Rezerwa jajnikowa

Wiele kobiet odkłada decyzję o posiadaniu potomstwa 'na później'. Szybkie tempo życia, kariera zawodowa, czy brak stabilizacji finansowej sprawiają, że macierzyństwo schodzi na dalszy plan. Tymczasem zegar biologiczny tyka nieubłaganie i za dwa, trzy lata może okazać się, że rezerwa jajnikowa się wyczerpała, a na zajście w ciążę jest już zdecydowanie za późno.

rezerwa_duza

Zdjęcie: Fotolia by © drubig-photo All rights reserved

Rezerwa jajnikowa

Kiedy tak naprawdę przychodzi dobry czas na dziecko? Okazuje się, że dzisiejszym świecie przychodzi on coraz później. Niestety w przypadku pań upływ lat działa na ich niekorzyść. Każda kobieta rodzi się, bowiem z określoną liczbą potencjalnie gotowych do bycia zapłodnionymi komórek jajowych - rezerwą jajnikową. Jedne z nas mają ich około 2 milionów, inne tylko kilkadziesiąt tysięcy. Uśredniając, przyjmuje się, że w chwili narodzin kobieta posiada około 300 tysięcy, potencjalnie zdolnych do zapłodnienia, komórek jajowych. Gdy rezerwa jajnikowa wyczerpie, się rozpoczyna się okres menopauzalny.

 

Jednym z czynników mających wpływ na ilość pęcherzyków są uwarunkowania genetyczne. Stan rezerwy jajnikowej określa się na podstawie testów krwi - stężenia hormonów FSH i AMH oraz Inhibiny B.

 

Normy stężenia hormonu FSH

Poziom hormonu FSH zazwyczaj ustala się na podstawie badań krwi około 3. dnia cyklu. Wyniki oznaczają:

  • 3-9 mIU/ml* - satysfakcjonująca rezerwa jajnikowa
  • 9-12 mIU/ml* – obniżona rezerwa
  • 12-18 mIU/ml* – wyczerpująca się (znacznie obniżona) rezerwa
  • >18 mIU/ml* – wyczerpana rezerwa (szanse na uzyskanie komórki jajowej w trakcie stymulacji są bardzo niskie)

Poziom hormonu AMH

Hormon AMH (anty-mullerowski) wytwarzany jest przez pęcherzyki otaczające komórki jajowe, a jego stężenie spada wraz ze zmniejszaniem się rezerwy jajnikowej. Badanie krwi można wykonać w dowolnej fazie cyklu.

Alby móc wykonać badanie poziomu FSH bezpłatnie należy mieć skierowanie wystawione przez lekarza pracującego w ramach ubezpieczenia społecznego. Koszt badania w prywatnym laboratorium waha się między 15-50 zł. Badanie poziomu AMH to wydatek rzędu około 150 zł.

 

* Należy pamiętać, że normy stosowane w różnych laboratoriach mogą różnić się między sobą

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Styczeń 27, 2017
Wiele Pacjentek ze stwierdzona obnizona rezerwa jajnikowa postrzega diagnoze, jako swego rodzaju wyrok. Z jednej strony pojawiaja sie trudne emocje, z drugiej – koniecznosc podjecia decyzji o dalszych krokach. Warto jednak spojrzec na sytuacje z perspektywy rokowan. Wczesne zdiagnozowanie obnizonej rezerwy jajnikowej umozliwia podjecie niezbednych dzialan w zakresie ochrony plodnosci, a takze przyspieszenie leczenia, ktore daje szanse na macierzynstwo.