Kiedyś, blizna po cesarskim cięciu przebiegała od pępka, aż do spojenia łonowego. Na szczęście, obecnie cięcia pionowe wykonuje się tylko w wyjątkowych przypadkach, a ślad po powszechnie wykonywanym cięciu poziomym jest niemalże niewidoczny. Aby blizna jak najmniej rzucała się w oczy, warto wiedzieć jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu.
Wykonywane podczas cesarskiego cięcia, nacięcie brzucha przebiega poziomo na granicy owłosienia, mniej więcej dwa palce ponad spojeniem łonowym. Ma około 10–15 centymetrów długości i 2–3 milimetry szerokości, a jego rozmiar uzależniony jest od wielkości i ułożenia dziecka oraz tuszy mamy.
Kiedyś jako standardowe a dziś pionowe cięcie wykonuje się już tylko w wyjątkowych przypadkach - jeśli życie dziecka lub matki jest zagrożone.
Cesarskie cięcie wymaga przecięcia: skóry właściwej, tkanki podskórnej, powięzi poprzecznej brzucha oraz macicy. Następnie, po operacji, lekarz zszywa wszystkie te warstwy, a na skórze umieszcza szwy rozpuszczalne lub nici niewchłanialne (zdejmowane zwykle w siódmej dobie po operacji).
Zanim skóra po cesarskim cięciu zagoi się i powstanie blizna, minie kilka tygodni. Początkowo, rana ze szwami jest czerwona, ale podczas procesu gojenia powoli różowieje, aż w końcu zostaje jedynie biała blizna. Zwłaszcza na samym początku musisz szczególnie starannie dbać o okolice rany. Nie jest to trudne. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach.
Pamiętaj, to zupełnie normalne, że początkowo blizna po cesarskim cięciu jest intensywnie różowa, ale z czasem zblednie. W dole brzucha pozostaje Ci na pamiątkę prawie niewidoczna, cielista linia, którą z łatwością zakryjesz bielizną. Zaraz po zagojeniu rany możesz zacząć stosować kremy i maści wygładzające lub plastry silikonowe na blizny.
Niekiedy, w miejscu cięcia dochodzi do przerostu tkanki. Takie zgrubienie to tak zwany bliznowiec. Nie jest on niebezpieczny, ani nie oznacza, że zostałaś źle zszyta, ale wygląda nieestetycznie i niestety może zostać na stałe. Aby zminimalizować ryzyko powstania brzydkiej blizny po cesarskim cięciu, gdy rana się zagoi, dwa razy dziennie smaruj ją specjalnymi maściami wygładzającymi, np. Cepan lub Contratubex.
Pamiętaj, że przez kilka tygodni po porodzie rana będzie swędzieć. Zdecydowanie nie wolno jej drapać. W jej okolicach możesz też odczuwać ból i odrętwienie. Nie jest to powód do niepokoju. Takie swędzenie oznacza, że tkanki się regenerują. A odrętwienie powinno minąć do kliku miesięcy po zagojeniu rany.
Koniecznie zgłoś się do lekarza, gdy masz podwyższoną temperaturę, pojawia się obrzęk lub zaczerwienienie, rana bardzo boli, jest gorąca lub sączy się z niej ropa. Najprawdopodobniej doszło do zakażenia i niezbędne będzie podanie antybiotyku.
Jeśli planujesz kolejne dziecko, z zajściem w ciążę musisz poczekać przynajmniej rok. Choć najlepiej spytać swojego lekarza, kiedy w Twoim przypadku kolejna ciąża nie będzie stanowiła zagrożenia z uwagi na bliznę po poprzedniej cesarce. Daj sobie czas, by organizm wrócił do normy. Wszystkie blizny wewnętrzne oraz zewnętrzne wygoją się, a macica będzie gotowa na przyjęcie kolejnego mieszkańca.
Zdjęcie: Fotolia by Anton Booysen
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl