Poród – najczęstsze objawy zbliżającego się porodu

Masz wyznaczoną datę porodu, spakowaną walizkę i przygotowany pokój dla maleństwa. Teraz wystarczy tylko czekać, aż wszystko się zacznie. No właśnie, ale kiedy właściwie to będzie? I czy aby na pewno zdążę do szpitala, albo nie przyjadę za wcześnie? A może ten dzień nadejdzie właśnie dziś? Skąd mam to wiedzieć? Czy dostanę jakiś sygnał?

 

oznakiporodu_duze

 

Jeśli Twój termin porodu zbliża się dużymi krokami wiele podobnych pytań spędza Ci sen z powiek. Bez obaw. Twoje ciało da Ci co najmniej kilka sygnałów, dzięki którym zrozumiesz, że nadchodzi wyczekana przez Ciebie chwila.


Pamiętaj.
W wyznaczonym z miesiączki terminie porodu
rodzi się ok. 3 % dzieci, więc raczej masz nikłe szanse,
że będzie to akurat ten dzień.
 

Zwiastuny porodu

Przed porodem nasze ciało daje nam sygnały świadczące o tym, że rozwiązanie się zbliża i że dziecko szykuje się na świat. Obserwuj bacznie swoje ciało i nie lekceważ żadnego z nich. Do najczęstszych zwiastunów porodu należą:

  • Obniżenie dna macicy
  • skurcze przepowiadające
  • zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy
  • objawy ze strony układu pokarmowego
  • odejście wód płodowych
  • dziwne samopoczucie
  • ból w okolicy krzyżowej

  •  

Obniżenie dna macicy

Pierwsze objawy porodu rozpoczną się dużo przed godziną zero. Na 3-4 tygodnie przed porodem dno macicy obniża się, a główka dziecka obniża się w kierunku wchodu do kanału rodnego. Brzuch widocznie zejdzie ku dołowi, a Ty również zauważysz różnicę: będzie Ci łatwiej oddychać (zmniejszy się ucisk na przeponę), ale jeszcze częściej zaczniesz korzystać z toalety (obniżona macica mocniej będzie napierać na pęcherz moczowy).

 

Skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa)

Na kilka - kilkanaście dni przed porodem możesz odczywać delikatne skurcze. Zazwyczaj przypominają one bóle porodowe ale są znacznie słabsze, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy. To Twoja macica trenuje przed finałem. Niektóre kobiety odczuwają te skurcze dość mocno, inne w ogóle ich nie czują. Zdaża się, że ból promieniuje na nogi i dolne partie pleców - to główka maleństwa naciska na nerwy.

 

Inna wydzielina z pochwy

Na kilka tygodni przed porodem może się zmienić wydzielina z pochwy. Śluz zazwyczaj staje się gęstszy, bardziej obfity i galaretowaty. Przed porodem mogą się pojawić różowe upławy. To normalne i nic złego się nie dzieje. Podczas skracania i rozwierania się szyjki macicy pękają drobne naczynka, które podbarwiają wydzielinę z pochwy.

 

Na 1-2 tygodnie przed porodem (u niektórych kobiet na kilka dni lub nawet godzin przed porodem) następuje wydalenie tzw. czopu śluzowego. Czop śluzowy to swoisty "korek", który zamykał szyjkę macicy i chronił dziecko przed drobnoustrojami. Jeśli wypadł czop śluzowy wydzielina będzie śliska, bardziej elastyczna, nieco gęstsza niż surowe białko jaja kurzego. Może być bezbarwna lub mieć kolor żółtawy. Często jeśli czop wydalony zostaje przed samym porodem wydzielina z pochwy jest podbarwiona krwią, co ma związek z rozwieraniem się szyjki macicy.

 

Objawy ze strony układu pokarmowego

Często przed samym porodem masz wilczy apetyt lub nagle nie chce Ci się nic jeść. W ostatnich tygodniach ciąży przyrost masy ciała zatrzymuje się, a u niektórych kobiet waga nawet spada o kilogram lub półtora.

Na kilka dni przed porodem Twoje ciało może zacząć się oczyszczać. Biegunka to naturalne dążenie organizmu kobiety aby nic nie przeszkadzało główce dziecka w przechodzeniu przez kanał rodny. Często biegunce towarzyszą bóle, podobne do menstruacyjnych. Przed samym porodem niektóre kobiety oprócz biegunki reaguja wymiotami, to również sposób na oczyszczenie organizmu.

 

Odejście wód płodowych

Wydaje się najpewniejszą, oznaką zapowiadającą poród, bo najłatwiej je rozpoznać i nie można pomylić z inną dolegliwością. Teoretycznie tak. Pamiętajmy tylko, że wody płodowe rzadko kiedy odchodzą tak spektakularnie jak na filmach - nagle bohaterka poczuła ukłucie w brzuchu, a w następnej scenie spod sukienki chlusta woda i ciężarna stoi w wielkiej kałuży. Oczywiście wszystko zależy od kobiety. U jednych woda faktycznie tryska, u innych powoli się sączy i tak jest najczęściej, jeszcze u innych pęcherz jest tak silny, że lekarz lub położna musi go przebić. 

Jeśli masz wrażenie, że coś się sączy noś nienawilżane wkładki, przy wizycie kontrolnej w szpitalu personel sprawdzi specjalnym płynem czy wodnista wydzielina to faktycznie wody płodowe. Możesz również sprawdzić to samodzielnie. W aptece dostępne są specjalne paski, które zmieniają kolor w kontakcie z wodami płodowymi.

Jeśli odejdą Ci wody, jedź od razu do szpitala. Zwróć uwagę, o której to było godzinie, czy masz już skurcze i czy woda nie była zabarwiona na zielono lub brązowo. To ważne, gdyż zabarwione wody płodowe oznaczają, iż maluszek oddał smółkę i że może być niedotleniony - lekarze będą musieli zwrócić Wam większą uwagę. Koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

 

Dziwne samopoczucie

W dniach przed porodem możesz poczuć się nieco dziwnie, inaczej niż zwykle. Jedne kobiety odczuwają strach, niepokój, inne napływ euforii. Możesz poczuć narastające zmęczenie (nic dziwnego - ciąża dała Ci się we znaki) lub wręcz odwrotnie nagły przypływ energii. Możesz mieć ochotę sprzątać, organizować, myć okna, a może będziesz chciała zrobić zakupy. To instynkt "wicia gniazda", postaraj się nie przeforsować. Poród może się zacząć lada dzień.

 

Ból w okolicy krzyżowej

Kilka dni przed porodem może obudzić Cię tępy ból w plecach, udach, pachwinach – to głowa dziecka wstawiona do kanału rodnego uciska nerwy. Może też boleć Cię brzuch tak jak przed okresem.

Każda ciąża i każdy poród jest nieco inny, dlatego nie muszą u Ciebie wystąpić wszystkie z wymienionych oznak. Jeśli zauważysz, że któryś z opisanych stanów, a może nawet kilka, brzmi jakoś znajomo, to dobra nowina. Oznacza to, że dziecko zaczyna pchać się na świat. A Ty już naprawdę niedługo będziesz Mamą!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz