Krwiak krocza po porodzie

Po porodzie naturalnym w okolicy krocza i sromu może pojawić się zasinienie lub krwiak. Te bolesne zmiany to nic innego, jak gromadząca się w tkance podskórnej wynaczyniona krew z naczyń włosowatych. Krwiaki powstają w wyniku nadmiernego ucisku główki dziecka na okoliczne tkanki krocza, do którego może dojść podczas porodu naturalnego.

 

poród - krwiak krocza

 

Czym jest krwiak krocza?

Krwiaki krocza najczęściej występują u kobiet, u których nacisk na tkanki krocza był nadmierny, a więc gdy poród przebiegał bardzo szybko lub gdy rodzące się dziecko było dużych rozmiarów. Na ich powstanie szczególnie podatne są ciężarne zmagające się z nadmierną kruchością naczyń krwionośnych, zaburzeniami krzepliwości krwi, chorobami hematologicznymi lub z żylakami w pochwie i na sromie.

Krwiakowi najczęściej towarzyszy obrzęk oraz ból, który znacznie utrudnia chodzenie. Zazwyczaj, w ciągu kilku dni od porodu, wchłania się on samoistnie i nie pozostawia trwałych śladów. W niektórych przypadkach może jednak dojść do zakażenia i wówczas niezbędne jest podanie antybiotyku. Zakażenie rany może wywołać podwyższoną temperaturę w połogu, jak również komplikować gojenie się rany po nacięciu krocza. W przypadku braku poprawy lub narastania krwiaka, konieczne może być jego chirurgiczne opróżnienie poprzez nacięcie i dokładne wyczyszczenie. Zabieg ten wiąże się z dłuższym pobytem młodej mamy w szpitalu.

Leczenie krwiaka na kroczu

Do powstania krwiaka na kroczu dochodzi najczęściej w pierwszych dniach po porodzie, a więc gdy mama przebywa jeszcze w szpitalu i jest pod kontrolą lekarza. Jeśli zauważy krwiak, powinna zgłosić to lekarzowi. Oceni stan i zaproponuje leczenie. Konsultacja lekarska jest szczególnie ważna gdy zmianom towarzyszy ból, wysoka temperatura, czy obrzęk. Mogą to być objawy rozwijającego się zakażenia.

Niezwykle istotna jest odpowiednia higiena krocza. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych powikłań. Należy także robić okłady. Zimne w znacznym stopniu łagodzą ból i zmniejszają obrzęk oraz hamują narastanie krwiaka. Ciepłe przyspieszają wchłanianie się krwiaka.

 

Zdjęcie: Fotolia by © bociek666 All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 14, 2018
Współczuję. U mnie na szczęście wszystko przebiegło bez komplikacji.