Kontakt z dzieckiem a pozbawienie praw rodzicielskich

Pozbawienie praw rodzicielskich nie zabrania rodzicowi kontaktu z dzieckiem. Mama czy tata mają do tego prawo nie w oparciu o władzę rodzicielską – której w tym przypadku nie posiadają, tylko jako krewni. Na tej samej zasadzie, jak dziadkowie mają prawo do kontaktów z wnukiem.

 

 

wojna o dziecko

 

 

Pozbawienie praw rodzicielskich

Kontakt z dzieckiem może być zakazany rodzicowi w wyjątkowych przypadkach, tyko i wyłącznie przez sąd, na wniosek opiekuna. Ale nie jest to takie proste. Sąd musi bowiem zbadać, czy będzie to zgodne z dobrem małoletniego. Sąd może orzec zakaz, w zasadzie tylko w przypadku osoby pozbawionej władzy rodzicielskiej.

Podstawę do zakazania kontaktów z dzieckiem stanowi Art. 113 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. W § 1 czytamy:

'Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy zakaże rodzicom pozbawionym władzy rodzicielskiej osobistej styczności z dzieckiem.'

Zamiast zupełnego zakazu kontaktu z dzieckiem, sąd może go ograniczyć np. do rozmów telefonicznych. Niemniej uznaje się taki zakaz za coś wyjątkowego, co potwierdza postanowienie Sądu Najwyższego I CKN 1115/2000 - z dnia 7 listopada 2000 r.

'Zakazanie rodzicom osobistej styczności z dzieckiem może być orzeczone wyjątkowo, np. gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco na dziecko.'

 

Pozbawienie władzy rodzicielskiej a zakaz kontaktu z dzieckiem

Poza tym w orzeczeniu pojawiło się stwierdzenie, że dobru dziecka nie służy zerwanie kontaktu z rodzicem, nawet jeśli jest on pozbawiony władzy rodzicielskiej. Ważne jest to, że sąd może uznać pozbawienie władzy rodzicielskiej za słuszne, a jednocześnie odrzucić żądanie wydania zakazu kontaktu z dzieckiem. Nawet rodzic pozbawiony praw rodzicielskich może oczekiwać werdyktu stwierdzającego jego prawo do kontaktów i określenia czasu, i miejsca spotkań.

Tak samo dziadkowie mają prawo domagać się uregulowania kontaktów z wnukiem – jeśli oczywiście jest to w interesie dziecka. To również potwierdził Sąd Najwyższy. W tym przypadku państwo formalnie chroni prawa ojców, matek i rodzin do widywanie się z dziećmi. Problem leży w skutecznej egzekucji tego prawa.

 

Przeczytaj również: Alimenty na dziecko.

 

logo_fundacja_akcja

Źródło: Fundacja Akcja

Materiał pochodzi ze strony: www.wstroneojca.pl

 

Zdjęcie: Fotolia by © Tomasz Trojanowski

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Grudzień 7, 2016
Ania a czy masz sądownie zakaz styczności ojca z dzieckiem? Bo jeżeli nie to na jakieś podstawie zadzwonisz po policję?
Ocena:
Maj 3, 2016
mam taki sam problem tylko nie wiem czy można odzyskac dziecko jak jest opiekun prawny.
Ocena:
Luty 22, 2016
Ania daj spokuj. Nic sie przeciez nie stanie dziecku. Przeciez bedziesz tam Ty, inni ludzie. Na pewno dobrze sie zachowa. Po co robic zamieszane wsrod obcych ludzi pod kosciolem. Mozesz tylko wystraszyc dziecko. Daj mu szanse zobaczyc dziecko w tym Waznym Dniu. Przemysl to sobie. Zeby po latach dziecko nie mialo do Ciebie za to pretensji:-)
Ocena:
Luty 21, 2016
Potrzebuje porady ojciec moich dzieci jest pozbawiony praw do dzieci od 7 lat nie utrzymuje kontaktu z nimi nagle sobie przypomniał że jeden będzie miec komunie i chce przyjść do kościoła bo chce dać prezent synowi czy w takiej sytuacji moge zadzwonić na policje jak by przyszedł