Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

Jeśli decydujemy się na dziecko, pierwszą rzeczą, której pragniemy to to, żeby było zdrowe. Po cichu liczymy także najczęściej na konkretną płeć. Oczami wyobraźni widzimy wymarzoną córeczkę czy wyczekiwanego synka. Co możemy zrobić żeby zwiększyć szansę na oczekiwaną przez nas płeć dziecka? Dzisiejszy stan badań i wiedzy na temat zapłodnienia wychodzi naprzeciw temu pytaniu.

 

planujemy-plec-550x350

 

1. Kalendarz płci

Po pierwsze musimy mieć świadomość, że dużo zależy od momentu, w którym dochodzi do zapłodnienia. Dlatego przed planowanym poczęciem warto stworzyć kalendarz płci i dokładnie obserwować moment owulacji. Plemniki, które próbują dotrzeć do komórki jajowej dzielą się na dwa rodzaje - niosące chromosom męski i żeński. Te pierwsze są bardzo szybkie, ale żyją krótko. Natomiast drugie poruszają się wolniej, za to potrafią dłużej przetrwać. Żeby spłodzić dziewczynkę należy więc współżyć przed jajeczkowaniem (optymalnie 40. h przed) - plemniki niosące chromosom żeński będą miały większą szansę dotrzeć do komórki jajowej. Jeśli natomiast zależy nam na chłopcu, trzeba poczekać do samego szczytu owulacji - szybkie plemniki męskie mają wówczas przewagę. Badania kliniczne w kilkuset przypadkach potwierdziły skuteczność tej metody planowania płci - jeżeli chodzi o dziecko płci męskiej w 90%, a żeńskiej - w prawie 60%.

 

2. Dieta a płeć dziecka

Jeśli chcemy zaplanować płeć dziecka, uważajmy też na to, co jemy. Efekty nie mogą być jednak widoczne po kilku dniach - żeby miało to istotny wpływ na płeć maleństwa, należy zmienić sposób odżywania już na kilka miesięcy przed poczęciem (nie wcześniej niż 6 miesięcy przed, ale nie później niż na 6 tygodni przed planowanym poczęciem). Żeby spłodzić dziewczynkę trzeba skupić się na produktach zawierających wapń i magnez, czyli np. mleko i jego przetwory, soja, kasze gruboziarniste, figi, orzechy, ryby, fasola, migdały, warzywa liściaste czy brokuły. Jeśli marzymy o chłopcu nasza dieta powinna być bogata w sód i potas, który znajdziemy w owocach cytrusowych, pomidorach, bananach, pestkach słonecznika, mięcie, pietruszce czy wędlinach. Istotna jest także kofeina (oczywiście w rozsądnych ilościach!), która jeszcze wzmacnia szybkość plemników niosących chromosom męski.

3. Chiński kalendarz płci

Wskazuje na ścisłe powiązanie płci dziecka z wiekiem matki i konkretnym miesiącem poczęcia. Chiński kalendarz płci mówi o tym, że kobiety chcące urodzić chłopca, powinny doprowadzić do poczęcia w miesiącu oznaczonym literą M. Te, natomiast, które marzą o dziewczynce, starania o dziecko powinny podjąć w miesiącach z literą K. Chińczycy określają skuteczność tej metody na 99%. Została ona także potwierdzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie jej wskaźnik trafności określono na ok. 85%. Zobacz szczegółową tabelę chińskiego kalendarza płci.

 

4. Metoda selnas (Selekcja Naturalna Płci)

Selnas lub metoda cykliczna jest stosunkowo niedawno odkrytą metodą planowania poczęcia dziecka. Opiera się ona na założeniu, że komórka jajowa może być naładowana dodatnio, bądź też ujemnie. Plemniki również różnią się od siebie potencjałem elektrycznym: plemniki X są naładowane dodatnio, zaś plemniki Y- ujemnie. Potencjał elektryczny komórki jajowej zmienia się cyklicznie, wiec w niektóre dni przyciąga ona plemniki X, a odpycha Y, w inne na odwrót.

 

Aby określić właściwy dzień poczęcia dla danej płci kobieta powinna stworzyć indywidualny kalendarzyk „cyklów polaryzacji". Do ich określenia potrzebne są między innymi takie dane jak: grupa krwi, wiek, data ostatniej miesiączki i przebieg cykli. Jak zapewnia autor metody selnas, Patrick Shoun, jej skuteczność jest bardzo wysoka i wynosi 98,7%.
 

5. Jakość plemników a planowanie płci

Lekarze zalecają także, by przed zapłodnieniem wstrzymać się kilka dni ze współżyciem. Ejakulat będzie wówczas bardziej zasobny w plemniki, a one za to mocniejsze i bardziej trwałe. Poza tym przyszły ojciec nie powinien nosić zbyt obcisłej bielizny czy spodni. Sprzyja to przegrzaniu jąder, a to z kolei źle wpływa na jakość plemników.

