Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego?

Dostępność preparatów powszechnie stosowanych w chorobach układu oddechowego, którym towarzyszy kaszel, nie w każdym przypadku ułatwia leczenie tych schorzeń. Należy uważać by nie popełnić błędu i nie podać kaszlącemu dziecku niepotrzebnego, czy nawet szkodliwego lekarstwa. Dlatego warto nabyć umiejętność odróżniania kaszlu „suchego” od „mokrego”.

 

Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego?

 

Kaszel to czynność fizjologiczna polegająca na gwałtownym wypchnięciu powietrza z dróg oddechowych przy współudziale wielu mięśni. Kasłanie możemy podzielić na tzw. „suche” i „wilgotne” – podział ten opiera się o kryterium obecności w drogach oddechowych wydzieliny, bądź jej braku.

 

Kiedy suchy kaszel?

W „pozaoskrzelowych” chorobach układu oddechowego nie dochodzi do produkcji wydzieliny, stąd mówimy o suchym kaszlu. Pojawia się on np. przy zapaleniu opłucnej, przy złamaniach żeber, w zapaleniu krtani, czy w przypadku drażnienia ośrodka oddechowego znajdującego się w mózgu. Poza tym nieproduktywne kasłanie występuje w chorobach śródmiąższowych płuc. Również w niektórych schorzeniach typowo „oskrzelowych” mamy do czynienia z suchym kaszlem: mowa tu np. o astmie, czy ostrym okresie wirusowego zapalenia oskrzeli.

Kiedy mokry kaszel?

Kaszel wilgotny występuje w chorobach przebiegających z zaleganiem wydzieliny w dolnych drogach oddechowych. W przypadku tego typu kasłania dochodzi do odkrztuszania płynnej wydzieliny, której charakter może wskazywać na przyczynę. Zielona lub żółta (ropna) najczęściej świadczy o zapaleniu zatok przynosowych, oskrzeli lub płuc. Przy dużej ilości takiego płynu podejrzewa się rozstrzenie oskrzeli, czy pęknięcie ropnia płuca (w tym drugim przypadku duże objętości pojawiają się nagle). Nieprzyjemny zapach śliny może świadczyć o infekcji bakteriami beztlenowymi. Jeżeli maluch choruje na przewlekłe zapalenie oskrzeli to wydzielina ma charakter śluzowy, gęsty, jest lepka i pojawia się najczęściej rano. Odkrztuszanie „grudek” i „czopów” ma miejsce w mukowiscydozie, natomiast domieszka pokarmu świadczyć może o obecności wrodzonej wady układu oddechowego – przetoki tchawiczo-przełykowej. Kaszlem wilgotnym, produktywnym, nazywa się również stan, w którym wydzielina zawiera krew (jest to tzw. krwioplucie).

Kasłania nie ocenia się na podstawie postawionej diagnozy – lekarz nazywa kaszel wilgotnym lub suchym dopiero, kiedy „usłyszy” kaszlącego malucha. Odróżnienie mokrego kasłania od nieproduktywnego ma znaczenie w doborze odpowiedniej terapii objawowej – inne postępowanie podejmuje się w leczeniu wilgotnego, a inne w terapii suchego kaszlu.

 

Przeczytaj również:

Kaszel u dziecka - objawy i leczenie >>

Zapalenie oskrzeli u dzieci >>

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 21, 2017
Dla mnie syrop musi działać przeciwzapalnie i pomagać w odkrztuszaniu. Moje dzieciaki nigdy nie mają suchego kaszlu i chorują na krtań. U nas zawsze jest ten mokry i ważne kiedy zaczyna się odrywać.
Ocena:
Listopad 13, 2017
Wydaje mi się, że syrop pomagający zwalczyć stan zapalny jest najlepszym rozwiązaniem. W przeciwnym wypadku kaszel ciągnienie w nieskończoność.
Ocena:
Październik 26, 2017
Właśnie wychodzimy z infekcji. Zaczęłam od syropu z cebuli i inhalacji solą fizjologiczną, ale nie było poprawy, więc zaczęłam podawać synkowi przeciwzapalnie fosidal, żeby dolne drogi oddechowe były czyste. No i już jest znacznie lepiej
Ocena:
Styczeń 26, 2017
Raczej jestem w stanie rozpoznać jaki to rodzaj kaszlu i najczęściej jednak moja córka ma mokry kaszel. Podaję jej wted przeciwzapalny fosidal, bo szybko łagodzi objawy i leczy przyczynę kaszlu, czyli stan zapalny
Ocena:
Sierpień 22, 2016
My zaczynamy od syropu z cebuli, syrop Hani podajemy po trzech dniach, jeśli nie widać poprawy i trzeba działać przeciwzapalnie. Ja nigdy nie miałam problemów z rozróżnieniem kaszlu.
Ocena:
Lipiec 8, 2016
Dla mnie sprawa jest prosta oba rodzaje kaszlu są naprawdę proste do rozróżnienia i wiem kiedy i co mam podać dzieciakom. Jak się ma trójkę to człowiek ma doświadczenie z przeziębieniem. U nas również najczęściej idzie fosidal bo jest najszybszy w działaniu i inhalacje z nebulizatora.
Ocena:
Kwiecień 30, 2016
Poszłam do lekarza bo byłam chora i miałam kaszel i lekarz zapytała jaki mam rodzaj kaszlu i ja nie umiem rozróżnić zawsze mam z tym problem
Ocena:
Luty 1, 2016
Ja nigdy nie umiem zweryfikować czy to suchy czy mokry kaszel. Również z tego względu wybrałam Dicotuss Baby ponieważ zawszę mogę go podać bez konieczności wizyty u lekarza. Sprawdza się super i jest z naturalnych składników a to dla mnie podstawa.
Ocena:
Styczeń 25, 2016
Ja przetestowałam syrop Tengi i jak dla mnie naprawdę szybko zadziałał. Obyło się bez antybiotyków, choroba się zatrzymała a kaszel ładnie się odrywał. Przy mokrym kaszlu warto pamiętać o oklepywaniu dzieci.
Ocena:
Grudzień 28, 2015
Głównie walczę z mokrym kaszlem. Daję wtedy córce fosidal przeciwzapalny, bo nie tylko łagodzi kaszel, ale jest przeciwzapalny, więc hamuje chorobę.
Ocena:
Listopad 23, 2015
I u nas sprawdza się Dicotuss Baby. tez miałam problem aby odróżnić mokry od suchego u dziecka. On jest wygodny bo nie muszę zawsze chodzić do pediatry aby zdiagnozował rodzaj. U nas szybko widać po nim poprawę.
Ocena:
Październik 23, 2015
Nigdy tego nie wiem, wsłuchuję się ale zawsze mam wątpliwości, raz lekarz przepisał mi dicotuss, pomógł i już nie kombinuje, działa na oba rodzaje i nie muszę już się głowić czy jest taki czy inny.
Ocena:
Wrzesień 24, 2015
Ja raczej polegam na diagnozie lekarza, bo samemu to trudno odróżnić. Najczęściej mój synek jednak mokry kaszel ma
Ocena:
Sierpień 11, 2015
A jak dużym dzieciom można już podać lek? Mój synek ma 2, 4 latka, Przeziębił mi się w te upały i bardzo męczy go kaszel. Czy mogę mu podać ten fosidal?
Ocena:
Maj 30, 2015
Moje dziecko przy infekcja jednak głównie mokry ma kaszel.
Ocena:
Styczeń 29, 2015
Ja nie bardzo to odróżniam. Ostatnio jak córka była chora, to lekarz stwierdził mokry kaszel i przepisał jej przeciwzapalny fosidal. Syrop się okazał bardzo skuteczny, bo w szybkim czasie córka wróciła do zdrowia.