Data modyfikacji:

Powiększenie piersi - czy po operacji plastycznej biustu można nadal karmić?

Autor: Marta Podgórska

Powiększanie piersi jest obecnie jednym z popularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wynika to z faktu, że wiele kobiet nie akceptuje w pełni swojego wyglądu. Po drugie piersi to główny atrybut kobiecej urody. Większość z nas pragnie doskonałości i niestrudzenie dąży do perfekcji w tym obszarze, podczas gdy na drodze mogą stawać rozmaite kompleksy. Szczególnie jeśli już raz rodziłaś i karmiłaś piersią.

 

Powiększenie piersi karmienie piersią

 

Piersi są niezwykle istotnym atrybutem kobiecej urody i to właśnie je wiele z nas wymieni jako główny problem w swoim wyglądzie. W związku z tym przeprowadzenie zabiegu powiększania biustu cieszy się rosnącą popularnością nawet wśród coraz młodszych kobiet. Niekiedy ma na celu zmianę ich wielkości lub kształtu, czasem poprawę jędrności. Coraz powszechniej na implanty decydują się dziewczyny, które jeszcze nie zostały mamami. Czy operacja wszczepienia sylikonowych implantów może wpłynąć na możliwość naturalnego karmienia piersią dziecka w przyszłości?

 

Chcę powiększyć piersi. Czy będę mogła w przyszłości karmić piersią?

To jedno z pytań, które jest zadawane lekarzom i wstukiwane w wyszukiwarkę internetową przez młode kobiety, planujące operację powiększenia piersi. Chcą one w młodym wieku cieszyć się z idealnego, wymarzonego wyglądu swojego ciała, jednak obawiają się późniejszych konsekwencji. W efekcie stoją przed dużym dylematem: powiększyć biust czy zrezygnować z wymarzonych piersi. Jak to więc jest z tymi implantami i karmieniem malucha?

 

Przede wszystkim jakość!

Dobrze wykonany zabieg nie spowoduje w piersiach najmniejszych zmian, które mogłyby wpłynąć na możliwość naturalnego karmienia dziecka. Implanty są najczęściej umieszczane głęboko pod mięśniem piersiowym większym. Inną opcją jest ich ulokowanie bezpośrednio pod gruczołem piersiowym. Taka lokalizacja nie stanowi więc przeszkody dla karmienia dziecka piersią.

 

Ważnym aspektem jest jednak, aby nie skupiać się na oszczędności, gdy w grę wchodzi nasze zdrowie i przyszłe życie. Oferty tanich operacji plastycznych często są przeprowadzane w niewłaściwych warunkach lub przez lekarza nieposiadającego odpowiedniego doświadczenia, czy umiejętności bądź co równie niebezpieczne z zastosowaniem kiepskiej jakości materiałów. Implanty umieszcza się w tkankach na lata. Nie mogą one ulegać degeneracji, czy pęknąć, gdyż wówczas mogą stanowić dla kobiety duże zagrożenie i ostatecznie odebrać możliwość karmienia dziecka piersią. Wybierzmy więc renomowaną klinikę i lekarza, który przeprowadził wiele takich operacji i ma rekomendacje od zadowolonych klientek. Czasem wybranie tańszej opcji może okazać się niewielką oszczędnością lub wręcz pozorną, bo konieczne będzie wykonanie kolejnej operacji.

 

 

TAK: Możesz mieć wymarzone piersi i karmić dziecko

Naukowcy udowodnili, że silikonowe implanty, nie mają negatywnego oddziaływania na karmienie dziecka piersią. Jeśli zabieg nie wywoła uszkodzenia gruczołu piersiowego, to nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia dziecka w sposób naturalny. Silikonowe implanty nie zmieniają również w najmniejszym stopniu jakości pokarmu. Są bezpieczne.

 

Wykazano jednak, że w wyniku ucisku tkanek na implant silikonowy, który został dopasowany do warunków anatomicznych kobiety przed ciążą, częściej dochodziło do pęknięć niż u pań, które nie zachodziły w ciążę po zabiegu. Nowoczesne implanty ograniczają to ryzyko, warto jednak kontrolować implanty w czasie ciąży, jeśli zdecydujemy się na taką opcję.

 

Pamiętajmy, że wylanie się silikonu lub roztworu jałowej soli fizjologicznej do piersi może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Z uwagi na takie ryzyko wielu lekarzy zaleca wstrzymanie się z przeprowadzeniem powiększania piersi do czasu urodzenia dzieci.

 


A dlaczego w ogóle warto karmić piersią?!

To ważne pytanie i jeśli się nad tym zastanawiasz, widać, że zależy Ci na naturalnym karmieniu. W pierwszych miesiącach życia dziecka, nie istnieje inny równie cenny dla niego pokarm, jak mleko matki. Wraz z nim dziecko otrzymuje przeciwciała, które stanowią ochronę przed licznymi infekcjami. Występują w nim również probiotyki oraz prebiotyki, pozytywnie działające na mikroflorę jelitową i tym samym zapobiegające infekcyjnym biegunkom. Poza tym dzieci, które są karmione piersią, są mniej narażone na choroby alergiczne, czy też w przyszłości na cukrzycę, nadwagę, czy otyłość.

 

Ten naturalny proces wykarmienia własnego potomstwa niesie za sobą szereg korzyści również dla mam. W porównaniu do kobiet, które decydują się na sztuczne mieszanki żywieniowe dla dzieci, mamy karmiące zdecydowanie szybciej odzyskują wagę sprzed ciąży, zaś krwawienia poporodowe ustępują w znacząco krótszym czasie. Podczas gdy dziecko ssie pierś w organizmie kobiety, dochodzi do wydzielania się oksytocyny, która ma znaczący wpływ na proces obkurczania się mięśnia macicy, który w czasie ciąży uległ dużemu rozciągnięciu. Wykazano również, że kobiety decydujące się na długotrwałe karmienie piersią swoich dzieci są w mniejszym stopniu zagrożone rozwojem nowotworu piersi lub jajnika.

 

Karmienie piersią buduje silną więź między mamą a dzieckiem, poza tym wpływa na rozbudowanie poczucia bezpieczeństwa u malucha – jeśli to możliwe nie warto więc rezygnować z tej możliwości.

 

Implanty a ciąża

Problemem młodych kobiet, które decydują się na powiększenie piersi, a w późniejszym okresie na posiadanie dziecka, może być sytuacja, w której po okresie ciąży może zajść konieczność wymiany implantów. Podczas tych wyjątkowych 9 miesięcy w biuście kobiety zachodzą duże zmiany – najpierw biust się powiększa, aby po okresie karmienia wrócić do stanu wcześniejszego. Może to wywołać deformację powiększonego biustu i wymagać przeprowadzenia korekty. Warto o tym wiedzieć

 

A Wy dzidziusiowiczki co myślicie o powiększaniu piersi? Myślicie czasem o takim zabiegu czy uważacie, że to fanaberia? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Marta Podgórska

Z wykształcenia jestem Kosmetologiem. W skład moich licznych zainteresowań wchodzi szeroko pojęte zdrowie, prawidłowe żywienie oraz aktywność – nie tylko fizyczna. Od lat pracuję jako copywriter i każdy temat nawet z najbardziej nietypowej dziedziny jest dla mnie okazją do samorozwoju i poszerzania swojej wiedzy.

Zapraszam na moją stronę: https://www.piszebolubie.pl/

Komentarze
26-04-2018
Ocena:
Ja piersi powiększałam już po odchowaniu dzieci, ale jeżeli ktoś się decyduje na operację w młodym wieku powinien znaleźć dobrego lekarza, aby upewnić się, że zabieg przebiegnie bez komplikacji. Ja mogę polecić ze swojej strony dr Jędrys, która przeprowadzała u mnie operację i nie było żadnych problemów. Już na konsultacjach wiedziałam, że mam do czynienia z profesjonalnym lekarzem.
26-09-2017
Ocena:
Tak, to nie stanowi problemu. Jak siostra robiła zabieg u dra Łątkowskiego to upewniała się w tym temacie więc bez obaw.
16-12-2016
Ocena:
Wszystko zależy, przede wszystkim lekarz powinien porozmawiać i dobrać odpowiednie implanty. Ja jeździłam do lekarki w Łodzi - pani Żukowskiej i właśnie mi tłumaczyła pomagała dobrac odpowiedni rozmiar, rodzaj itd. w ogole bardzo profesjonalna osoba, a efekt sam za siebie mowi
gorset laktacyjny

Gorset laktacyjny do karmienia. Jak działa i jaki wybrać?

2024-06-27
Korzystanie z laktatora bez użycia rąk? To możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w specjalny gorset do odprowadzania pokarmu, dzięki któremu będziesz mogła w tym czasie robić inne rzeczy – sprzątać czy odpoczywać. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu, przez co coraz więcej mam dodaje go na listę rzeczy, których potrzebuje. Jak działa gorset laktacyjny i jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury.
kolektor na mleko

Kolektor na mleko. Jak poprawnie używać i co to właściwie jest?

2024-06-24
Jesteś po porodzie? Zainteresuj się kolektorem na mleko, który zdobywa coraz większą popularność wśród mam. To dość tanie i jednocześnie szalenie pomocne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie zbierać i magazynować pokarm, który bez niego mógłby się zmarnować. Co to jest kolektor na mleko i jak go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku.
rogal czy kura

Rogal czy kura, czyli najlepsze poduszki do karmienia

2024-06-10
Szukasz najlepszej poduszki do karmienia? Zastanawiasz się nad tym, czy rogal, czy kura do karmienia będzie lepsze? Nie wiesz, jak używać poduszki do karmienia? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
podrażniona brodawka piersiowa

Podrażniona brodawka sutkowa. Jak pielęgnować? Jaki balsam?

2024-05-29
Wbrew pozorom podrażnione, pękające, a nawet pogryzione brodawki sutkowe są powszechnym problemem wielu świeżo upieczonych mam. Dla niektórych kobiet problem jest tak dotkliwy, że rezygnują z karmienia. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak pielęgnować brodawkę sutkową i łagodzić ewentualne podrażnienia i ból.
przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki. Jak to robić?

2024-05-27
Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób dostarczania niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich rozwój i zdrowie. Nie zawsze jednak mama ma możliwość bezpośrednio karmić piersią swoje maleństwo. Podczas nieobecności rodzicielki, dobrym rozwiązaniem odciąganie mleka. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka matki, aby było bezpieczne dla maleństwa i pełne wartości odżywczych. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko? Jak rozmrażać mleko matki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
jak używać kompresów żelowych na piersi

Jak używać kompresów żelowych na piersi? Które mają dobre opinie?

2024-05-20
Karmienie piersią – choć jest najlepszym sposobem na stworzenie więzi matki z dzieckiem i zapewnienie mu ochrony – bywa także bolesnym doświadczeniem. Podrażnienia, obrzęki czy zatkane przewody pokarmowe są nieprzyjemnymi, ale dość powszechnymi problemami, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi są kompresy żelowe na piersi. Podpowiadamy, jak ich używać i które z nich warto kupić.
sns karmienie piersią

Czym jest SNS, czyli system wspomagający karmienie piersią?

2024-05-17
Nieważne, jak skrupulatnie zaplanowałaś karmienie maluszka – życie często weryfikuje plany i sprawia, że coś idzie nie tak. Co zrobić w sytuacji, gdy jest to utrudnione lub niemożliwe? Na szczęście współcześnie mamy nie są pozostawione same sobie, a zamiast tego mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań i pomocy. Wśród nich czeka system wspomagający karmienie piersią, czyli SNS. Co to takiego i jak wygląda karmienie z jego pomocą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.