Czyszczenie uszu dzieci

Czyszczenie uszu dzieci jest ważnym zadaniem dla rodziców. Nieprawidłowości w ich pielęgnacji mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia, ale również dla rozwoju dziecka. Zbyt duże nagromadzenie się woskowiny może spowodować zatkanie ucha, przez co malec będzie gorzej słyszał.

 

zapalenie ucha - uszy dziecka

 

Czyszczenie uszu dzieci

Uszy dziecka są niezwykle delikatne dlatego do ich czyszczenia należy używać bawełnianych płatków kosmetycznych i ciepłej wody. Płatek nawija się na palec wskazujący i moczy w ciepłej wodzie. Ostrożnie usuwa się zalegający na małżowinie wosk. Pamiętaj by dokładnie umyć miejsca za uszami. Na koniec pielęgnacji osusz uszka miękkim ręcznikiem.

 

Krople do uszu

Jeśli dziecko ma dużo woskowiny, może być ona trudna do usunięcia. Najpierw spróbuj ją rozmiękczyć lub rozpuścić, aplikując do uszka dwie, trzy krople preparatu rozmiękczającego wydzielinę. Decyzję o zakupie preparatu skonsultuj z lekarzem. Używając preparatu stosuj się ściśle do zaleceń załączonych w ulotce.

Gdy musisz zaaplikować krople do uszu połóż malucha na boku, jedną ręką przytrzymaj mu główkę, a drugą wpuść krople. Chwilę przytrzymaj dziecko nieruchomo i delikatnie pomasuj miejsce nad uchem, żeby lekarstwo wpłynęło do środka.

 

Lepsze Spray'e ?

czyszczenie-uszu-dzieci-olivocapW aptekach i niektórych drogeriach są już dostępne wygodniejsze w stosowaniu niż krople do uszu - spray'e, przeznaczone do rozpuszczania i usuwania nadmiernej ilości woskowiny usznej, np. Olivocap. Forma spray’u w nich zastosowana znacznie ułatwia aplikację. W odróżnieniu od kropelek można ich używać w każdej pozycji, a aplikacja jest szybka, bezpieczna i nie wymaga wcześniejszych przygotowań takich jak kładzenie malucha na boku, czekania aż krople równomiernie rozprowadzą się po powierzchni kanału słuchowego, itd.

 

Wybierając produkt do pielęgnacji uszu warto zwrócić uwagę na jego skład. Lekarze zalecają aby nie było w nim wody, gdyż pod jej wpływem woskowina pęcznieje i stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju infekcji.

 

Patyczkom kosmetycznym mówimy zdecydowane nie !

Zarówno u dzieci, jak również u dorosłych, nie wskazane jest czyszczenie uszu za pomocą patyczków kosmetycznych. Spełniają one swoją funkcję jedynie w zakresie ucha zewnętrznego, czyli eliminują woskowinę z miejsca widocznego, ale tak naprawdę jest ona przemieszczana dalej w kierunku błony bębenkowej. Dodatkowo patyczki drażnią skóry i pobudzają ją do zwiększonego wydzielania woskowiny.

czyszczenie-uszu-dzieci-olivocap

 

Ten sposób czyszczenia niestety zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry, a nawet przebicia błony bębenkowej, co w konsekwencji może prowadzić do utraty słuchu. Zdarza się, że pęknięta błona nie daje żadnych objawów. Niewielkie uszkodzenia mogą zrosnąć się same, ale przy większych może pojawić się wyciek ropny z ucha, zawroty głowy, szumienie w uszach, podwyższona temperatura, nagły atak ostrego bólu.

 

Najgorszym błędem popełnianym przez troskliwych rodziców jest czyszczenie patyczkami uszu u dzieci, które właśnie wyszły z kąpieli lub skończyły wizytę na basenie. Woskowina miesza się wtedy z wodą, co bardzo sprzyja rozwojowi bakterii tak groźnych, jak Pałeczka Ropy Błękitnej i Gronkowiec Złocisty. Zamiast pałeczek przed wejściem do basenu zastosujmy wspomniany już Olivocap. Zabezpieczymy uszy przed zaleganiem wody i jednocześnie zapobiegniemy infekcjom.

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Yury Stepanov

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 24, 2018
Też czyszczę uszy synkowi fonixem. Naprawdę świetnie się sprawdza, uszka są wreszcie czysciutkie
Ocena:
Luty 27, 2018
Mojemu synkowi czyszczę uszy sprayem fonix. Nie tylko szybko rozpuszcza woskowinę, ale dzięki szerokiej końcówce aplikatora jest bezpieczny w użyciu
Ocena:
Luty 24, 2018
Powiem wam, że miałam obawy co do używania olejków w sprayu dla dzieci. Wczoraj pierwszy raz spróbowaliśmy psiknąć, mała nawet nie marudziła. Wszystko poszło sprawnie, była zajęta kąpielą i nic jej nie przeszkadzało.
Ocena:
Styczeń 30, 2018
U nas też fonix się sprawdza bardzo dobrze i ta końcówka mi odpowiada, bo w innych sprayach to raczej wąska jest i można niechcący za głęboko wlożyć
Ocena:
Styczeń 13, 2018
My również zaczęliśmy używać sprayu do czyszczenia uszu. Dostałam niezły wykład od laryngologa i patyczki poszły do kosza na śmieci. W chwili obecnej mam Fonix, z szeroką końcówka, która jest naprawdę bezpieczna w przypadku moich rozbrykanych dzieci.
Ocena:
Wrzesień 20, 2017
reklama bleee
Ocena:
Maj 31, 2017
Ja używam do czyszczenia uszu dzieciom voskolixu, sprawdza nam się
Ocena:
Luty 16, 2017
Super artykuł. Mam nadzieję, że nikt z Was nie robi tego patyczkami ...
Zarówna starszemu jak i młodszemy synowi czyścimy za pomocą sprayu BabyCap, zamawialismy go online na ich stronie. I sprawdza się bardzo dobrze. W opakowaniu powinnyście dostac tez specjalną myjkę na palec.
Ocena:
Styczeń 13, 2017
Oby tylko nie czyścić patyczkami, bo to jest najgorsze ze wszystkich wyjść. Ja akurat stawiam na voskolix i podobnie jak jest napisane- po prostu skraplam nim wacik, na paluszek i do uszka. Działa :)
Ocena:
Grudzień 27, 2016
Również jestem za Vaxolem, sprawdzony i bezpieczny o naturalnym składzie. Bardzo dobrze oczyszcza i zapobiega gromadzeniu się woskowiny. Dla mnie najlepszy
Ocena:
Listopad 23, 2016
Ja stawiam na spraye. Kilka dni temu kupiłam voskolix także póki co jestem na etapie testów, ale wszystko wskazuje na to, że powinno być ok
Ocena:
Listopad 13, 2016
Od jakiegoś czasu cierpiałam na zatkane ucho, które co jakiś czas powracało. Teraz wiem, że to wina patyczków dlatego zakupiłam olejek Vaxol i jestem szczęśliwa ponieważ problem z zatkanymi uszami definitywnie się skończył. Teraz tylko Vaxol i nic więcej.
Ocena:
Wrzesień 20, 2016
Moim dzieciom i sobie oczyszczam sprayem vaxol, jest bezpieczny. Olejek rozpuszcza woskowinę i wydala na zewnątrz i po co pchać patyczki, które ubijają woskowinę albo podrażniają ucho. Dla mnie bezpieczny i najlepszy sposób.
Ocena:
Lipiec 17, 2016
boli mnie ucho ma zapchane uczy jestem gosia co ja mam zrobisz