. Jeśli Ty też masz wątpliwości zapraszamy do zadania pytania lekarzowi!

Jak pobudzić laktację dietą? Czy są pokarmy, które sprawiają, że mleka jest więcej?

Dieta mamy karmiącej powinna być przede wszystkim zdrowa i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ważna jest w tym okresie większa podaż białka ok 110g dziennie, głównie pochodzącego z produktów zwierzęcych jak mleko i produkty mleczne, mięso, ryby, jaja. Warto również pamiętać o produktach z pełnego ziarna zbóż, nasionach roślin strączkowych i orzechach. Bardzo ważnym również w okresie karmienia piersią jest odpowiednie nawodnienie. Zaleca aby dziennie pić nawet do 3 litrów płynów jak: wody, herbaty, soków bez dodatku cukru oraz mleka. Można również sięgnąć po napary z kopru włoskiego, kminku i anyżu, które mogą wspomóc laktację. Herbata z mlekiem czyli tzw. bawarka z pewnością nawadnia organizm mamy karmiącej, jednak nie przyczynia się do większej laktacji, może być zastąpiona innym napojem.

Laktację z pewnością poprawi częste przystawianie dziecka do piersi. Noworodka przynajmniej 8-12 razy w ciągu doby.

Czy są zakazane pokarmy w diecie matki karmiącej?

Mama karmiąca powinna unikać potraw wysoko przetworzonych zawierających cukry proste, niezdrowe tłuszcze a także konserwanty, barwniki oraz wzmacniacze smaku. Przy karmieniu piersią nie powinno się również sięgać po alkohol czy duże ilości kawy oraz mocne napary z herbaty. Alkohol i kofeina ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie maluszka i mamy, ale również odwadnia organizm karmiącej, co nie sprzyja laktacji.

Przy karmieniu piersią warto być również ostrożnym przy jadaniu surowego mięsa, ryb oraz jaj (tatar, sushi) z uwagi na zagrożenie chorobami bakteryjnymi. Produkty powinny być ze sprawdzonego źródła i przebadane.

Podczas karmienia piersią nie warto stosować diet eliminacyjnych, jeśli u mamy nie zostały zdiagnozowane alergie pokarmowe i nie obserwuje się reakcji u dziecka. Wykluczyć możemy w ten sposób ważne produkty z diety dostarczające cenne składniki odżywcze i witaminy. Dieta matki przy karmienia piersią nie ma wpływu na ryzyko wystąpienia alergii u niemowląt.

Jak umiejętnie wprowadzać nowe pokarmy do diety swojej (i maluszka)?

Mama karmiąca powinna być ostrożna w włączaniu do posiłków produktów nowych, których wcześniej nie jadała, tym bardziej gdy ich pochodzenie nie jest znane. Istnieje ryzyko uczulenia lub zatrucia pokarmowego. Produkty z których są przygotowywane posiłki powinny być świeże ze sprawdzonego źródła.

U maluszka po 4 miesiącu życia powinno zacząć się wprowadzać inne posiłki niż mleko. Zaczynając od gotowanych, miksowanych warzyw jak marchewka, kaszek i kleików bezglutenowych. Nowe posiłki powinno wprowadzać się stopniowo po łyżeczce, obserwując reakcję dziecka, a w razie wątpliwości skonsultować się z pediatrą. Warto pamiętać aby do diety dziecka wprowadzać produkty naturalne, zdrowe, a unikać cukrów prostych i żywności wysokoprzetworzonej. Od najmłodszych lat kształtują się nawyki żywieniowe, które mają ogromny wpływ na zdrowie w dorosłym życiu.

Lista top 10: to powinna jeść mama karmiąca piersią

  • Chude mięso (indyk, kurczak, cielęcina, schab, szynka, chuda wołowina, królik)
  • Ryby przede wszystkim morskie (nie w formie surowej)
  • Nasiona roślin strączkowych, przede wszystkim ciecierzyca i soczewica
  • Pełnoziarniste pieczywo,
  • Grube kasze, ryż brązowy, pełnoziarnisty makaron
  • Świeże owoce i warzywa
  • Orzechy
  • Zdrowe nienasycone tłuszcze (jak: olej rzepakowy, oliwę z oliwek, olej lniany)
  • Niskotłuszczowe mleko i przetwory mleczne naturalne bez słodkich dodatków
  • Woda, do 3 litrów każdego dnia

Artykuł sponsorowany