Zaparcia nawykowe

Zaparcia nawykowe są skutkiem świadomego i regularnego powstrzymywania się od oddawania stolca. Problem dotyczy dzieci w każdym wieku i jest jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłych zaparć u dzieci.

 

zaparcia-nawykowe-duze

 

Zaparcia u dzieci

O zaparciach nawykowych (czynnościowej retencji kału) mówimy wówczas, gdy dziecko świadomie unika wypróżnienia, pomimo że masy kałowe zalegają w bańce jego odbytnicy i mogłoby zrobić kupę.

Wstrzymywanie stolca u dzieci jest bardzo niepokojące i może prowadzić do licznych powikłań i nieprawidłowości w procesie trawienia. Jego bezpośrednim skutkiem jest rozluźnienie napięcia mięśniowego w jelicie grubym, co powoduje, że jest ono w stanie pomieścić większe ilości zalegającego kału.

Regularne przetrzymywanie kupy doprowadza do utrwalonego rozdęcia odbytnicy i zmniejszonego czucia wypełnienia jelit. Dodatkowo jelito wchłania wodę, w związku z czym stolec zagęszcza się, a wypróżnienie sprawia dziecku ból. W rezultacie czego dziecko odwleka moment kolejnego wypróżnienia i koło się zamyka

 

Skąd się bierze ból przy oddawaniu stolca?

  • Pęknięcie lub uszkodzenie śluzówki odbytu spowodowane oddaniem dużego i bardzo twardego stolca
  • Zakażenia okolicy odbytu (grzyby, paciorkowce)
  • Żylaki i szczeliny odbytu

Niekiedy może dochodzić do tak dużego rozdęcia, znieczulenia odbytnicy, i podrażnienia ścian jelit, że u dziecka powstaje brudzący bieliznę wysięk. Wówczas najczęściej maluszek nie potrafi już samodzielnie wypróżnić się, a oddanie stolca wymaga podania środków przeczyszczających i wlewek doodbytniczych.

Przyczyny zaparć u niemowląt i starszych dzieci

Zaparcia u dzieci najczęściej są wynikiem strachu przed bólem towarzyszącym wypróżnianiu lub celowego przetrzymywania stolca. Niektóre dzieci często czują wstyd lub obrzydzenie przy tej czynności i nie chcą załatwiać się poza domem.

 

Przewlekłe zaparcia najczęściej pojawiają się w przełomowych dla dziecka momentach, takich jak:

  • Rozpoczynanie nauki robienia kupy na nocnik lub do ubikacji· Rozpoczynanie nauki w szkole lub przedszkolu.
  • W wielu przypadkach podłożem zaparć u dzieci mogą być również zaburzenia emocjonalne lub problemy w rodzinie: konflikty, rozwód, problemy finansowe itd.

Wówczas oprócz leczenia zaparcia, konieczna jest stała opieka psychologa lub psychiatry dziecięcego.

 

Leczenie zaparć

Leczenie zaparć nawykowych opiera się na podawaniu środków ułatwiających wypróżnianie i zmiękczających stolec. Najpopularniejszym lekiem tego typu jest laktuloza (Duphalac, Forlax, Lactulosum, Normalac).

Należy pamiętać, że tak jak w leczeniu zaparć u dzieci, tak i w przypadku zaparć nawykowych, minimalną skuteczną dawką laktulozy jest 1-3 ml na każdy kilogram masy ciała dziecka.
Np. Dla dziecka ważącego 10 kg co najmniej 10 ml na dobę – 2 dawki po 5 ml.

Zdarza się, że mimo zastosowania preparatów rozmiękczających stolec, u dziecka nie ma widocznej poprawy. Bardzo niepokojące są szczególnie te zatwardzenia u dzieci, które nie ustają, mimo stosowania środków przeczyszczających i są powiązane z popuszczaniem stolca – brudzeniem bielizny. Wówczas niezbędna jest dodatkowa konsultacja medyczna.

Niezwykle ważne podczas walki z zaparciami jest stworzenie maluchowi odpowiedniej atmosfery, zmieniającej jego podejście do oddawania stolca. Przede wszystkim należy zachęcać dziecko do codziennego wypróżniania się, wspierać je, chwalić i wynagradzać gdy zrobi kupę.

Z czasem oddawanie twardego stolca przestanie mu się kojarzyć z bólem i maluszek zrozumie, że regularne kupy są luźne, wypróżnianie nie boli i jest czymś zupełnie normalnym. Poza tym zapamięta, że po zrobieniu kupy jest nagroda, a rodzice są bardzo z niego dumni i bardzo szczęśliwi.

Należy unikać pobudzania wypróżniania poprzez wkładanie do odbytu palca lub termometru. Regularne stosowanie takich metod wytwarza u dziecka nieprawidłowy wzorzec defekacji, uzależnia i sprawia, że maluch ma coraz większe problemy z samodzielnym wypróżnianiem się.

 

Zaparcia nawykowe, a przedszkole

Jeśli dziecko ma problemy z zaparciami o jego kłopotach należy koniecznie powiadomić wychowawców w przedszkolu lub szkole. Często zdarza się, że wspólnie łatwiej będzie znaleźć przyczynę dziecięcego strachu przed robieniem kupy. Może się zdarzyć, że to co wzbudza w maluchu niechęć i obawy, jest łatwe do skorygowania np. brak papieru w przedszkolu, zepsute drzwi w szkolnej toalecie, nieprzyjemny zapach itd.

Dziecko cierpiące na zaparcia powinno dużo się ruszać i aktywnie spędzać wolny czas. Należy też wprowadzić maluchowi odpowiednią dietę. Przede wszystkim zupełnie wykluczyć słodycze i czekoladę, a przyzwyczajać szkraba do dużej ilości warzyw, owoców i płynów – dieta bogatoresztkowa.

W skrajnych przypadkach konieczna może być hospitalizacja, radykalne oczyszczenie jelita grubego z zalegających mas kałowych oraz wdrożenie diety i leczenia farmakologicznego (trwającego od 3 do 6 miesięcy). Taki kompleksowy sposób leczenia daje największą szansę na odzyskanie prawidłowego funkcjonowania jelita grubego.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Miredi All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 8, 2017
Agnes pisze: "Syn od miesiąca załatwia się sam". Sam? Czy z pomocą MOVICOLU? Jeśli coś mu się podaje, to nie załatwia się sam i sytuacja się nie zmieniła,w dalszym ciągu jest zaparcie nawykowe. Jeśli po odstawieniu specyfiku będzie załatwiał się sam, to wtedy mozna powiedziec, że jest zdrowy.
Ocena:
Marzec 12, 2017
Czy orientuje sie ktoś przez ile czasu należy podawać ten movicol ?
Ocena:
Luty 8, 2017
Najważniejsze jest znaleźć przyczynę zaparć. To podstawa przy leczeniu i wprowadzaniu zmian. Dopiero po szczegółowej analizie możemy wprowadzać zmiany w diecie, stylu życia, podejściu do załatwiania się w miejscu publicznym. Niby zwykła czynność a potrafi ściągać sen z powiek. Warto zacząć od prostych czynności, wprowadzenia błonnika, probiotyku typu acidolac, który poprawi pracę jelit. Żeby zmienić dietę na zdrową trzeba około trzech tygodni, aby weszła nam ona w nawyk. Z dziećmi bywa gorzej, bo mają swoje upodobania smakowe i dostęp do tysięcy fast foodów na rynku i dodatkami cukru w składzie.
Ocena:
Luty 19, 2016
Ja tez z tym walcze mala ma 2,5 roku dzisiaj wlasnie zamowilam Movicol Junior z niemieckiej apteki prowadzonej chyba przez polakow podam link moze ktos skorzysta
www.apo-discounter.pl/movicol-junior-czekoladowy-proszek-w-saszetkach-p-35054.html?utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral
Ocena:
Luty 15, 2016
Kochane piszę bo może posłużę komuś radą.Z zaparciami nawykowymi borykami się od urodzenia dosłownie(syn obecnie ma 4 lata).zjezdzilismy szereg lekarzy,syn przeszedł szereg badań w tym u psychologa.Faszerwowany chyba wszystkimi lekami dostępnymi na rynku lactusoza,makragolem w różnych postaciach,sztucznym blonnikiem +dodatkowo na specjalnej diecie. ..I nic...4 lata raz trochę lepiej ale przede wszystkim bardzo źle...z zatrzymywaniem kału nawet na ponad 10 dni i popuszczaniem w sytuacjach gdy wychodzilismy na rower na spacer.Miliony tłumaczeń później zmiana i zakaz rozmowy o kupie i nic...aż w koncu zjawia się koleżanka ze specyfikiem z Niemiec(w Polsce nie ma,tam jest bez recepty) i strzał w 10! Po tylu latach działa !Syn od miesiąca załatwia się sam.MOVICOL polecam
Ocena:
Grudzień 18, 2015
Zdrowa dieta to podstawa, dla tego nie miałam nic przeciwko jak w szkoła zabroniono sprzedawać drożdżówki itp. Nie mówię że dziecko nie ma prawa jeść takich rzeczy, ale powinno się to po prostu ograniczyć. Mój syn miał straszne zaparcia jak się przejadł czymś słodki w takim momencie podawałam mu dicopeg. Ale lepiej zapobiegać niż potem leczyć, dlatego wprowadziłam mu dietę.
Ocena:
Lipiec 24, 2015
To prawda że dzieci trzeba uczyć zdrowego stylu życia.Zdrowa dieta to podstawa.Ja staram się by moje dzieci tak się odżywiały.J.
Ocena:
Lipiec 24, 2015
Warto stosować takie same zasady jak u dorosłych, nie można ulegać maluchom i kupować wszystkiego czego zapragną, jeśli sami dajemy dobry przykład dzieciom nie grozi nadwaga i zaparcia, a z nadwagą walczy się latami, zwykle bezskutecznie.