Data publikacji:

Baby blues - jak sobie z nim radzić?

Autor: Ulanka

Nadszedł dzień, na który tak długo czekałaś - Twój maluszek przyszedł na świat. Ale zamiast spodziewanej radości, czujesz przygnębienie i nie masz na nic siły. Wiesz, że tak nie powinno być, że coś jest z Tobą nie tak. Jeśli te odczucia są Ci znane, prawdopodobnie dopadł Cię baby blues, czyli stan, który odczuwa niemal 80% młodych mam.

Czym jest baby blues?

Czym jest baby blues?

Jest to stan emocjonalny spowodowany gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Kobieta odczuwa niepokój, smutek, nerwowość i przede wszystkim nieadekwatność swoich emocji do aktualnej sytuacji. Przecież właśnie została mamą, powinna odczuwać błogie szczęście, które podobno odczuwają wszystkie młode matki. Tymczasem jest rozdrażniona, przygnębiona i ma problemy ze snem. Do tego często płacze. Czuje się bezradna, niezrozumiana i przytłoczona całkiem nowymi obowiązkami. Pojawia się poczucie winy. Zaczyna uważać, że jest złą matką i obawa, że nie sprosta tej roli i stawianym wobec niej oczekiwaniom społeczeństwa. 

 

Skąd się bierze?

Duży wpływ na powstanie baby bluesa mają hormony. W ostatnim trymestrze ciąży znacznie zwiększa się poziom kortykotropiny (inaczej CRH), czyli hormonu wydzielanego pod wpływem stresu. Zadaniem tego hormonu jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi w chwilach dużego napięcia - a takim niewątpliwie jest poród. Po porodzie poziom CRH spada, co przyczynia się do znacznego obniżenia nastroju kobiety. Kilka dni po porodzie spada też poziom adrenaliny, która pozwoliła młodej mamie odzyskać utracone podczas porodu siły. Przez to wszystko kobieta czuje się zupełnie pozbawiona energii.

Abstrahując od czynników biologicznych, baby blues może mieć swoje źródło w sytuacji osobistej kobiety. Na doświadczenie smutku poporodowego bardziej narażone są mamy, które przed zajściem w ciążę były aktywne zawodowo - wizja zmiany dotychczasowego trybu życia przeraża je na tyle, że chwilowo nie potrafią cieszyć się macierzyństwem. Częściej też odczuwają go kobiety, które rodziły pierwszy raz i samotne mamy - nic dziwnego, wychowanie dziecka w pojedynkę jest niesamowicie wymagającym zadaniem.

 

 

Jak sobie radzić?

Borykasz się z baby bluesem? Pamiętaj przede wszystkim, by się nie obwiniać - smutek poporodowy jest częstym zjawiskiem, które niebawem minie. Nieocenione jest w tej sytuacji wsparcie najbliższych. Bardzo ważne jest, byś przez pierwsze dni po porodzie miała wokół siebie wspierające osoby: partnera, rodziców czy przyjaciół, którzy będą dla Ciebie psychiczną podporą i pomogą Ci w codziennych obowiązkach. Dobrze może zrobić Ci rozmowa z kobietami, które już przez to przeszły. Jeśli chciałabyś podzielić się swoim doświadczeniem z innymi mamami, a nie masz takich w najbliższym gronie - z pewnością znajdziesz kobiety z podobnymi doświadczeniami na forach internetowych.

 

Jak przetrwać baby blues?

  • Jak najwięcej wypoczywaj.
  • Nie przejmuj się gdy coś się nie udaje. Żadna mama nie wiedziała wszystkiego od razu.
  • Dziel się swoimi spostrzeżeniami, radościami i obawami z partnerem.
  • Korzystaj z porad i wiedzy bardziej doświadczonych rodziców.
  • Część dotychczasowych codziennych obowiązków przekaż partnerowi.
  • Poproś kogoś zaufanego o pomoc przy dziecku. Zyskasz troszkę czasu dla siebie.
  • Każdą wolną chwilę wykorzystaj na odpoczynek i sen. Jeśli masz ochotę, śpij razem z dzieckiem.

 

Nie mylić z depresją poporodową!

Wiele osób myli baby bluesa z depresją poporodową. Tymczasem są to dwa różne zjawiska. Baby blues nie wymaga leczenia i znika samoistnie. Dobra wiadomość jest taka, że dzieje się to szybko - po ok. dwóch tygodniach Twój stan emocjonalny powinien wrócić do normy. Jeśli jednak się przedłuża, a Ty czujesz się coraz gorzej - porozmawiaj z lekarzem. Depresja jest bowiem nie przejściowym stanem emocjonalnym, który można zlekceważyć, lecz chorobą. Więcej na ten temat przeczytasz przeczytasz tutaj.

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
27-05-2015
Ocena:
Straszna sprawa, depresja to wyniszczająca choroba
27-05-2015
Ocena:
Dla mnie baby blues był dużym problemem ale na szczęście wyszliśmy z tego
blizna po porodzie

Blizna po porodzie – jak pielęgnować?

2024-06-03
Medycyna nieustannie idzie do przodu, dzięki czemu duże, mocno odznaczające się blizny po porodzie – nie tylko przez cesarskie cięcie, ale także przez nacięcie lub pęknięcie krocza – powoli stają się już przeszłością. Możesz też wpłynąć na to, aby ślady były mniej widoczne. W jaki sposób? Podstawą jest dbanie o ranę już od pierwszych dni. Co robić i dlaczego jest to tak ważne? Blizna po porodzie nie ma przed nami tajemnic. Zobacz, jak ją pielęgnować.
zrosty po cesarskim cięciu

Co na zrosty po cc? Jak się ich pozbyć? Poradnik

2023-12-29
Cesarskie cięcie (CC) jest częstym sposobem na przyjście na świat dziecka. Po operacji zazwyczaj pojawiają się zrosty, które mogą sprawiać pewne niedogodności i kłopoty. Sprawdź, czym są zrosty po CC, jakie są ich objawy, jak można je wykryć oraz przede wszystkim, jak się ich pozbyć.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.