Technika i rodzaj pielęgnacji kikuta pępowinowego ulegały modyfikacji przez wiele lat. Metody stosowane w naszym kraju nie były uregulowane żadnymi oficjalnymi zaleceniami. Jeszcze kilka lat temu do jego pielęgnacji używano, zarówno podczas pobytu dziecka w szpitalu, jak i po wypisaniu do domu, 70% roztworu alkoholu etylowego lub spirytusowego roztworu pioktaniny (czyli fioletu gencjanowego). Gencjana działa bakteriobójczo, ale zmienia środowisko wokół pępka i pod intensywnym kolorem nie widać obrzęku ani zmian.
Obecnie funkcjonujące w naszym kraju zalecenia dotyczące pielęgnacji kikuta pępowino-wego u noworodków są tożsame z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia a lekarze i farmaceuci zachęcają do ich przestrzegania. Przyniosło to podstawową zmianę w pielęgnacji - odstąpiono od rutynowego stosowania al-koholu etylowego na rzecz użycia Octeniseptu.
Octenisept jako lek i preparat na bazie oktenidyny posiada badania kliniczne dopuszczające go do stosowania NAWET DLA WCZEŚNIAKÓW URODZONYCH od 26 tygodnia ze względu całkowity brak toksyczności, brak zawartości alkoholu i wysoką skuteczność bójczą .
Octenisept jest rekomendowany do stosowania u dzieci od 25 tygodnia życia jako najbe-zpieczniejszy antyseptyk.
Preparat odkażający należy stosować raz na dobę, zwracając uwagę na dokładne jego nanie-sienie na całą powierzchnię kikuta, ze szczególnym uwzględnieniem nasady. Czas działania to ok. 1 min. Następnie należy kikut pępowinowy dokładnie osuszyć. Tak pielęgnowany pępek powinien odpaść do 15-21 dnia po porodzie.
Pamiętaj! Podstawą prawidłowego gojenia jest właściwa pielęgnacja oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny.
1. Umyj ręce wodą z mydłem przed kontaktem i po kontakcie z pępkiem dziecka.
2. Staraj się utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości.
3. Do pielęgnacji kikuta pępowinowego używaj bawełnianego wacika nasączonego Oc-teniseptem.
4. Nie używaj środków na bazie alkoholu ani chusteczek nawilżanych dla niemowląt.
5. Do kąpieli wlewaj mniej wody, aby unikać zamoczenia pępowiny. Jeśli do tego dojdzie - osusz pępowinę.
6. Jak najczęściej wystawiaj kikut na działanie powietrza.
7. Nie przykrywaj kikuta pieluchą.
8. Chroń kikut pępowinowy przed podrażnieniem przez guziki, zamki, napy itp.
Dowiedz się więcej na: www.oczywisciemamto.pl
Zdjęcia: materiały promocyjne
Artykuł sponsorowany