Badania prenatalne - Biopsja trofoblastu

Biopsja trofoblastu, zwana też biopsją kosmówki, jest jedną z najnowocześniejszych technik prenatalnych, dzięki którym można wykazać czy istnieje zagrożenie płodu którąś z chorób genetycznych. To badanie prenatalne pozwala oszacować ryzyko wystąpienia takich chorób jak zespół Downa, zespół Turnera, hemofilia A i B, anemia sierpowata, czy mukowiscydoza.

 

inwazyjne badania prenatalne

 

Biopsja trofoblastu – na czym polega?

Biopsję trofoblastu zaleca się stosować między 11. a 14. tygodniem ciąży, co w porównaniu do okresów, w jakich można przeprowadzać inne badania prenatalne, pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Tak wcześnie wykonany zabieg daje więcej czasu na przeprowadzenie koniecznych, a trwających nawet do kilku tygodni, badań molekularnych.

Zabieg przeprowadza się zwykle na fotelu ginekologicznym lub łóżku porodowym. W celu pobrania z komórki fragmentu trofoblastu, lekarz wprowadza igłę biopsyjną poprzez powłokę brzuszną. Pobranie komórki następuje przez zassanie jej cząstki do pipety z pomocą podciśnienia. Pobrany materiał zostaje poddany szczegółowej analizie laboratoryjnej, a w miejscu nakłucia zakłada się jałowy opatrunek. Wyniki analizy badania znane są zazwyczaj już po kilku dobach.

 

W jakich sytuacjach zaleca się przeprowadzenie badania?

Biopsji, tak jak i innych inwazyjnych badań prenatalnych, nie wykonuje się, jeśli nie ma takiej potrzeby. Zaleca się ją natomiast kobietom, które zaszły w ciążę po 35. roku życia, bądź tym, w których rodzinie występowały już wady genetyczne.

 

 

Możliwe powikłań badań prenatalnych

Ryzyko powikłań, jakie wiąże się z biopsją trofoblastu porównywalne jest do tego, jakie niesie ze sobą amniopunkcja. Niemniej jednak, jakiekolwiek powikłania, o ile zadba się o właściwą opiekę medyczną, zdarzają się bardzo rzadko.

Po zabiegu ciężarna powinna odpoczywać przez 24 godziny, a przynajmniej postarać się w ogóle nie przemęczać. W przeciwnym razie mogą wystąpić bóle, a nawet krwawienie z macicy. Jeśli do niego dojdzie, kobieta powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż może okazać się, że nastąpiła infekcja lub doszło do wypłynięcia płynu owodniowego.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Alliance All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu