Data modyfikacji:

Poprawna pielęgnacja kikuta pępowinowego - Sprawdź czy robisz to prawidłowo?

Autor: Sylwia Styczek

Technika i rodzaj pielęgnacji kikuta pępowinowego ulegały modyfikacji przez wiele lat. Metody stosowane w naszym kraju nie były uregulowane żadnymi oficjalnymi zaleceniami. Jeszcze kilka lat temu do jego pielęgnacji używano, zarówno podczas pobytu dziecka w szpitalu, jak i po wypisaniu do domu, 70% roztworu alkoholu etylowego lub spirytusowego roztworu pioktaniny (czyli fioletu gencjanowego). Gencjana działa bakteriobójczo, ale zmienia środowisko wokół pępka i pod intensywnym kolorem nie widać obrzęku ani zmian. 

 

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

 

Obecnie funkcjonujące w naszym kraju zalecenia dotyczące pielęgnacji kikuta pępowino-wego u noworodków są tożsame z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia a lekarze i farmaceuci zachęcają do ich przestrzegania.  Przyniosło to podstawową zmianę w pielęgnacji - odstąpiono od rutynowego stosowania al-koholu etylowego na rzecz użycia Octeniseptu.

Octenisept jako lek i preparat na bazie oktenidyny posiada badania kliniczne dopuszczające go do stosowania NAWET DLA WCZEŚNIAKÓW URODZONYCH od 26 tygodnia ze względu całkowity brak toksyczności, brak zawartości alkoholu i wysoką skuteczność bójczą .

Octenisept jest rekomendowany do stosowania u dzieci od 25 tygodnia życia jako najbe-zpieczniejszy antyseptyk.

Preparat odkażający należy stosować raz na dobę, zwracając uwagę na dokładne jego nanie-sienie na całą powierzchnię kikuta, ze szczególnym uwzględnieniem nasady. Czas działania to ok. 1 min. Następnie należy kikut pępowinowy dokładnie osuszyć. Tak pielęgnowany pępek powinien odpaść do 15-21 dnia po porodzie. 

Pamiętaj! Podstawą prawidłowego gojenia jest właściwa pielęgnacja oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny. 

 

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

 

Niezbędnik w pielęgnacji pępuszka: 

  • Jałowe waciki,
  • Waciki/gaziki,
  • Octenisept - lek odkażający zawierający oktenidynę,
  • Miękki, mały ręcznik,
  • Tetrowa pieluszka.

 

Toaleta kikuta pępowinowego krok po kroku: 

1.    Umyj ręce wodą z mydłem przed kontaktem i po kontakcie z pępkiem dziecka. 
2.    Staraj się utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości. 
3.    Do pielęgnacji kikuta pępowinowego używaj bawełnianego wacika nasączonego Oc-teniseptem. 
4.    Nie używaj środków na bazie alkoholu ani chusteczek nawilżanych dla niemowląt. 
5.    Do kąpieli wlewaj mniej wody, aby unikać zamoczenia pępowiny. Jeśli do tego dojdzie - osusz pępowinę. 
6.    Jak najczęściej wystawiaj kikut na działanie powietrza.
7.    Nie przykrywaj kikuta pieluchą. 
8.    Chroń kikut pępowinowy przed podrażnieniem przez guziki, zamki, napy itp. 

 

Dowiedz się więcej na: www.oczywisciemamto.pl

 

 

Zdjęcia: materiały promocyjne

Artykuł sponsorowany

Komentarze
02-02-2021
Ocena:
Zgadzam się - super artykuł dla świeżo upieczonych rodziców. Ja już co prawda tą wiedzę mam utrwaloną po dwójce dzieci ;) Dorzucę swoje wrażenia - za każdym razem zbliżający się moment odpadnięcia kikuta był dla mnie przerażający, ale nie poddawałam się i regularnie odkażałam to miejsce Octeniseptem. Cieszę się, że wybrałam właśnie jego, bo dzięki temu dziecko nie cierpiało podczas przemywania pępka, bo preparat nie wywołuje pieczenia.
15-05-2018
Ocena:
Dzięki za praktyczne wskazówki. U nas wszystko goi się tak jak powinno na szczęście :)
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.