Ospa wietrzna

Ospa wietrzna potocznie zwana wiatrówką jest bardzo popularną i wysoko zakaźną chorobą wieku dziecięcego. Nie ma na nią lekarstwa, ale pocieszające jest to, że czym chorujące dziecko jest młodsze tym przebieg choroby łagodniejszy.

 

choroba_lek_syrop-550

 

Ospa wietrzna u dzieci to choroba wysypkowa wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca - VZV. Wirus wnika do organizmu drogą kropelkową, namnaża się w jamie nosowo-gardłowej i okolicznych węzłach chłonnych, a następnie po kilku dniach zajmuje narządy wewnętrzne. W kolejnym etapie ponownie przedostaje się do krwiobiegu, po czym na ciele pojawia się wysypka. Okres wylęgania się choroby trwa około 14-16 dni.

 

Jak dochodzi do zakażenia ospą wietrzną?

Wirus przenoszony jest drogą kropelkową podczas bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub zakażonymi przedmiotami. Cząsteczki wirusa gromadzą się przede wszystkim w pęcherzykach skórnych osób chorych na ospę wietrzną, a wysypka może być źródłem zakażenia, aż do momentu powstania strupków.

 

Objawy ospy wietrznej?

  • swędząca, grudkowo-pęcherzykowa wysypka skórna
  • niekiedy wysypka na błonach śluzowych jamy ustnej i nosowo-gardłowej, krtani i tchawicy, na odbycie, narządach płciowych, na rogówce i spojówkach
  • złe samopoczucie

Małe plamki przekształcają się w grudki, a następnie w pęcherzyki wypełnione z początku klarownym, później mętnym płynem. Po pęknięciu pęcherzyków na skórze powstają strupki.

 

Leczenie ospy wietrznej u dzieci

Ospa wietrzna u dzieci nie wymaga hospitalizacji, a leczenie jest głównie objawowe i polega na obniżaniu gorączki i łagodzeniu uporczywego swędzenia. Na zmiany skórne aplikuje się preparaty zawierające związki cynku oraz substancje przeciwświądowe i miejscowo znieczulające pudry np. Pudroderm, Tanno Hermal Lotion. Jeśli pomimo stosowania powyższego leczenia dziecko uporczywie drapie skórę można mu podać doustne preparaty uspokajające i łagodzące świąd. Są one dostępne tylko na receptę. W przypadku, gdy zmianami skórnymi objęte są narządy płciowe dziecka, ulgę przyniosą mu nasiadówki z dodatkiem rumianku.

 

 

Powikłania ospy wietrznej

Im młodsze dziecko tym przebieg choroby jest łagodniejszy. Nastolatki mogą już borykać się z jej głównym powikłaniem, a mianowicie ropnym zakażeniem skóry.
Jeśli na ospę zapada osoba dorosła, a przebieg choroby jest bardzo ciężki, ospa może doprowadzić do poważnych powikłań:

  • zapalenia mózgu
  • porażenia nerwów czaszkowych
  • zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych
  • zapalenia mięśnia sercowego
  • zapalenia stawów
  • zapalenia płuc
  • zapalenia nerek

Zakażenie ospą wietrzną jest również niebezpieczne dla kobiety ciężarnej w pierwszych tygodniach ciąży. Może spowodować wady rozwojowe płodu.

 

Szczepienie przeciw ospie wietrznej

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie jest szczepienie ochronne. W Polsce szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i znajduje się w Kalendarzu Szczepień.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Gina Sanders

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Styczeń 25, 2017
Istnieje jeszcze jedna ważna kwestia - ospa wietrzna w ciąży. Nie będe się rozpisywać, ponieważ można o tym przeczytać wiele artykułów, np tutaj naszporadnik.pl/ospa-wietrzna-w-ciazy/
Warto jednak wspomnieć, że w niektórych przypadkach może ona grozić śmiercią dla matki jak i dziecko dlatego warto się trochę doinformować.
Ocena:
Wrzesień 3, 2016
Mechanizm dzialania U kazdego, kto byl zakazony wirusem ospy wietrznej, w tym takze u osob, u ktorych nie wystepowala ospa wietrzna w wywiadzie, istnieje ryzyko wystapienia polpasca.