Data publikacji:

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

 Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?

zgaga w ciazy

Czym jest zgaga?

Zgaga to uczucie palenia i pieczenia w przełyku, spowodowane cofaniem się treści pokarmowej, co określane jest mianem refluksu żołądkowego-przełykowego. Zgadze może towarzyszyć nieprzyjemny, kwaskowaty posmak w ustach. Najczęściej pojawia się bezpośrednio po posiłku lub w trakcie nagłej zmiany pozycji ciała.

Przyczyn zgagi może być wiele – do tych najczęstszych należą błędy pokarmowe. Refluks od czasu do czasu może spotkać więc każdego. Innymi powodami zgagi są otyłość, niski poziom aktywności fizycznej, palenie papierosów oraz picie alkoholu.

Choć refluks sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, nieleczony może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Regularne podrażnianie ścian przełyku kwasem solnym z żołądka może doprowadzić do powstania bolesnych nadżerek.

Zgaga w ciąży – problem przyszłych mam

Zgaga to również jedna z ciemnych stron ciąży – wiele przyszłych mam skarży się na nią już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Przyczynami zgagi w ciąży mogą być:
  • Zmiany hormonalne
Zwiększony poziom progesteronu w ciąży powoduje rozluźnienie mięśni przełyku, które chronią przed cofaniem się treści pokarmowych.
  • Ucisk macicy na żołądek
Wraz ze wzrostem dziecka, ucisk na narządy wewnętrzne matki – w tym także na żołądek – jest coraz większy. Uciskany żołądek może być stymulowany do cofania zawartości do przełyku.
  • Nieodpowiednia dieta
Należy pamiętać, że w ciąży cały organizm kobiety diametralnie się zmienia. To, co wcześniej zjadałaś ze smakiem, po zapłodnieniu może być dla twojego żołądka zbyt obciążające. Ostre potrawy, duża ilość tłuszczu i soli w diecie ciężarnej mogą być powodami zgagi.

Sposoby na zgagę w ciąży

Niestety, zgagi w ciąży bardzo trudno uniknąć. Uważana jest za powszechny problem przyszłych mam, dlatego wiele kobiet po prostu decyduje się ją przeczekać. Tymczasem, istnieją proste i skuteczne sposoby na zgagę w ciąży. Choć w aptekach można znaleźć wiele środków na zgagę, kobiety w ciąży z reguły powinny ich unikać. Wśród popularnych farmaceutyków łatwo o takie, które mogą zaszodzić dziecku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą całkowicie naturalne metody na refluks.
  • Mleko i kefir na zgagę w ciąży
Wiele kobiet poleca produkty mleczne jako skuteczne metody na zgagę w ciąży. Zwłaszcza pełnotłuste przetwory mleczne przynoszą uczucie ulgi – pokrywają przewód pokarmowy ochronną warstwą i eliminują pieczenie. Dobrze zadziała również jogurt naturalny. Pamiętaj, że fermentowane produkty mleczne to również cenne wsparcie dla twoich jelit. Zasilając je w pożyteczne bakterie, wspomagają trawienie i zapobiegają ciążowym zaparciom.

Coś na zgagę w ciąży? Wypróbuj siemię lniane

Dobrym sposobem na zgagę w ciąży jest picie żelu powstałego z zagotowanych ziaren siemienia lnianego. 1 łyżkę siemienia należy zalać 1 szklanką wrzątku i odstawić do wystygnięcia. Po kilkunastu minutach, lnianą galaretkę należy odcedzić od ziarenek. Już 1 łyżka żelu z siemienia lnianego przyniesie uczucie ulgi w zgadze.
  • Zioła – naturalny sposób na zgagę w ciąży
Kobiety w ciąży powinny konsultować chęć stosowania ziół ze swoim lekarzem. W niektórych przypadkach (np. przy nadciśnieniu) ich stosowanie jest stanowczo odradzane. Jeśli jednak cieszysz się dobrym zdrowiem, a twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, na zgagę w ciąży możesz wypróbować słabe napary z rumianku lub mięty. Te zioła znane są z dobroczynnego wpływu na układ pokarmowy.
  • Soda oczyszczona – sposób na zgagę w ciąży
Ostatnią metodą niwelowania ciążowej zgagi jest stosowanie sody oczyszczonej. Wystarczy zmieszać ½ łyżeczki proszku z przegotowaną wodą, a następnie wypić. Uwaga – sodę należy stosować bardzo ostrożnie, gdyż przedawkowana może wywołać biegunkę.

Zgaga w ciąży – jak jej zapobiegać?

Pamiętaj, że raz zwalczona zgaga w ciąży może powrócić, jeśli będziesz trzymać się niezdrowych nawyków. Co warto zmienić, by maksymalnie zmniejszyć ryzyko nawrotu refluksu?
  • Zdrowa dieta – najlepszy sposób na zgagę w ciąży
Staraj się walczyć z zachciankami i unikaj nadmiaru cukru, soli oraz ostrych przypraw. To właśnie one często są powodami nieznośnej zgagi. Jedz dużo świeżych warzyw i owoców, dobrej jakości nabiał, produkty z pełnego ziarna, ryby i chude mięso.
  • Odpowiednia pozycja do snu
By zmniejszyć ucisk na żołądek nocą, postaraj się spać na lewym boku. Wiemy, że w ostatnich miesiącach ciąży znalezienie wygodnej pozycji do snu może być trudne – w tym celu warto wspomóc się specjalną poduszką dla mam. Ponadto, postaraj się układać głowę wyżej i spać w pozycji półleżącej.
  • Umiarkowana aktywność fizyczna
 Jeśli twój lekarz wyrazi na to zgodę ruszaj się! Oczywiście, w granicach zdrowego rozsądku. Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, ciągłe siedzenie na kanapie na pewno nie jest dobrym pomysłem. Aktywność fizyczna w ciąży poprawi twoje ogólne samopoczucie, a także wspomoże prawidłowe trawienie. Wybierz spacery, jogę czy pływanie.

Zgaga w ciąży – możesz z nią wygrać

Choć zgaga to zdecydowanie jedna z najgorszych ciążowych dolegliwości, są na nią proste sposoby. Postaw na zdrową dietę, umiarkowany ruch i wygodny sen – te drobne zmiany na pewno poprawią twoje samopoczucie.
Autorka: Joanna Stanuch