 

Wszelkie metody i sposoby na planowanie płci nie są nigdy skuteczne w 100%, więc nie dają całkowitej gwarancji na poczęcie chłopca czy dziewczynki. Zwiększają natomiast prawdopodobieństwo, i to znacznie. Jeśli będziemy stosowali się do kilku zasad, kto wie, może urodzi się nam potomek oczekiwanej płci. Na pewno warto spróbować.

 

Opinia lekarza

Lek. Mariusz Kłos - Znajomość przebiegu cyklu płciowego ma niebanalne znaczenie przy próbach wpływu na płeć dziecka. Na podstawie obserwacji organizmu można wyznaczyć dzień owulacji – pomocne są pomiary podstawowej temperatury ciała, obserwacja wyglądu i cech śluzu szyjkowego, czy tzw. LH testy. Zgodnie z opisanym w artykule „kalendarzem płci” można zaplanować współżycie na konkretny dzień po to, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej plemnikiem niosącym określony materiał genetyczny, warunkujący płeć dziecka.

 

 Zdjęcie: Fotolia fot. by © Nessli Orpmas

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 30, 2016
glupoty!!!my splodzilismy syna przed owulacja a corke w owullke!!!a moj ginekolog genetyk twierdzi ze jakiekolweik panowanie jest bezsensu zawsze jest 50/50 :-)
Ocena:
Sierpień 21, 2016
W życiu nie czytałam większej bujdy
Ocena:
Sierpień 19, 2016
U Nas była już córcia, chcieliśmy więc chłopczyka. Sprawdziłam kiedy przypada u Mnie jajeczkowanie - za pomocą testu owulacyjnego. Po dwóch miesiącach sprawdzania, okazało się, że około 11-12 dni mam jajeczkowanie, co zresztą łączy się z intensywnym kłuciem w boku. W trzecim miesiącu dokładnie kiedy test zaczął pokazywać czerwoną kreseczkę i pojawiło się kłucie w boku - do dzieła. Dodam, że wstrzemięźliwość do momentu owulacji, aby spermy było więcej. I mamy chłopczyka :-)
Ocena:
Sierpień 9, 2016
poza bzdurnym kalendarzem - rady przydatne
Ocena:
Wrzesień 27, 2015
Zrobiłam test :) Emocje niesamowite , mina męża bezcenna - test pokazał dziewczynkę :) Teraz czekamy na wizytę o lekarza i na potwierdzenie wyniku
Ocena:
Sierpień 16, 2015
Zasada 1,2,3 wykonana. Jestem w ciąży - 5 tydzień . Test na płeć dziecka kupiony i czekamy do 10 tyg żeby go zrobić . Czy ktoś może miał z nim doczynienia ?
Ocena:
Sierpień 5, 2015
Ja marzylam o dziewczynce, wiec po kilku cyklach na ovufriend wiedzialam kiedy owuluję. I chyba w 4 cyklu jak tylko zobaczylam "zielone światło" zadziałaliśmy i udalo się!! to było dwa dni przed wyznaczoną owulacją. Nie wiem na ile to prawda, ale wierzę, że dzięki temu mam śliczną córcie
Ocena:
Kwiecień 12, 2015
Do ktory to jest wtedy - nie masz sprawdzilem pozdrawiam
Ocena:
Kwiecień 11, 2015
noo fajne sposoby :D więc nie pozostaje mi nic innego jak tylko dostosować się do różnych metod i liczyć na córeczkę, moją małą księżniczkę z którą będe chodzić na zakuuupy, przebierać się i tak dalej :D:D mąż nie ma nic do gatki!! :D
Ocena:
Marzec 29, 2015
ja mam 4 synow bardzo chcialabym core,czy mam jakas szanse
Ocena:
Marzec 29, 2015
Do Iga olka - U nas ostatni dzien owulacji i wyszła dziewczynka:))) ktory to jest ostatni dzien cyklu jak to sie oblicza_
Ocena:
Wrzesień 22, 2014
U nas ostatni dzien owulacji i wyszła dziewczynka:))))
Ocena:
Kwiecień 12, 2014
Olga a czy tez zel stosujesz po konsultacji z lekarzem , cyz po prostu jest na tyle bezpieczny ze spokojnie mozna stosować przed kazdym stosunkiem ?
Ocena:
Grudzień 13, 2013
No ja to zaplanowałem, że będzie chłopak, albo dziewczyna. 2 krotnie trafiłem na 100 proc. Chyba zagram w totolotka.
Ocena:
Październik 24, 2013
Ja mam Baby Comp i on ma taką funkcje z planowaniem płci, niby zwieksza szanse na konkretną płec o 80% to sporo.Nie wiem jak u innych ale u mnie się spradziło, mamy córkę :) a ten chiński w moim przypadku się nie sprawdził.