Menu główne
Portal dla rodziców...

Porody podczas pełni księżyca

poród

 

Tajemniczych historii związanych z pełnią księżyca jest wiele. Bezsenność, wzrost liczby zabójstw i samobójstw, nie mówiąc już o wilkołakach. Ponoć posiada ona jeszcze jedną właściwość – wpływa na ilość urodzeń. Czy faktycznie pełnia księżyca ma wpływ na magię narodzin?

Pełnia księżyca a zachowania społeczne

Niektóre z przeprowadzonych badań wskazują, że pełnia księżyca rzeczywiście może mieć wpływ na określone zachowania człowieka. Dla przykładu, może wzmagać agresję. Jeśli zapytamy o związek pomiędzy czasem, w którym rodzą się dzieci a cyklem księżycowym, niekoniecznie doczekamy się jasnej odpowiedzi. Jednakże istnieją pewne publikacje, które potwierdzałyby taką zależność.

 

Jedno z takich badań* spojrzało na dokładną liczbę 5,927,978 urodzin we Francji, między styczniem 1968 r. a grudniem 1974 r. Wykorzystując analizę widmową wykazano, że istnieją 2 odmienne rytmy w częstotliwości narodzin. Pierwszy – rytm tygodniowy, charakteryzujący się najniższą ilością urodzeń w niedzielę oraz najwyższą ich ilością we wtorek. Drugi - rytm roczny, z maksymalną ilością urodzeń w maju oraz najniższą między sierpniem a październikiem. Rok podzielono również na cykle księżycowe. Analiza statystyczna pod tym kątem wykazała, że najwięcej dzieci rodzi się w ostatnim kwartale oraz w nowiu, najmniej natomiast w pierwszym kwartale. Rozbieżności pomiędzy ilościami narodzin zostały uznane za niezwykle znaczące jeśli chodzi o ich związek z fazami księżyca.

Porody i pełnia księżyca - Jak jest naprawdę?

Teoretycznie, wiele prawidłowości i cykli, od których zależy działanie organizmu człowieka, powinno być zgodnych z cyklami natury. W praktyce, na przebieg ciąży i poród wpływ mają przede wszystkim hormony, które niekiedy skutecznie dają się we znaki, potrafiąc rozregulować wszelkie prawidłowości związane z naszym ciałem. Przy tym nie mamy pojęcia, jak księżyc mógłby wpływać na estrogeny. Jak do tej pory nie przeprowadzono badań, które miałyby na celu wykazanie określonych powiązań.

 

Czy zatem poród rzeczywiście ma coś wspólnego z pełnią? Jedni powiedzą tak, drudzy nie. Jeśli uznajemy, że natura ma wpływ na nasz organizm, czemu by nie uznać, że jest to wpływ znacznie większy, niż są w stanie to potwierdzić badania medyczne?

 

* Guillon P, Guillon D, Lansac J, Soutoul JH, Bertrand P, Hornecker JP.  Births, fertility, rhythms and lunar cycle. A statistical study of 5,927,978 births Journal of Obstetrics, Gynecology and Reproductive Biology, Paryż 1986, s. 71

 

Zdjęcie: Fotolia by © Solvaenda All right reserved

Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Komentarze  

#1 jutka 2014-07-27 09:23
Podczas pełni rodziło ze mną 9 kobiet,ja urodziłam się co do minuty, gdy słońce było w zenicie, oboje urodziliśmy się we wtorek, wszystko potwierdza tezy artykułu, ale nie dowodzi niczego. Świat/ wszechświat ma swoje prawa, jesteśmy z nim powiązani tajemniczą nicią, to jest wspaniałe i nie potrzebuje naszej aprobaty, te prawa będą działać, czy je uznamy czy nie,każdy ma swoje racje, prawda jest jedna:).
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.