Pielęgnacja zimą – co zmienić w dziecięcej kosmetyczce?

Zima to czas szczególnie trudny dla skóry. Zimno i wiatr silnie ją podrażniają na spacerach, a w domu to samo robi suche, nagrzane powietrze. Oto kilka podpowiedzi co powinno się znaleźć w zimowej kosmetyczce Twojego malucha?

 

 

Dobry krem to podstawa

Kiedy na dworze mróz i hula wiatr, a my zastanawiamy się czy wychodzić na spacer z dzieckiem, szczególnie ważna staje się ochrona dziecięcej skóry i dobry krem na zimę. Kremy ochronne na tę porę roku są gęstsze i bardziej tłuste. Ich zadaniem jest natłuszczenie skóry, przez co staje się ona bardziej odporna na warunki pogodowe. Kremy dla dzieci na tę porę roku powinny zawierać w sobie filtry UV – promienie słoneczne odbijają się od śniegu, co sprawia, że to promieniowanie jest szczególnie mocne. Musisz sprawdzić również czy w wybranym przez Ciebie preparacie nie ma wody. Lepiej żeby jej nie było, gdyż parując dodatkowo ochładza ona skórę i szkodzi jej.

 

Mleczko, balsam, oliwka

Skóra malca podczas zimy jest szczególnie narażona na wysuszenie, dlatego warto korzystać z takich kosmetyków jak balsamy, mleczka czy oliwki. Jeśli skóra dziecka jest w dobrym stanie wystarczy skorzystać z nich raz dziennie po wieczornej kąpieli. Jeśli natomiast wyraźnie widać suchość i zaczerwienienia, można te kosmetyki stosować odpowiednio częściej.

 

Płyny do kąpieli

Jeśli Twoje dziecko jest już nieco starsze i nie odpowiada mu smarowanie balsamem czy mleczkiem zawsze możesz skorzystać ze specjalnych płynów do kąpieli zawierających składniki nawilżające i natłuszczające. Znajdziesz je na półkach sklepowych, wystarczy przeczytać dokładnie ulotkę.

 

Emolienty

To kosmetyki stosowane u osób z atopowym zapaleniem skóry oraz ze zmianami skórnymi powstałymi najczęściej z powodów alergicznych. Są to produkty silnie natłuszczające. Warto z nich skorzystać wtedy, gdy skóra dziecka jest bardzo sucha i żaden inny kosmetyk nie daje sobie rady.

 

I pamiętaj…

Wybierając kosmetyki dla dziecka, ale nie tylko, zwracaj szczególną uwagę na termin ważności. To bardzo ważne, gdyż przeterminowany kosmetyk może zaszkodzić tak samo, jak używany po terminie lek. W domu nie zapomnij o prawidłowym nawilżaniu powietrza. Zwróć też uwagę na to, dla kogo przeznaczony jest wybierany produkt, nie wszystkie bowiem można używać od dnia urodzenia. Kolejną ważną rzeczą jest atest. Informację o nim znajdziesz na opakowaniu. Najlepiej wybierać te polecane przez Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub z pozytywną opinią Państwowego Zakładu Higieny.

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu