Data publikacji:

Krwawienie po porodzie. Jak długo trwa?

Połóg to czas, w którym organizm powraca do równowagi po ciąży i porodzie. W tym wyjątkowym okresie dochodzi do różnych procesów, które mogą niepokoić młodą mamę – jednym z nich jest krwawienie po porodzie. Przeczytaj, jak długo może ono trwać, jak wyglądają odchody połogowe i kiedy warto skonsultować sprawę z lekarzem. 

Krwawienie po porodzie. Jak długo trwa?

Z czego wynika krwawienie po porodzie?

Po ciąży i porodzie organizm zaczyna stopniowo powracać do „normy”, czyli do stanu sprzed ciąży. Jednym z elementów tych zmian jest obkurczanie się macicy – musi ona zredukować swoją wagę z około 1 kilograma do zaledwie 50-70 gramów. Aby tak się stało, muszą zostać z niej wydalone odchody połogowe, które składają się z fragmentów nabłonka, śluzu, skrzepów oraz krwi.

Krwawienie po porodzie to zatem nic innego, jak stopniowe pozbywanie się z organizmu wszystkich wymienionych wyżej resztek. To naturalny, fizjologiczny proces, który następuje zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu.

Krwawienie po porodzie a miesiączka

Warto zaznaczyć, że krwawienie po porodzie to nie to samo, co miesiączka. Miesiączka następuje o wiele później – w zależności od tego, czy kobieta karmi piersią, może to nastąpić po kilku tygodniach albo nawet po roku od porodu. 

Jak wygląda prawidłowe krwawienie po porodzie?

Krwawienie po porodzie zaczyna się bezpośrednio po nim i w pierwszych dniach jest najbardziej intensywne. Wydzielina ma krwistoczerwony kolor, neutralny zapach i jest jej dosyć sporo. Po 3-4 dniach wydzielina zaczyna się zmieniać – przybiera odcień brunatno-krwisty, może pojawić się w niej również trochę surowicy (przezroczysto-żółtawy płyn). 

Po około 2 tygodniach od porodu wydzielina znowu się zmienia – staje się żółtawa, może wyglądać na nieco „przybrudzoną”. Wraz z kolejnymi tygodniami staje się ona coraz bardziej przezroczysta, a w końcu zupełnie ustępuje. 

Krwawienie po porodzie – ile trwa?

To, ile trwa krwawienie po porodzie, zależy od organizmu. U niektórych kobiet krwawienie miesiąc po porodzie jest już nieznaczne, niemal niezauważalne – dla zabezpieczenia bielizny wystarczy mała wkładka. 

U innych młodych mam proces oczyszczania się macicy trwa zdecydowanie dłużej. Warto jednak pamiętać, że nawet krwawienie 6 tygodni po porodzie, o ile jest już nieznaczne i ustępuje, nie jest powodem do niepokoju. Najważniejsze jest to, czy wydzielinom nie towarzyszy brzydki zapach oraz czy stopniowo zmieniają one swój wygląd i nasilenie. 

Krwawienie po porodzie – kiedy do lekarza?

Po 6 tygodniach od porodu każda młoda matka powinna udać się do lekarza na kontrolę. Jeśli krwawienie po porodzie się przedłuża, to właśnie w tym momencie należy powiedzieć o tym lekarzowi. Z pewnością przeprowadzi on badania – między innymi badanie USG, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

W niektórych sytuacjach nie należy czekać na wizytę kontrolną. Jeśli krwawienie po porodzie się nasila, wydzieliny mają nieprzyjemny zapach albo gdy pojawia się ból brzucha czy gorączka, należy szukać jak najszybszej pomocy lekarskiej, czyli udać się na szpitalny oddział ratunkowy. Inne niepokojące symptomy, które również wymagają konsultacji lekarskiej, to:
  • nagłe zatrzymanie wydzielania odchodów połogowych,
  • powrót krwawienia po jego ustaniu,
  • powrót krwistych wydzielin po np. 2 tygodniach trwania połogu,
  • pojawianie się bardzo dużych skrzepów w wydzielinie. 

Jak powinna dbać o siebie kobieta w połogu?

Połóg to wyjątkowy czas w życiu kobiety – pamiętaj, aby dbać o siebie we właściwy sposób. Oto kilka najważniejszych wskazówek.
  • Dbaj o higienę
W połogu musisz zwracać szczególną uwagę na higienę intymną. Krwawienie po porodzie sprzyja namnażaniu się bakterii, które mogą wywołać poważne stany zapalny.

Do higieny intymnej używaj dedykowanego płynu (zrezygnuj z mydła – ma niewłaściwie pH). Myj się co najmniej dwa razy dziennie i pamiętaj, że odpowiedni kierunek to zawsze od pochwy w stronę odbytu. Przemywanie okolic intymnych w odwrotnym kierunku może spowodować przeniesienie bakterii z okolic odbytu do pochwy.
  • Zapewnij gojącym się okolicom dostęp świeżego powietrza
Mówi się, że świeże powietrze to najlepsze lekarstwo – i rzeczywiście, dobroczynne działanie powietrza jest już medycznie udowodnione. Kiedy tylko masz taką możliwość, chodź bez bielizny (np. załóż długą sukienkę, dzięki czemu będziesz czuła się pewnie). W sytuacjach, w których bielizna i podpaska są niezbędne, wybieraj duże podkłady poporodowe oraz przewiewne majtki z siateczki. 
  • Pamiętaj o przemywaniu krocza
W celu przyspieszenia się gojenia okolic intymnych możesz stosować specjalne preparaty. To płyny o działaniu antyseptycznym – przyspieszają wysuszanie się skóry i gojenie się naskórka. Możesz użyć gotowego roztworu z apteki albo przygotować sobie bardzo lekki roztwór nadmanganianu potasu. Pamiętaj, że nie wolno ci płukać pochwy od środka – w okresie połogu dozwolone jest tylko działanie od zewnątrz.
  • Jedz
Aby twój organizm szybko poradził sobie z powrotem do formy, dużo jedz i pij (potrzebujesz tego również z racji zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego – o ile karmisz piersią). Unikaj jednak produktów wysoko przetworzonych, słodyczy, napojów gazowanych oraz potraw smażonych i wzdymających. 
  • Odpoczywaj
W okresie połogu odpoczynek odgrywa ogromną rolę – w dużym stopniu przyczynia się do powrotu organizmu do formy. Nie zapominaj o tym i odpoczywaj, kiedy tylko to możliwe. Ponadto, jeśli tylko masz taką możliwość, proś bliskich o pomoc w wykonywaniu codziennych, drobnych obowiązków. 
Autor: Robert Wojtaś