Menu główne
Portal dla rodziców...

Krwiak krocza po porodzie

Po porodzie naturalnym w okolicy krocza i sromu może pojawić się zasinienie lub krwiak. Te bolesne zmiany to nic innego, jak gromadząca się w tkance podskórnej wynaczyniona krew z naczyń włosowatych. Krwiaki powstają w wyniku nadmiernego ucisku główki dziecka na okoliczne tkanki krocza, do którego może dojść podczas porodu naturalnego.

 

poród - krwiak krocza

Czym jest krwiak krocza?

Krwiaki krocza najczęściej występują u kobiet, u których nacisk na tkanki krocza był nadmierny, a więc gdy poród przebiegał bardzo szybko lub gdy rodzące się dziecko było dużych rozmiarów. Na ich powstanie szczególnie podatne są ciężarne zmagające się z nadmierną kruchością naczyń krwionośnych, zaburzeniami krzepliwości krwi, chorobami hematologicznymi lub z żylakami w pochwie i na sromie.

 

Krwiakowi najczęściej towarzyszy obrzęk oraz ból, który znacznie utrudnia chodzenie. Zazwyczaj, w ciągu kilku dni od porodu, wchłania się on samoistnie i nie pozostawia trwałych śladów. W niektórych przypadkach może jednak dojść do zakażenia i wówczas niezbędne jest podanie antybiotyku. Zakażenie rany może wywołać podwyższoną temperaturę w połogu, jak również komplikować gojenie się rany po nacięciu krocza. W przypadku braku poprawy lub narastania krwiaka, konieczne może być jego chirurgiczne opróżnienie poprzez nacięcie i dokładne wyczyszczenie. Zabieg ten wiąże się z dłuższym pobytem młodej mamy w szpitalu.

 

Leczenie krwiaka na kroczu

Do powstania krwiaka na kroczu dochodzi najczęściej w pierwszych dniach po porodzie, a więc gdy mama przebywa jeszcze w szpitalu i jest pod kontrolą lekarza. Jeśli zauważy krwiak, powinna zgłosić to lekarzowi. Oceni stan i zaproponuje leczenie. Konsultacja lekarska jest szczególnie ważna gdy zmianom towarzyszy ból, wysoka temperatura, czy obrzęk. Mogą to być objawy rozwijającego się zakażenia.

Niezwykle istotna jest odpowiednia higiena krocza. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych powikłań. Należy także robić okłady. Zimne w znacznym stopniu łagodzą ból i zmniejszają obrzęk oraz hamują narastanie krwiaka. Ciepłe przyspieszają wchłanianie się krwiaka.

 

Zdjęcie: Fotolia by © bociek666  All right reserved

Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.