Drętwiejące ręce w ciąży

Drętwienie rąk może pojawić się w dowolnym momencie, choć najczęściej mamy z nim do czynienia w drugiej połowie ciąży. Poniżej wyjaśniamy skąd bierze się ta dolegliwość oraz jak sobie z nią radzić.

 

ciaza-dlon-praca-biurko-550

 

Najczęstszą przyczyną drętwienia rąk podczas ciąży jest zespół cieśnia nadgarstka. Objawy tego zespołu to nie tylko drętwienie ale również łaskotanie, pieczenie a niekiedy nawet tępy ból palców, dłoni, nadgarstka a bywa, że całych ramion. Pojawia się zazwyczaj w obu dłoniach w drugiej połowie ciąży, kiedy to organizm kobiety zatrzymuje duże ilości płynów.

 

 

Drętwienie rąk - przyczyny

Cieśń nadgarstka to kanał uformowany przez kości nadgarstka i więzadło biegnące w poprzek nadgarstka. Wewnątrz kanału biegnie nerw pośrodkowy odpowiadający za czucie w kciuku, palcu wskazującym, środkowym i części palca serdecznego. Odpowiada on również za ruch mięśnia przy podstawie kciuka. Wszystkie nieprzyjemne dolegliwości, w tym drętwienie i ból dłoni, są spowodowane uciskiem na ten nerw. Może on być spowodowany między innymi przez obrzęki, których przyczyną jest zatrzymywanie wody w organizmie występujące w okresie ciąży. Drętwienie rąk najczęściej pojawia się w nocy, gdyż znaczna część ludzi śpi ze zgiętymi nadgarstkami. W większości przypadków drętwienie ustępuje niedługo po porodzie.

Jak sobie z tym radzić

Najważniejsze jest unikanie wszelkich czynności wymagających powtarzających się oraz silnych ruchów dłoni. Wprawdzie takie ruchy nie muszą powodować zespołu cieśni nadgarstka, mogą jednak zwiększyć dolegliwości. Jeśli wykonywana praca wymaga takich ruchów, warto wspomóc nadgarstki i dłonie specjalnymi ochraniaczami.

Jeżeli drętwienie dłoni to problem występujący w nocy, powinno się zmienić pozycję do snu i podpierać rękę za pomocą poduszki, kiedy pojawia się atak bólu. Należy również unikać spania na dłoniach. Trzymanie nadgarstka w naturalnej pozycji sprawia zwiększenie przestrzeni cieśni, co zmniejsza lub niweluje nacisk na nerw. W celu złagodzenia dolegliwości można starać się o wzmocnienie siły dłoni na przykład poprzez ćwiczenie jogi. Jeżeli dolegliwości są bardzo nasilone należy zgłosić się do lekarza. Zaleci on odpowiednie suplementy diety lub w razie konieczności środki przeciwbólowe.

 

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 27, 2016
Drewniane ręki lewej podczas snu ja się co noc budzę czemu tak to jest
Ocena:
Maj 27, 2016
Drewniane ręki lewej podczas snu ja się co noc budzę czemu tak to jest
Ocena:
Październik 26, 2015
agnieszkakoziol, czy ta supermami poduszka podczas ciaglego uzytkowania zmienila swoj ksztalt? wygniotła sie?
Ocena:
Październik 12, 2015
w nocy szczególnie drętwiały mi konczyny.. wiec spałam na supermami poduszce, ktora pozwalala chodz przez sen się zrelaksowac i odpocząć!
Ocena:
Wrzesień 26, 2015
dretwienie konczyn dokuczalo mi szczegolnie w nocy, mimo to ze spalam na poduszce ortopedycznej ktora dawala mi 100 procent wygody.. po prostu od tego uciec sie nie da nie ma zadnych sposobow na dretwienie