Data modyfikacji:

Krwiak krocza po porodzie

Autor: Katarzyna Michniewska

Po porodzie naturalnym w okolicy krocza i sromu może pojawić się zasinienie lub krwiak. Te bolesne zmiany to nic innego, jak gromadząca się w tkance podskórnej wynaczyniona krew z naczyń włosowatych. Krwiaki powstają w wyniku nadmiernego ucisku główki dziecka na okoliczne tkanki krocza, do którego może dojść podczas porodu naturalnego.

 

krwiak krocza po porodzie

 

Czym jest krwiak krocza?

Krwiaki krocza najczęściej występują u kobiet, u których nacisk na tkanki krocza był nadmierny, a więc gdy poród przebiegał bardzo szybko lub gdy rodzące się dziecko było dużych rozmiarów. Na ich powstanie szczególnie podatne są ciężarne zmagające się z nadmierną kruchością naczyń krwionośnych, zaburzeniami krzepliwości krwi, chorobami hematologicznymi lub z żylakami w pochwie i na sromie.

Krwiakowi najczęściej towarzyszy obrzęk oraz ból, który znacznie utrudnia chodzenie. Zazwyczaj, w ciągu kilku dni od porodu, wchłania się on samoistnie i nie pozostawia trwałych śladów. W niektórych przypadkach może jednak dojść do zakażenia i wówczas niezbędne jest podanie antybiotyku. Zakażenie rany może wywołać podwyższoną temperaturę w połogu, jak również komplikować gojenie się rany po nacięciu krocza. W przypadku braku poprawy lub narastania krwiaka, konieczne może być jego chirurgiczne opróżnienie poprzez nacięcie i dokładne wyczyszczenie. Zabieg ten wiąże się z dłuższym pobytem młodej mamy w szpitalu.

Leczenie krwiaka na kroczu

Do powstania krwiaka na kroczu dochodzi najczęściej w pierwszych dniach po porodzie, a więc gdy mama przebywa jeszcze w szpitalu i jest pod kontrolą lekarza. Jeśli zauważy krwiak, powinna zgłosić to lekarzowi. Oceni stan i zaproponuje leczenie. Konsultacja lekarska jest szczególnie ważna gdy zmianom towarzyszy ból, wysoka temperatura, czy obrzęk. Mogą to być objawy rozwijającego się zakażenia.

Niezwykle istotna jest odpowiednia higiena krocza. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych powikłań. Należy także robić okłady. Zimne w znacznym stopniu łagodzą ból i zmniejszają obrzęk oraz hamują narastanie krwiaka. Ciepłe przyspieszają wchłanianie się krwiaka.

 

Zdjęcie: Fotolia by © bociek666 All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
02-03-2021
Ocena:
Ja też kilka lat temu urodziłam syna ale po porodzie nie miałam siły nawet chodzić do tego pojawił się krwiak oraz miałam dawaną krew
17-04-2019
Ocena:
Miałam dokładnie to samo co kajka
04-11-2018
Ocena:
U mnie tez pojawil sie krwiak. Nikt mi nic o nim nie powiedzial a ja nie wiedzialam skad taki bol. Czulam jakby mi tylek mial spasc. Kazda pozycja sprawiala bol. Przez to nie moglam karmic piersia, bo nie umialam trzymac dziecka..plus wklesle zerowe brodawki. Dopiero jak kazalam mezowi przywiezc lusterko to zobaczylam ogromny krwiak na caly posladek. Niczym mi go nie zaopatrzono. Bol czulam przed 3 miesiace. Mialam pekniecie I stopnia. Na dodatek bardzo naciagnieto mi skore przy szyciu. Gdy zlozylam wniosek o wydanie dokumentacji medycznej to od razu zadzwonil do mnie ordynator i nagle sie przejal. Bede miala darmowa plastyke. Boje sie, trzymajcie kciuki.Moze to i glupie, ale pocieszajacy jest fakt, ze przy nacieciu tez moze sie takie cos wydarzyc.Nie wiadomo co lepsze... Naciece, pekniecie czy cesarka.Jeszcze chcialabym dwojke dzieci. Trzymajcie kciuki, zeby sie wszystko poukladalo :)
01-10-2018
Ocena:
Niestety mnie to spotkało 2 godziny po porodzie, ból jak dla mnie gorszy jak poród, wylądowałam na stole operacyjnym i miałam usuwany krwiak. Dziewczyny po cc chodziły a ja 2 dni w łóżku bez ruchu. Trauma do końca życia
14-05-2018
Ocena:
Współczuję. U mnie na szczęście wszystko przebiegło bez komplikacji.
zrosty po cesarskim cięciu

Co na zrosty po cc? Jak się ich pozbyć? Poradnik

2023-12-29
Cesarskie cięcie (CC) jest częstym sposobem na przyjście na świat dziecka. Po operacji zazwyczaj pojawiają się zrosty, które mogą sprawiać pewne niedogodności i kłopoty. Sprawdź, czym są zrosty po CC, jakie są ich objawy, jak można je wykryć oraz przede wszystkim, jak się ich pozbyć.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.
podklady poporodowe

Jakie podkłady poporodowe wybrać?

2022-04-23
Już od pierwszej chwili po porodzie macica zaczyna się obkurczać i oczyszczać, pozbywając się między innymi śluzu, resztek błon oraz krwi. W tym szczególnym czasie kobieta potrzebuje wyjątkowej ochrony, czyli specjalnych podkładów. Sprawdź, jakie podkłady poporodowe są szczególnie polecane i czym właściwie taki produkt różni się od zwykłych podpasek.