Data modyfikacji:

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Autor: Katarzyna Moryc

Kiedyś, blizna po cesarskim cięciu przebiegała od pępka, aż do spojenia łonowego. Na szczęście, obecnie cięcia pionowe wykonuje się tylko w wyjątkowych przypadkach, a ślad po powszechnie wykonywanym cięciu poziomym jest niemalże niewidoczny. Aby blizna jak najmniej rzucała się w oczy, warto wiedzieć jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu. 

 

rana po cesarskim cięciu

 

Wykonywane podczas cesarskiego cięcia, nacięcie brzucha przebiega poziomo na granicy owłosienia, mniej więcej dwa palce ponad spojeniem łonowym. Ma około 10–15 centymetrów długości i 2–3 milimetry szerokości, a jego rozmiar uzależniony jest od wielkości i ułożenia dziecka oraz tuszy mamy.

Cesarka kiedyś i dziś

Kiedyś jako standardowe a dziś pionowe cięcie wykonuje się już tylko w wyjątkowych przypadkach - jeśli życie dziecka lub matki jest zagrożone.

Cesarskie cięcie wymaga przecięcia: skóry właściwej, tkanki podskórnej, powięzi poprzecznej brzucha oraz macicy. Następnie, po operacji, lekarz zszywa wszystkie te warstwy, a na skórze umieszcza szwy rozpuszczalne lub nici niewchłanialne (zdejmowane zwykle w siódmej dobie po operacji).

Zanim skóra po cesarskim cięciu zagoi się i powstanie blizna, minie kilka tygodni. Początkowo, rana ze szwami jest czerwona, ale podczas procesu gojenia powoli różowieje, aż w końcu zostaje jedynie biała blizna. Zwłaszcza na samym początku musisz szczególnie starannie dbać o okolice rany. Nie jest to trudne. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach.

 

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

  • Opatrunek osłania miejsce cięcia przez jeden do trzech dni i pomaga zasklepić się ranie. Pamiętaj, aby go nie moczyć, a jeśli już niechcący się zmoczy, należy go zmienić.
  • Po zdjęciu opatrunku (2-3 doba) nie jest już on potrzebny, a nawet niewskazany, ponieważ uniemożliwia swobodny dopływ powietrza do rany (przyspiesza gojenie).
  • Aby uniknąć zakażenia, po zdjęciu opatrunku szczególnie dbaj o higienę rany i jej okolic.
  • Miejsce cięcia myj wodą z dodatkiem żelu do higieny intymnej, szarego mydła lub delikatnego mydełka dla dzieci. Po umyciu, ranę osusz jednorazowym ręcznikiem i przemyj środkiem odkażającym np. Octeniseptem.
  • Dopóki rana się nie zagoi, noś wygodną i przewiewną, najlepiej bawełnianą bieliznę. Pamiętaj, że majtki powinny być na tyle wysokie, aby gumka nie uciskała szwu. Początkowo, polecane są jednorazowe majtki poporodowe.
  • Nie zapominaj o starannej higienie intymnej i myciu rąk po każdej wizycie w toalecie. W wydzielinie poporodowej (tzw. odchodach poporodowych) mnożą się bakterie, które w bardzo prosty sposób można przenieść na bliznę, a stąd już krótka droga do zakażenia.
  • Jeżeli czujesz ból przy kichaniu lub kaszlu, możesz delikatnie przeciskać wtedy do rany poduszkę.
  • Przez trzy miesiące po zabiegu nie dźwigaj, aby w miejscu cięcia nie powstał krwiak.

Pamiętaj, to zupełnie normalne, że początkowo blizna po cesarskim cięciu jest intensywnie różowa, ale z czasem zblednie. W dole brzucha pozostaje Ci na pamiątkę prawie niewidoczna, cielista linia, którą z łatwością zakryjesz bielizną. Zaraz po zagojeniu rany możesz zacząć stosować kremy i maści wygładzające lub plastry silikonowe na blizny.

 

 


Bliznowiec po cesarskim cięciu

Niekiedy, w miejscu cięcia dochodzi do przerostu tkanki. Takie zgrubienie to tak zwany bliznowiec. Nie jest on niebezpieczny, ani nie oznacza, że zostałaś źle zszyta, ale wygląda nieestetycznie i niestety może zostać na stałe. Aby zminimalizować ryzyko powstania brzydkiej blizny po cesarskim cięciu, gdy rana się zagoi, dwa razy dziennie smaruj ją specjalnymi maściami wygładzającymi, np. Cepan lub Contratubex.

Pamiętaj, że przez kilka tygodni po porodzie rana będzie swędzieć. Zdecydowanie nie wolno jej drapać. W jej okolicach możesz też odczuwać ból i odrętwienie. Nie jest to powód do niepokoju. Takie swędzenie oznacza, że tkanki się regenerują. A odrętwienie powinno minąć do kliku miesięcy po zagojeniu rany. 

 


Blizna po cesarskim cięciu - powikłania

Koniecznie zgłoś się do lekarza, gdy masz podwyższoną temperaturę, pojawia się obrzęk lub zaczerwienienie, rana bardzo boli, jest gorąca lub sączy się z niej ropa. Najprawdopodobniej doszło do zakażenia i niezbędne będzie podanie antybiotyku.

 

Jeśli planujesz kolejne dziecko, z zajściem w ciążę musisz poczekać przynajmniej rok. Choć najlepiej spytać swojego lekarza, kiedy w Twoim przypadku kolejna ciąża nie będzie stanowiła zagrożenia z uwagi na bliznę po poprzedniej cesarce. Daj sobie czas, by organizm wrócił do normy. Wszystkie blizny wewnętrzne oraz zewnętrzne wygoją się, a macica będzie gotowa na przyjęcie kolejnego mieszkańca.

 

Zdjęcie: Fotolia by Anton Booysen


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
27-02-2021
Ocena:
Swoją ranę po cesarskim cięciu psikałam Octeniseptem raz dziennie aby nie wdało się zakażenie, a rana szybko się goiła. Preparat ma działanie odkażające, a do tego nie piecze, więc naprawdę dobrze się sprawdzał a przy okazji przemywałam nim pępek mojego synka :)
04-07-2020
Ocena:
Aby dowiedzieć się jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu, warto zajrzeć na portal: zagojeni.pl. Tutaj można znaleźć wiele ciekawych informacji na ten temat i inne tematy związane ze zdrowiem i gojeniem się ran. Jako że taka wiedza jest bardzo istotna, ja na pewno będę często tutaj zaglądać.
27-04-2019
Ocena:
Po drugiej cesarce rana mi sie goiła znacznie dłuzej u uzywałam wspomagaczy masci na przyspieszenie gojenia ranisilver pomogło ale i tak z łożka nie wychodziłam bo bolało, a potem na zabiego chodziłam bo blizna była spora przez to ze ciecie było nad poprzednim
27-11-2018
Ocena:
U mnie rana ładnie się goiła i w zasadzie niczym jej nie smarowałam itp. a potem juz jak się wygoiła naklejałam plastry contractubex i po bliźnie została mała kreseczka.
24-05-2018
Ocena:
Jak tylko się blizna zagoiła zaczęłam naklejać plastry contractubex, z efektów już jestem bardzo zadowolona. Plastry na noc sie stosuje, najlepsze efekty sa ponoć po 3 miesiącach naklejania.
15-05-2018
Ocena:
Jak wszystko sie dobrze zagoi to ślad nie jest taki straszny. Da się przyzwyczaić
25-11-2015
Ocena:
To niezupełnie tak, że sniokjpoe zareagowałem . Po prostu nie było już wyjścia. Takiego łagodnego wyjścia. Albo mogłem przełknąć to, że żona dostała tylko standardowy antybiotyk i podejmujemy akcję, albo musiałbym robić rewolucję i wszystko wstrzymać. To drugie wyjście miałoby konsekwencje po obu stronach. Wszystkie związane z nami plany, cały harmonogram wziąłby w łeb, być może Anioł by się w tym momencie czegoś nauczył, ale nas też by to kosztowało zarf3wno odsunięcie terminu, jak i powstałyby rodzinne napięcia. Pozostało mi jedynie wierzyć, że już nie mamy tych bakterii, bo wyginęły, kiedy z biegiem lat, przy okazji innej infekcji dostaliśmy antybiotyk, co jest najbardziej prawdopodobne, albo że wyginęły dopiero teraz, co wydaje się najmniej prawdopodobne.Ale masz rację ta zmora odeszła na zawsze. Pozostała tylko we wspomnieniach.Dziękuję za życzenia
blizna po porodzie

Blizna po porodzie – jak pielęgnować?

2024-06-03
Medycyna nieustannie idzie do przodu, dzięki czemu duże, mocno odznaczające się blizny po porodzie – nie tylko przez cesarskie cięcie, ale także przez nacięcie lub pęknięcie krocza – powoli stają się już przeszłością. Możesz też wpłynąć na to, aby ślady były mniej widoczne. W jaki sposób? Podstawą jest dbanie o ranę już od pierwszych dni. Co robić i dlaczego jest to tak ważne? Blizna po porodzie nie ma przed nami tajemnic. Zobacz, jak ją pielęgnować.
zrosty po cesarskim cięciu

Co na zrosty po cc? Jak się ich pozbyć? Poradnik

2023-12-29
Cesarskie cięcie (CC) jest częstym sposobem na przyjście na świat dziecka. Po operacji zazwyczaj pojawiają się zrosty, które mogą sprawiać pewne niedogodności i kłopoty. Sprawdź, czym są zrosty po CC, jakie są ich objawy, jak można je wykryć oraz przede wszystkim, jak się ich pozbyć.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.