Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy są dość popularnym schorzeniem i dotyczą około 20% kobiet. Najczęściej ujawniają się dopiero po 30., a nawet 40. roku życia. U kobiet decydujących się na późniejsze macierzyństwo mogą być poważną przyczyną kłopotów z płodnością.miesniaki_duze

 

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki to niezłośliwe, lite guzy, które powstają z tkanki mięśniowej macicy. Ich wzrostowi sprzyjają:

 • nadwaga – część estrogenów jest produkowana przez tkankę tłuszczową,
 • wiek – a konkretnie związane z nim zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, zwłaszcza w okresie menopauzy.


Ze względu na miejsce występowania możemy wyróżnić mięśniaki:

 • śródścienne – występują w ścianie macicy,
 • podsurowicówkowe - znajdują się w błonie surowiczej pokrywającej macicę od zewnątrz,
 • podśluzówkowe – powstają w błonie śluzowej wyścielającej jamę macicy od strony pochwy (endometrium).

Guzy mogą przybrać różne rozmiary: od wielkości czereśni, nawet po rozmiar arbuza. Wszystkie zmiany są przyczyną utraty żelaza w organizmie i mogą prowadzić do anemii, ale tylko guzy podśluzówkowe wywołują długie i bardzo obfite krwawienia menstruacyjne.

 

Co powinno nas zaniepokoić?

Początkowo, gdy mięśniaki macicy są małe, nie wywołują żadnych dolegliwości. U około ¼ kobiet w pierwszym etapie choroba przebiega bezobjawowo, a głównym czynnikiem wpływającym na nasilenie dolegliwości jest wzrost zmian zachodzących w obrębie macicy. Wraz z rozrostem guzów pojawiają się:

 • uczucie ucisku i dyskomfortu,
 • silne i obfite krwawienia,
 • przy zaawansowanych zmianach może dojść do anemii,
 • bóle brzucha,
 • wzdęcia,
 • zaparcia,
 • częste oddawanie moczu,
 • napadowe nietrzymanie moczu,
 • bóle pleców i nóg,
 • osłabienie, duszność, bóle głowy,
 • problemy z zajściem w ciążę.

 

Mięśniaki macicy a niepłodność

W zależności od ich rozmiaru i umiejscowienia, mięśniaki mogą utrudniać zajście w ciążę lub jeśli zapłodnienie zakończyło się sukcesem, uniemożliwiać prawidłowy jej rozwój. Guzy często wywołują niedrożność szyjki macicy, blokują wejście do jajowodów, zniekształcają wyściółkę macicy oraz są odpowiedzialne za poronienia. Szacuje się, że u około 3% kobiet mięśniaki macicy są główną przyczyną niepłodności.

 

Leczenie mięśniaków

Leczenie mięśniaków jest uzależnione od wielu czynników. Pod uwagę bierze się przede wszystkim ich rodzaj, liczbę i wielkość, ale także występujące objawy, wiek oraz plany rozrodcze pacjentki.

 • Farmakologiczne leczenie mięśniaków - Proponowane jest w dwóch przypadkach. Stosuje się je u kobiet z nadmiernym krwawieniem miesiączkowym oraz przed planowanym leczeniem operacyjnym w celu zmniejszenia wielkości guzów. Długość terapii uzależniona jest od wieku pacjentki oraz reakcji jej organizmu na zastosowane leczenie. Terapia polega na podawaniu gonadotropin (zmniejszają poziom estrogenów i progesteronu) i progestragenów (łagodzą silny ból i zmniejszają krwawienie).
 • Operacyjne leczenie mięśniaków - W większości przypadków zmiany leczy się operacyjne. W zależności od zmian wykonywane są hesterektomia lub mimectomia. Hesterektomia - usunięcie macicy - pozwala na całkowite usunięcie wszystkich zmian, ale uniemożliwia zajście w ciąże w przyszłości. Miomectomia - wyłuszczenie zmian – polega na całkowitym usunięciu mięśniaka, przy jednoczesnym pozostawieniu macicy w nienaruszonym stanie. Niestety po miomectomi u 30-40% pacjentek dochodzi do nawrotów, co może wymagać radykalnego leczenia w późniejszym okresie.

 

Mięśniaki macicy, które nie powodują dolegliwości, nie wymagają leczenia. Nie należy jednak zapominać o regularnych badaniach kontrolnych w celu monitorowania zmian. Guzy nieleczone mogą ulec zwyrodnieniu, martwicy, zakażeniu, zwapnieniu lub zwłóknieniu. W takich przypadkach zazwyczaj pojawia się ostry ból, silne skurcze, podobne do tych porodowych i krwawienie. Należy także mieć na uwadze, że w około 0,5 % przypadków łagodne guzy mogą przerodzić się w złośliwe.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy mięśniaki macicy mają wpływ na płodność kobiety?

Zdjęcie: Fotolia by © Valua Vitaly All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 13, 2016
Warto zainteresować się metodą HIFU - to nowoczesny zabieg, bezpieczny, bezbolesny, nie wymaga hospitalizacji. Póki co przeprowadzają go w Warszawie w Evaclinic. Dla osób, które mają trochę oszczędności i chcą uniknąć operacji, to dobre rozwiązanie.
Ocena:
Czerwiec 10, 2016
Ja miałam wykryte mięśniaki w wieku 32 lat, nie miałam jeszcze wtedy dzieci, więc bardzo się bałam. W moim przypadku wyłuszczanie przyniosło dobre efekty, po 5 latach od zabiegi nie mam nawrotu.