Skurcze macicy

Ciąża to dla macicy nie lada wyzwanie. Ten narząd w ciągu zaledwie kilku miesięcy z wielkości gruszki rozciąga się do rozmiaru dorodnego arbuza, a wszystko to żeby móc pomieścić kilkudziesięciocentymetrowego bobasa. Aby sprostać temu zadaniu macica intensywnie ćwiczy. Kurczy się i rozciąga, by już za kilka miesięcy móc wypchnąć malucha na zewnątrz.

 

Ciężarna w ostatnim okresie ciąży może odczuwać skurcze macicy

 

Choć macica kurczy się już od pierwszego trymestru ciąży to skurcze te są dla kobiety praktycznie nieodczuwalne. Wiele kobiet zauważa jedynie, że  po stosunku ich brzuch napina się i twardnieje.  To zupełnie naturalne i nie ma powodów do obaw. W trakcie orgazmu uwalnia się oksytocyna, która powoduje skurcze macicy.

 

Skurcze Braxtona-Hicksa - skurcze przepowiadające

Czym bliżej porodu tym skurcze stają się bardziej odczuwalne. Dziecko jest coraz większe, macica znacznie zwiększyła swoją objętość, a aktywność fizyczna mamy, głaskanie po brzuchu i radosne harce dziecka stymulują ją do pracy.

Pod koniec ciąży pojawią się skurcze Braxtona-Hicksa. Nasilają się głównie wieczorem lub po wzmożonym wysiłku. Dla niektórych kobiet są one bolesne, dla innych wręcz nieodczuwalne. Sprawiają, że włókna mięśniowe macicy przesuwają się ku górze, a tkanki  jej dolnej części rozluźniają się. Dzięki temu w odpowiednim momencie szyjce macicy będzie łatwiej rozewrzeć się.

 

Czy wiesz, że:

Jeśli czujesz tępy ból w dolnych partiach brzucha,
macica ciąży ku dołowi i bolą cię plecy w okolicy lędźwiowej
koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub położną.

Kilka dni przed porodem skurcze mogą być odczuwalne nie tylko w dole brzucha, ale także w okolicy lędźwiowej. Występują regularnie co kilka minut i przepowiadają zbliżający się poród.


Weź ciepły prysznic, połóż się wygodnie i oddychaj spokojnie. Jeśli skurcze miną, możesz być pewna, że godzina zero jeszcze nie nadeszła.

Natomiast jeśli pomimo odpoczynku skurcze nie ustąpią, a wręcz przeciwnie nasilą się, przerwy między nimi będą coraz krótsze, a czas ich trwania zacznie się wydłużać prawdopodobnie właśnie zaczęłaś rodzić. Sprawdź czy wszystko masz już spakowane do szpitala.

 

Czy wiesz, że: 

Jeśli istnieje u Ciebie ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, nie powinnaś dotykać i głaskać brzucha.

 

Poród - pierwsza faza

W początkowej fazie porodu szyjka macicy  skraca się i rozwiera, a skurcze są odczuwalne głównie nad spojeniem łonowym. Kurcząca się macica pociąga więzadła, przez co niektóre kobiety mogą odczuwać dość silne bóle w okolicy lędźwiowej.
W miarę postępu porodu skurcze wydłużają się i stają się mocniejsze. Ulgę przynosi masaż, zmiana pozycji lub ciepły prysznic. Ponieważ skurcze zużywają bardzo dużo energii warto przekąsić coś słodkiego np.  kawałek czekolady.

 

Skurcze parte

W II fazie porodu pojawiają się skurcze parte. Wydzielająca się adrenalina powoduje, że rodząca kobieta nabiera sił do działania.

 

Czy wiesz, że:

Podczas skurczy partych ważne jest prawidłowe oddychanie.
Zatrzymując powietrze w płucach sprawisz,
że Twoja przepona zadziała jak tłok,
który pomoże wypchnąć Ci dziecko na zewnątrz.

 

Macica po porodzie

Po porodzie macica nadal ma przed sobą sporo pracy do wykonania. Musi pozamykać naczynia krwionośne, do których przytwierdzone było łożysko i obkurczyć się. Jej skurcze powodują, że organ ten oczyszcza się z resztek zbędnych tkanek i po kilku tygodniach połogu wraca do swoich pierwotnych rozmiarów. Ufff. Koniec. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy macica wreszcie może odpocząć.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Hannes Eichinger All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu