Zaparcia nawykowe

Zaparcia nawykowe są skutkiem świadomego i regularnego powstrzymywania się od oddawania stolca. Problem dotyczy dzieci w każdym wieku i jest jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłych zaparć u dzieci.

 

zaparcia-nawykowe-duze

 

Zaparcia u dzieci

O zaparciach nawykowych (czynnościowej retencji kału) mówimy wówczas, gdy dziecko świadomie unika wypróżnienia, pomimo że masy kałowe zalegają w bańce jego odbytnicy i mogłoby zrobić kupę.

Wstrzymywanie stolca u dzieci jest bardzo niepokojące i może prowadzić do licznych powikłań i nieprawidłowości w procesie trawienia. Jego bezpośrednim skutkiem jest rozluźnienie napięcia mięśniowego w jelicie grubym, co powoduje, że jest ono w stanie pomieścić większe ilości zalegającego kału.

Regularne przetrzymywanie kupy doprowadza do utrwalonego rozdęcia odbytnicy i zmniejszonego czucia wypełnienia jelit. Dodatkowo jelito wchłania wodę, w związku z czym stolec zagęszcza się, a wypróżnienie sprawia dziecku ból. W rezultacie czego dziecko odwleka moment kolejnego wypróżnienia i koło się zamyka

 

Skąd się bierze ból przy oddawaniu stolca?

  • Pęknięcie lub uszkodzenie śluzówki odbytu spowodowane oddaniem dużego i bardzo twardego stolca
  • Zakażenia okolicy odbytu (grzyby, paciorkowce)
  • Żylaki i szczeliny odbytu

Niekiedy może dochodzić do tak dużego rozdęcia, znieczulenia odbytnicy, i podrażnienia ścian jelit, że u dziecka powstaje brudzący bieliznę wysięk. Wówczas najczęściej maluszek nie potrafi już samodzielnie wypróżnić się, a oddanie stolca wymaga podania środków przeczyszczających i wlewek doodbytniczych.

 

Przyczyny zaparć u niemowląt i starszych dzieci

Zaparcia u dzieci najczęściej są wynikiem strachu przed bólem towarzyszącym wypróżnianiu lub celowego przetrzymywania stolca. Niektóre dzieci często czują wstyd lub obrzydzenie przy tej czynności i nie chcą załatwiać się poza domem.

 

Przewlekłe zaparcia najczęściej pojawiają się w przełomowych dla dziecka momentach, takich jak:

  • Rozpoczynanie nauki robienia kupy na nocnik lub do ubikacji· Rozpoczynanie nauki w szkole lub przedszkolu.
  • W wielu przypadkach podłożem zaparć u dzieci mogą być również zaburzenia emocjonalne lub problemy w rodzinie: konflikty, rozwód, problemy finansowe itd.

Wówczas oprócz leczenia zaparcia, konieczna jest stała opieka psychologa lub psychiatry dziecięcego.

 

Leczenie zaparć

Leczenie zaparć nawykowych opiera się na podawaniu środków ułatwiających wypróżnianie i zmiękczających stolec. Najpopularniejszym lekiem tego typu jest laktuloza (Duphalac, Forlax, Lactulosum, Normalac).

Należy pamiętać, że tak jak w leczeniu zaparć u dzieci, tak i w przypadku zaparć nawykowych, minimalną skuteczną dawką laktulozy jest 1-3 ml na każdy kilogram masy ciała dziecka.
Np. Dla dziecka ważącego 10 kg co najmniej 10 ml na dobę – 2 dawki po 5 ml.

Zdarza się, że mimo zastosowania preparatów rozmiękczających stolec, u dziecka nie ma widocznej poprawy. Bardzo niepokojące są szczególnie te zatwardzenia u dzieci, które nie ustają, mimo stosowania środków przeczyszczających i są powiązane z popuszczaniem stolca – brudzeniem bielizny. Wówczas niezbędna jest dodatkowa konsultacja medyczna.

Niezwykle ważne podczas walki z zaparciami jest stworzenie maluchowi odpowiedniej atmosfery, zmieniającej jego podejście do oddawania stolca. Przede wszystkim należy zachęcać dziecko do codziennego wypróżniania się, wspierać je, chwalić i wynagradzać gdy zrobi kupę.

Z czasem oddawanie twardego stolca przestanie mu się kojarzyć z bólem i maluszek zrozumie, że regularne kupy są luźne, wypróżnianie nie boli i jest czymś zupełnie normalnym. Poza tym zapamięta, że po zrobieniu kupy jest nagroda, a rodzice są bardzo z niego dumni i bardzo szczęśliwi.

Należy unikać pobudzania wypróżniania poprzez wkładanie do odbytu palca lub termometru. Regularne stosowanie takich metod wytwarza u dziecka nieprawidłowy wzorzec defekacji, uzależnia i sprawia, że maluch ma coraz większe problemy z samodzielnym wypróżnianiem się.

 

Zaparcia nawykowe, a przedszkole

Jeśli dziecko ma problemy z zaparciami o jego kłopotach należy koniecznie powiadomić wychowawców w przedszkolu lub szkole. Często zdarza się, że wspólnie łatwiej będzie znaleźć przyczynę dziecięcego strachu przed robieniem kupy. Może się zdarzyć, że to co wzbudza w maluchu niechęć i obawy, jest łatwe do skorygowania np. brak papieru w przedszkolu, zepsute drzwi w szkolnej toalecie, nieprzyjemny zapach itd.

Dziecko cierpiące na zaparcia powinno dużo się ruszać i aktywnie spędzać wolny czas. Należy też wprowadzić maluchowi odpowiednią dietę. Przede wszystkim zupełnie wykluczyć słodycze i czekoladę, a przyzwyczajać szkraba do dużej ilości warzyw, owoców i płynów – dieta bogatoresztkowa.

W skrajnych przypadkach konieczna może być hospitalizacja, radykalne oczyszczenie jelita grubego z zalegających mas kałowych oraz wdrożenie diety i leczenia farmakologicznego (trwającego od 3 do 6 miesięcy). Taki kompleksowy sposób leczenia daje największą szansę na odzyskanie prawidłowego funkcjonowania jelita grubego.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Miredi All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 24, 2015
To prawda że dzieci trzeba uczyć zdrowego stylu życia.Zdrowa dieta to podstawa.Ja staram się by moje dzieci tak się odżywiały.J.
Ocena:
Lipiec 24, 2015
Warto stosować takie same zasady jak u dorosłych, nie można ulegać maluchom i kupować wszystkiego czego zapragną, jeśli sami dajemy dobry przykład dzieciom nie grozi nadwaga i zaparcia, a z nadwagą walczy się latami, zwykle bezskutecznie.