Jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego

Właśnie kończy się 9 miesiąc, a Ty budząc się rano czujesz się nieco inaczej niż zwykle. W Twojej głowie nieustannie kotłuje się jedna myśl - czy to już dziś?

 

Poród pozorny to określenie sytuacji, gdy zbyt intensywnie myśląc o porodzie zaczynamy odczuwać jego objawy.

 

Większość kobiet nie myli się w rozpoznaniu początku prawdziwego porodu. Te które już rodziły uspokajają, że tego po prostu nie da się nie zauważyć. Jeżeli jednak nadal nie jesteś przekonana, czy prawidłowo rozpoznasz dzień porodu, dowiedz się jakie różnice objawów porodu pozornego i prawdziwego. Na pewno będziesz spokojniejsza.

 

Skurcze porodowe czy przepowiadające?

Skurcze porodowe są zazwyczaj bolesne. Na początku odczuwamy je mniej intensywnie, ale ich natężenie narasta wraz z rozwijającą się akcją porodową. Kobiety opisują je jako „opasające”, a nawet ściskające na cały brzuch. Czasem ból jaki odczuwa kobieta przypomina bardzo bolesną miesiączkę.

 

Kolejną charakterystyką skurczy porodowych jest ich nasilanie z godziny na godzinę. Skurcze stają się także coraz dłuższe – trwają 30-70 sekund. Pojawiają się coraz częściej – kolejno co 15, 10, potem co 7 i 5 minut. A nawet w zaawansowanej części I fazy porodu mogą pojawiać się z większą częstotliwością niż co 5 minut. Gdy przychodzi skurcz, z początku jest on mniej intensywny, ale powoli jego siła narasta i narasta, aż osiągnie szczyt i znowu ból powoli ustępuje. Prawdziwe skurcze porodowe będziesz czuć bez względu na pozycję – gdy usiądziesz, staniesz, położysz się oraz gdy zaczniesz chodzić.

 

Jeśli nie jesteś pewna czy te delikatne bóle, które odczuwasz to już początek porodu czy może znowu skurcze przepowiadające, zrób mały test. Zmień rodzaj aktywności. Jeśli akurat leżałaś, wstań i pochodź trochę, zajmij się czymś. Jeśli właśnie wróciłaś z basenu czy ze spaceru, odpocznij. Jeśli po zmianie aktywności skurcze ustąpiły to był to jedynie fałszywy alarm. Jeśli jednak zmiana aktywności niewiele pomogła, a wręcz przeciwnie skurcze, szczególnie podczas chodzenia, stają się silniejsze niż do tej pory i regularne to znak, że zaczyna się poród.

 

Objawy porodu pozornego:

 • Skurcze nie są regularne. Nie zwiększa się ani ich siła, ani natężenie.
 • Skurcze znikają gdy zmieniasz pozycję lub gdy zaczynasz chodzić.
 • W czasie skurczu ruchy płodu stają się bardziej energiczne.
 • Odczuwasz raczej ból podbrzusza niż okolicy krzyżowej.
 • Wydzielina pochwowa jest brązowa (może to być skutek ostatniego badania ginekologicznego, stosunku, który odbyłaś w ciągu ostatnich 48 godzin lub wysiłku fizycznego).

 

Objawy porodu prawdziwego:

 • Skurcze stają się regularne, początkowo co 15, 10 minut później przerwy między skurczami robią się krótsze.
 • Skurcze stają się coraz silniejsze, bardziej bolesne i coraz częstsze.
 • Przy zmianie pozycji kobiety skurcze raczej nasilają się niż słabną..
 • Ból zaczyna się w okolicy krzyżowej i rozprzestrzenia się na podbrzusze, promieniuje w kierunku pachwin i nóg.
 • Wydzielina pochwowa jest różowa, z widocznymi pasemkami krwi.
 • Skurczom może towarzyszyć biegunka.
 • Odpływają wody płodowe - płyn owodniowy może wypłynąć w dużej ilości lub powoli się sączyć (tak jest najczęściej).

 

U kobiet rodzących po raz pierwszy akcja porodowa przebiega łagodnie, a pierwsza faza dość łagodnych skurczy może trwać nawet kilka czy kilkanaście godzin. Dlatego nie ma co panikować i pędzić do szpitala. Lepiej kilka pierwszych godzin porodu spędzić w domu, posłuchać kojącej muzyki i na spokojnie oswajać się z myślą, że to już. No i przede wszystkim gromadzić siły, bo będą Ci one teraz szczególnie potrzebne.

 • Jeśli masz ochotę, zjedz coś lekkiego i pożywnego.
 • Regularnie i często choć do toalety Twoje ciało w naturalny sposób usuwa wszelkie przeszkody, które mogą stanąć na drodze maleństwa.
 • Odpoczywaj jak najwięcej, ale nie układaj się na plecach – ucisk brzucha na duże naczynia krwionośne może ograniczać przepływ krwi przez łożysko.
 • Weź ciepły prysznic lub ciepłą kąpiel – to świetnie odpręża i relaksuje, a kapiąca woda uspokaja i łagodzi ból.
 • Skontaktuj się z mężem, rodziną i powiedz, że prawdopodobnie już się zaczyna.

 

Pamiętaj, że w przypadku porodu nigdy za wiele ostrożności!

Jeśli coś Cię niepokoi zawsze możesz pojechać czy zadzwonić do lekarza lub swojej położnej. Przez telefon opiszesz im swoje objawy. Personel medyczny upewni Cię czy to już poród i powiedzą kiedy najlepiej pojechać do szpitala. Jeśli zdecydujesz się na przyjazd na oddział na pewno zbada Cię lekarz i oszacuje jakie jest rozwarcie szyjki macicy. Jeśli akcja porodowa będzie zaawansowana zostaniesz w szpitalu, jeśli jeszcze nie - najwyżej wyślą Cię na kilka godzin do domu.

 

Kiedy należy jechać do szpitala

 • Odeszły wody płodowe, szczególnie jeśli wody były podbarwione na zielono, brunatnie lub były zabarwione krwią.
 • Z pochwy sączy się krew.
 • Odczuwasz silne ruchy dziecka lub ich brak.
 • Odczuwasz silny ból głowy.
 • Masz gorączkę.
 • W przypadku pierwiastek (kobiet będzących w ciąży po raz pierwszy) skurcze trwają minimum 30 sekund i pojawiają się co 5 minut lub częściej.
 • Jesteś wieloródką, a skurcze pojawiają się częściej niż co 10 min.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Grudzień 5, 2016
Skurcze przepowiadające miałam dzień-dwa przed porodem, były jak dla mnie dość regularne, ale normalnie przy nich funkcjonowałam. Czasem jedynie musiałam się zatrzymać, bo ból był silniejszy. Spałam przy nich w sumie normalnie. KTG ich nie wykazało. Gdy się zaczęły właściwe skurcze, ból był o wiele bardziej silniejszy, ledwie chodziłam, nie mogłam usnąć, a jak już zamknęłam oczy to i tak budził mnie skurcz. Stawały się regularne, najpierw co 8 minut, a potem co 5, i naprawdę jak w zegarku. Przy tym bólu nie da się leżeć, spać, siedzieć, stać, dosłownie nic. między skurczami było ok.
Ocena:
Lipiec 18, 2016
Skurcze porodowe są silne, ból miesiączkę *100 % nie da się nie zauważyć
Ocena:
Czerwiec 8, 2016
Guest, tak samo jest w szwecji. Nie pozwalaja przyjechac jak nie masz skurczy co 5 min
Ocena:
Maj 20, 2016
Guest - trzeba było przepraszam za określenie ale ruszyć tyłek do szpitala a nie dzwonić !!!! Mogłaś zaszkodzić dziecku i sobie ... Mojemu mężowi tez takie bzdury opowiadano a skończyło się na tym ze Nasz syn urodził się w trakcie rozmowy telefonicznej ze szpitalem.Dobrze ze nie zemdlał tylko przytomnie odebrał poród.
Ocena:
Grudzień 3, 2013
mieszkam w UK wczoraj odczowalam silne skurcze-poczatkowo co 5 min przez 2 h a potem co 3 minuty. Z pochwy wyciekal sluz z krwia. kiedy zadzwonilam do szpitala o 1 w nocy powiedzieli ze to jeszcze nie to, kiedy zadzwonilam drugi raz o 5 rano powiedzieli zeby wziasc paracetamol i prysznic i czekac az wody odejda. zwijalam sie z bolu cala noc a o 8 rano skurcze uspokoily sie i teraz caly dzien mam co 10 min. Czy to jest fachowe podejscie czy dziecku moglo sie cos stac?