Zagraniczna podróż z dzieckiem - wyrabianie dokumentów

Do wakacji pozostało już niewiele czasu, więc Polacy odwiedzają biura podróży, bądź przeglądają ich strony internetowe, wybierając odpowiednią ofertę dla siebie. Dla tych, którzy pierwszy raz wybierają się na zagraniczny urlop z dzieckiem przygotowaliśmy krótki poradnik. Jakie dokumenty musimy wyrobić dla pociechy, ile za nie zapłacimy i jak długo będą ważne?

 

podroz-z-dzieckiem-550x350
Niezależnie od tego czy nasza latorośl ma kilka tygodni, czy kilkanaście lat, musi posiadać dokument tożsamości. Zasady są takie jak w przypadku dorosłych - w krajach członkowskich Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, poza terenem UE należy posiadać paszport. W przypadku dzieci mają one charakter tymczasowy.

 

Jak wyrobić dziecku tymczasowy dowód osobisty?

Tymczasowy dowód osobisty wyrabia się na 5 lat. Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek do urzędu miasta bądź gminy, dołączając dwie fotografie oraz wnosząc opłatę w wysokości 30 zł. Co ważne, jeśli dziecko nie ukończyło 13 roku życia, wymagana jest obecność obojga rodziców przy składaniu wniosku. W przypadku starszych wystarczy obecność jednego opiekuna.

 

Jak wyrobić dziecku tymczasowy paszport?

Paszporty wyrabia się dla osób powyżej 5 roku życia. Jeśli nasza pociecha nie osiągnęła jeszcze tego wieku może otrzymać dokument tymczasowy, który ważny jest w określonym terminie, nie dłuższym niż 12 miesięcy od daty wystawienia. Tak jak w przypadku tymczasowego dowodu osobistego dla najmłodszych potrzeba zgody obojga rodziców. Nie trzeba dołączać zdjęć - w paszporcie tymczasowym nie ma fotografii. Opłata wynosi 30 zł.

Dla pociech powyżej 5 roku życia należy wyrobić paszport taki jak w przypadku dorosłych - jest to dokument ze zdjęciem spełniającym wymogi biometrii, ważny 5 lat dla dzieci w wieku 5-13 lat (opłata 60 zł) i 10 lat dla dzieci starszych (opłata 140 zł).

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Ljupco Smokovski

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.