Test PCT

Test PCT, zwany także testem Simsa-Huhnera, jest bardzo popularnym badaniem diagnostycznym z zakresu problemów z płodnością. Polega na ocenie stopnia przenikania plemników przez śluz okołoowulacyjny w kanale szyjki macicy. Badanie przypomina cytologię z tą różnicą, że przeprowadza się je 6. do 12. godzin po stosunku.


Test PCT, badanie śluzu szyjkowego, PCT

 

Na czym polega test PCT

Występujący w szyjce macicy śluz jest na tyle gęsty, aby stworzyć drogom rodnym skuteczną ochronę przed infekcjami. Kiedy ma miejsce owulacja, śluz staje się bardziej wodnisty, co umożliwia plemnikom podróż do komórki jajowej. Test PCT pozwala ocenić ilość, lepkość i przejrzystość śluzu szyjkowego oraz ruchliwość, przenikalność i ilość plemników.

 

Przed przeprowadzeniem samego testu wykonuje się szereg badań:

  • pomiary temperatury ciała,
  • testy owulacyjne,
  • mierzenie luteinizacji hormonów - LH lub monitoring cyklu,
  • aby móc dokładnie określić czas wystąpienia owulacji.

 

Gdy kobieta zgłosi się do kliniki (maksymalnie 12. godzin po stosunku!) pobierana jest próbka śluzu, a następnie poddaję się ją laboratoryjnej analizie, podczas której oceniana jest ruchliwość i ilość plemników. Badanie jest zupełnie bezbolesne i przypomina pobranie wymazu cytologicznego.

 

 

Wyniki testu PCT

Wynik dodatni testu PCT oznacza, że w pobranym śluzie występują żywe i ruchome plemniki. Badanie powinno wykazać obecność przynajmniej 5* aktywnie poruszających się plemników w pobranej do badania próbce.

W razie ujemnego wyniku należy podejrzewać nieprawidłowości nasienia lub inną przyczynę niepłodności np. skierowane przeciwko plemnikom partnera przeciwciała zawarte w śluzie lub bakterie: chlamydia, mykoplazma i uroplazma.

Należy pamiętać, aby przed badaniem zachować przynajmniej dwudniową abstynencję seksualną, a podczas właściwego stosunku nie używać preparatów nawilżających, żadnych maści, żeli, kremów i innych środków mogących wpłynąć na wynik testu. Koszt badania to około 80 zł.

* Normy w różnych laboratoriach mogą nieznacznie różnić się między sobą.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu