Ciemieniucha

Ciemieniucha jest jednym z problemów, które pojawiają się u noworodków i niemowląt, a które mogą wywoływać niemałego stopnia niepokój u opiekunów tych maluszków. Co prawda ciemieniucha groźna nie jest, jednak nie powinno się jej bagatelizować. Czym tak w ogóle jest ciemieniucha, dlaczego pojawia się ona u niektórych dzieci i co tak naprawdę możemy (a w zasadzie powinniśmy) zrobić, kiedy u naszego szkraba pojawi się ciemieniucha?

 

Ciemieniucha u dziecka

 

Ciemieniuchę zaobserwować możemy na głowach przede wszystkim małych dzieci – najczęściej problem ten pojawia się w pierwszych sześciu tygodniach życia. Ciemieniucha przybiera postać żółtawych (czasami białawych) łusek, które, typowo, występują w zgromadzeniach na głowie malucha (łuski te mogą się jednak pojawiać również i w obrębie brwi). 

Kiedy rodzic zauważy ciemieniuchę u swojego dziecka, bywa, że zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia – opiekunowi może się wydawać, że problem pojawił się przez jego zaniedbania, dotyczące chociażby higieny skóry głowy dziecka. Rodzice obwiniać się jednak zdecydowanie nie powinni – przyczyną ciemieniuchy z pewnością nie są zaniedbania natury higienicznej. Co więc prowadzi do pojawiania się tej przypadłości?

 

Przyczyny wystąpienia ciemieniuchy u niemowlaka

Skoro nie pojawia się ona u wszystkich dzieci, można by pomyśleć, że u tych pociech, u których ciemieniucha wystąpi, dzieje się coś złego z ich stanem zdrowia. Tak jednak zdecydowanie nie jest.

Przyczyną ciemieniuchy jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, które znajdują się w obrębie skóry głowy dziecka. Fizjologiczną rolą tych struktur jest nawilżanie i ochrona skóry – takie właśnie działanie ma bowiem wydzielane przez gruczoły łojowe sebum (łój).

Kiedy gruczoły łojowe są jednak aktywne za bardzo, ich wydzielina (w połączeniu ze złuszczonymi komórkami naskórka) może się gromadzić na główce dziecka, co ostatecznie skutkować może wytworzeniem się charakterystycznych dla ciemieniuchy łusek.

 

Czy dziecko cierpi z powodu ciemieniuchy?

Szczęśliwie, ciemieniucha nie jest problemem chorobowym, a zasadniczo jedynie estetycznym. Dziecko z ciemieniuchą nie doświadcza bólu, świądu czy jakichkolwiek innych dolegliwości – jedynym problemem jest po prostu obecność nieprzyjemnie wyglądających zmian w obrębie skóry jego głowy.

Mniej wrażliwi rodzice mogliby więc pomyśleć, że skoro ciemieniucha nie prowadzi do żadnych problemów zdrowotnych u dziecka, to może po prostu wystarczy poczekać, aż zmiany te same znikną. Teoretycznie i owszem, w praktyce jednak ciemieniuchy nie powinno się bagatelizować. Uzasadnieniem dla podjęcia prób usunięcia ciemieniuchy jest przede wszystkim to, że likwidacja ciemieniuchy wcale nie musi być dla rodziców uciążliwa i trudna, a tak naprawdę całkiem prostymi sposobami można przywrócić dziecięcej główce jej właściwy wygląd.

 

Leczenie ciemieniuchy domowymi sposobami

Sama ciemieniucha nie powoduje bólu u dziecka, jednak jej nieprawidłowe usuwanie przez rodziców może już jak najbardziej doprowadzić do doświadczenia przez malucha dolegliwości bólowych. Rodziców, którzy rozpoczynają walkę z ciemieniuchą, przestrzec należy przede wszystkim przed jednym aspektem – ciemieniuchy na pewno nie wolno usuwać na siłę! Grzebień, ostre narzędzie czy też własne paznokcie z pewnością nie powinny być używane do usuwania zmian. W taki bowiem sposób wcale nie pomożemy dziecku, a jedynie możemy doprowadzić do wspomnianego wyżej bólu czy też przyczynić się do tego, że u malucha rozwinie się stan zapalny skóry albo dojdzie do innego rodzaju jej uszkodzenia.

Ciemieniuchę można usuwać, ale powoli i delikatnie. Przed przystąpieniem do tej czynności warto zaaplikować na skórę głowy dziecka oliwkę – wykorzystać do tego celu można chociażby gazik i czapeczkę. Polewamy gazik oliwką, po czym przykładamy go do główki malucha i całość przykrywamy czapeczką. Następnie czekamy (kilkanaście-kilkadziesiąt minut) i – najlepiej już po kąpieli i po umyciu główki dziecka – przy pomocy miękkiej szczotki do włosów możemy delikatnie wyczesywać oddzielające się ze skóry maluszka łuski ciemieniuchy.

Wspomóc się możemy jeszcze innymi domowymi sposobami. Mamy do złuszczania swojego naskórka korzystają z różnorodnych peelingów, dlaczego by nie wypróbować ich do usunięcia ciemieniuchy u dziecka? Rzeczywiście istnieje taka możliwość, jednakże rodzicielka nie może w tym celu wykorzystać kosmetyku ze swojej półki, ale musi ona przygotować specjalny preparat. Mogą być np. namoczone w wodzie otręby czy też płatki owsiane. Nakładamy taką papkę na główkę dziecka, po czym po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach usuwamy ją, myjemy główkę delikatnym, przeznaczonym dla dzieci szamponem, i na końcu – podobnie jak już opisano powyżej – delikatnie wyczesujemy główkę dziecka.

Typowo, walka z ciemieniuchą nie trwa długo – po tygodniu, maksymalnie dwóch główka dziecka powinna być już pozbawiona nieestetycznych zmian. Nie zawsze jednak udaje się osiągnąć zamierzony efekt. Co wtedy zrobić?

 

 

Kiedy skonsultować ciemieniuchę z lekarzem?

W sytuacji, kiedy nasze próby zlikwidowania ciemieniuchy u dziecka spełzają na niczym, nie czekajmy – udajmy się do pediatry. Odwiedziny u lekarza są zalecane szczególnie wtedy, kiedy zauważymy, że u malca pojawiło się zaczerwienienie skóry głowy (możliwe, iż nasze próby usunięcia zmian doprowadziły do stanu zapalnego) oraz wtedy, kiedy widzimy, że zmiany podobne do ciemieniuchy rozwijają się w innych miejscach niż skóra głowy (może to świadczyć chociażby o tym, że malec cierpi na atopowe zapalenie skóry).

Jeżeli próbowaliśmy zwalczyć ciemieniuchę domowymi sposobami i nam się nie powiodło, możliwe jest, iż konieczne do tego celu będzie zastosowanie specjalistycznych farmaceutyków. Preparaty służące do tego celu kontrolują procesy rogowacenia naskórka, a także mają wpływ na nawilżenie skóry. Teoretycznie można by się radzić innych mam, które walczyły już z ciemieniuchą u swoich dzieci – przecież mogłyby one polecić jakiś specyfik – najkorzystniej jednak będzie zasięgnąć porady lekarskiej. W końcu tylko wtedy mamy pewność, że naszemu dziecku zostanie zlecony preparat, który nie tylko będzie skuteczny, ale który to będzie również i najbardziej bezpieczny dla delikatnej skóry jego głowy.

 

Drogie mamy, a czym Wy walczyłyście z ciemieniuchą u swoich dzieci? Co było najskuteczniejsze?

 

Zdjęcie: pixabay.com

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.