Poród naturalny – przebieg krok po kroku

Na ten moment czekaliście aż dziewięć miesięcy. Jednakże czym bliżej rozwiązania tym większy niepokój. Jak to będzie? Czy wszystko pójdzie dobrze i dziecko urodzi się zdrowe? Ile będzie trwać poród? I, czy będzie bardzo bolało? Do tego te mrożące krew w żyłach opowieści koleżanek. Czasem masz wrażenie, że nie dasz sobie rady, a strach z każdą chwilą odbiera Ci siły. Zanim wpadniesz w panikę, zobacz co Cię czeka krok po kroku, a przekonasz się, że nie taki poród straszny, jak opowiadają.


 

Poród naturalny dzielony jest na 4 różne okresy porodu, zwane również fazami porodu. Każda z nich ma inne zadania i czym innym się charakteryzuje, a zatem przejdziemy po kolei przez te 4 kroki.

 

1. Pierwsza faza porodu - rozwieranie szyjki macicy

W tej fazie pojawiają się pierwsze, delikatne skurcze macicy. Z czasem zaczynają się one nasilać i stają się coraz częstsze. Pod koniec tego etapu pojawiają się mniej więcej co 2 minuty i trwają po 70-90 sekund. W trakcie skurczów, wydłużone w czasie ciąży, mięśnie macicy zaczynają się kurczyć, zmniejszając jej rozmiary. Proces obkurczania zaczyna się zwykle od szczytu macicy i powoli rozszerza się ku dołowi. W efekcie pojawia się rozwarcie. Dochodzi do przerwania błon płodowych i wypłynięcia przez szyjkę macicy płynu owodniowego.

 

Skurcze macicy trwają zwykle aż do momentu, gdy średnica otworu szyjki osiągnie 10 cm, czyli rozwarcie na 5 palców. W tym czasie dziecko szykuje się do wyjścia, przyciąga kończyny do tułowia, a główkę do klatki piersiowej.

Pierwszy etap porodu jest najdłuższy, bo trwa od 6 do 18 godzin (zależy od indywidualnych predyspozycji rodzącej i liczby przebytych porodów). Najprostszym sposobem na jego przyspieszanie jest utrzymywanie kobiety w ruchu tak długo, jak długo jest ona w stanie chodzić. Ruch ten polega zwykle na spacerowaniu, ćwiczeniach rozciągających na piłce lekarskiej i trenowaniu oddechu, tak potrzebnego w późniejszym etapie.

W tej fazie porodu kobieta przeważnie przechodzi serię zmian nastroju: zaczyna od podniecenia wynikającego z faktu ‘że już czas’, przechodzi przez powagę, koncentrację i skupienie - gdy skurcze coraz bardziej jej dokuczają, aż do chwili zwątpienia i lęku przed nieznanym. Te zmiany nastrojów są zjawiskiem całkowicie normalnym i niezwykle silnym.

Doświadczonej położnej wystarczy obserwacja kobiety rodzącej i jej nastroju, żeby wiedzieć jak postępuje poród. Nie musi nawet badać rozwarcia. Gdy kobieta krzyczy, że już ma dosyć, że nie chce rodzić doskonale wie , że pierwszy etap właśnie dobiega końca.

 

2. Druga faza porodu - wydalanie

Druga faza u kobiet rodzących po raz pierwszy zazwyczaj trwa około 2 godzin. U pań, które już wcześniej rodziły faza wydalania trwa znacznie krócej, bo około 30 minut. Szyjka macicy jest już w pełni rozwarta, wody odeszły, a rodząca kobieta odczuwa nagły przypływ sił.

Dziecko jest wypychane z brzucha matki przez kanał rodny, poprzez zarówno skurcze macicy jak i bardzo silne, wypychające ruchy przepony, czyli parcie. Dodatkowo parcie można zwiększyć robiąc lekki skłon do przodu i napinając mięśnie brzucha. W skłonie może pomóc mąż lub osoba towarzysząca podciągając rodzącą za barki. Podczas wypierania dziecka niezwykle ważne jest prawidłowe oddychanie. Nie tylko dotlenia ono dziecko ale także eliminuje zatrzymywanie powietrza w polikach i pękanie naczynek krwionośnych na twarzy i w gałkach ocznych.

W tej fazie porodu lekarz może wykonać epistomię, czyli nacięcie krocza. Faza ta kończy się wraz z wylądowaniem maluszka na brzuchu mamy.

3. Trzecia faza porodu – faza łożyskowa

Gdy noworodek jest już na świecie macica rodzi łożysko i błony płodowe. Ból i zmęczenie zastępuje w tym czasie poczucie spełnienia. Kobieta odczuwa potrzebę niewielkiego parcia. Pod wpływem bezbolesnych skurczów, równie bezboleśnie rodzi się łożysko. Łożysko musi być dokładnie usunięte, dlatego położna sprawdza czy jest ono całe i kompletne.

Zaraz po przyjściu na świat dziecko poddawane jest ocenie. Waży się je i mierzy, wykonywany jest też test APGAR. Jeśli u malucha nie stwierdzi się żadnych nieprawidłowości i szkrab otrzyma wystarczającą ilość punktów APGAR (8-10), maluch oddawany jest mamie i może zostać po raz pierwszy nakarmiony mlekiem.

Oboje pozostają na oddziale porodowym mniej więcej przez godzinę, po czym, o ile nie nastąpiły żadne komplikacje, są razem transportowani na oddział noworodkowy. Konieczność pozostania na oddziale porodowym wynika z faktu, że pierwsze chwile po porodzie mają kluczowe znaczenie dla obserwacji prawidłowego obkurczania się macicy, tamowania ewentualnych krwotoków i kontroli bólu. W tym czasie dokonuje się również opatrzenia naciętego krocza oraz ewentualnego wyłyżeczkowania jamy macicy.

 

4. Czwarta faza porodu - 2 godziny z dzieckiem

Czwarta - ostatnia już faza porodu to okres ścisłego nadzoru nad mamą i dzieckiem jeszcze na sali porodowej. W tym czasie może nastąpić zwiększone krwawienie, spadek ciśnienia, czy omdlenie (np. gdy mama wstanie - czego nie powinna robić w tym okresie). Dlatego obserwacja jest niezbędna. Personel szpitala sprawdza także obkurczanie się macicy i pomaga przystawić dziecko do piersi. Następuje pierwszy bliski kontakt mamy z dzieckiem i pierwsze karmienie. Przez te 2 godziny dziecko jest cały czas przy mamie.

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Wrzesień 28, 2016
Rodziłam pierwszy raz z lutym tego roku.
Czwartek, godz. 9 rano. Badanie KTG - nic, badanie ogólne - nic. No to czwarty masaż szyjki (ciąża przenoszona). I wtedy już nie popuściłam. Chodziłam po klatce schodowej - góra, dół, góra, dół; przysiady, skłony itp. O 16 badanie KTG i mi mówią, że rodzę. A ja nic nie czuję. Mam się pakować i na porodówkę. O 17 jestem już na miejscu, robią lewatywę, potem huśtam się na piłce (kapitalna położna pokazała mi jak, bo oczywiście nie wiedziałam), o 18 przebijają mi pęcherz, bo rozwarcie ponoć na 5cm, a pęcherz cały (no i aby przyśpieszyć poród). I dopiero wtedy poczułam skurcze. Dzwonię do partnera, że ma się spieszyć, bo czuję, że nie zdąży. On rzuca wszystko i przyjeżdża o 19. Chce mi jakoś pomóc, ale proszę, aby siedział obok i po prostu był. Ból się wzmaga, ale do wytrzymania. W pewnym momencie chce mi się do toalety i proszę, aby mnie zaprowadził. I tu zonk, bo to parte się zaczynają. Nie umiałam już dojść do łóżka porodowego więc mnie zawlekli. Muszą mnie naciąć - nie boli. Robią to w chwili kiedy jest skurcz. Mój facet odlatuje, a ja widzę już główkę dziecka w szybie okna. O 20.07 mam dziecko na brzuchu :)
Ocena:
Marzec 5, 2016
ja miałam wywoływany poród i trwał tylko 4 godz....prawdą jest to że sie krzyczy ze koniec nie mogę nie chce ,,,,,zróbcie cesarkę itd...za 2 tyg mam termin drugiego porodu...i sie cholernie
Ocena:
Luty 21, 2016
Sama prawda bo rodzilam 9 godzin i wszystko tak jest napisane
Ocena:
Grudzień 29, 2015
kupa podczas porodu:

po pierwszym porodzie wiem, że lepiej zrobić sobie lewatywe w domu albo jakiś czopek zapodać, bo w szpitalu może być za późno.
Mnie się nagle zachcialo wymiotować i zrobic kupe na poroowce, co niby normalne jest, więc poprosilam o zestaw do lewatywy...poszłam z mężem do toalety i co się okazało.....dziecko tak pchalo się na swiat, że nie zdążyłam jej zrobić i ledwo mąż wyniosł mnie z toalety bo w niej bym urodziła....rodziłam tak szybko i w sumie tylko w obecności męża, że jak lelarz i położna wbiegli to w szoku byli.... wracając do kupy to jej w koncu nie zrobiłam, ae teraz wiem, że nawet gdybym ją zrobiła to jest fizjologia i szczerze mówiąc nie ma się co schizować, zwlaszcza, że to nie rodząca bedzie sprzątac ;) Niby na porodówce personel nie proponuje i nie robi lewatywy, bo to niby uwłaczające dla rodzącej, więc jak się chce to można samemu sobie zrobić....Ja już wiem, że dla wlasnego komfortu zrobie to przed wyjazdem na porodówkę z domu o ile zdążę :)
Ocena:
Grudzień 16, 2015
Podczas mojego pierwszego porodu I faza trwała 6 godz, a II faza 20 min. Nic strasznego. Nie można się bać- to podstawa.
Ocena:
Grudzień 8, 2015
Dlatego często a nawet chyba zawsze robi się lewatywe takie są procedury a strach przed porodem w niczym nie pomaga tyle kobiet już rodziło i jakoś żyją każda kobieta która chce mieć dziecko musi się z tym liczyć pozdrawiam ja czekam na mojego maluszka do marca :) jestem pierworodka a artykuł wcale mnie nie przestraszył
Łucja brawo!!! To musiało być piękne przeżycie :)
Ocena:
Grudzień 3, 2015
Ja rodziłam jak na razie tylko raz powiem wszystkim przyszłym mamą że każda z nas jest inna i każdy poród jest inny ja urodziłam dziecko sama w domu -naprawdę uwierzcie a 4 godziny wcześniej byłam u swojego ginekologa i nic nie wskazywało na tak szybki poród w ten sam dzień ja też nie wiedziałam jak to będzie czy będę umiała dotleniać dziecko w czasie porodu bałam się ale uwierzcie potrafiłam poradzić sobie z tym tak więc nie trzeba być mgr. medycyny by wiedzieć co robić natura nas tak stworzyła że potrafimy poradzić sobie nawet w zaskakujących nas sytuacjach nie bójcie się bądźcie odważne to my dajemy życie maluszkowi, ja też nie chodziłam do szkoły rodzenia to był mój pierwszy poród a sama w domu urodziłam oczywiście na odcięcie pępowiny przyjechało już pogotowie bo tego bym nie była odważna zrobić ale te chwile kiedy sięgasz swoimi rękoma jako pierwsza po noworodka i jak ono ze zawiniątka się rozwija są cudowne i nie do kupienia mojego porodu bym nie zamieniła na ten w sali porodowej dla tych cudownych chwil
Ocena:
Listopad 25, 2015
Poród wcale nie taki straszny jak opowiadaja? A ten artykul? Straszny! Tyle godzin, tyle krzyku i to naciecie. Wcale mi nie pomogl ten artykul. A i oczywiscie temat tabu czyli kupa podczas porodu. Pisze ktos o tym?