Ciemieniucha

Ciemieniucha  to nic innego jak łojotokowe zapalenie skóry, na skutek którego dochodzi do nadmiernego rogowacenia naskórka. Zmiany najczęściej pojawiają się na owłosionej skórze główki dziecka, ale mogą wystąpić także za uszami, na szyi oraz w pępku i pachwinach.

 

Ciemieniucha_duze

Zazwyczaj ciemieniucha u niemowlaka pojawia się w pierwszych tygodniach życia malucha, a jej powstaniu sprzyja pora letnia. Podczas upałów gruczoły skórne pracują na zwiększonych obrotach i wydzielają znacznie więcej łoju.

 

Przyczyny wystąpienia ciemieniuchy u niemowlaka

Nadmierne rogowacenie naskórka może być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji skóry dziecka. Ale niekoniecznie. Często idzie w parze z atopowym zapaleniem skóry, alergią na białko mleka krowiego lub jest po prostu efektem nadmiernej pracy nie w pełni rozwiniętych jeszcze gruczołów łojowych. W wyniku stanu zapalnego na dziecięcej główce tworzą się grube blaszki złuszczonego i pokrytego lepką wydzieliną naskórka.

 

Objawy ciemieniuchy

  • złuszczanie się suchych fragmentów naskórka – głównie w okolicach ciemiączka
  • 'skorupa' pokrywająca główkę dziecka – grube żółte łuski
  • delikatnie zaczerwieniona skóra

Choć ciemieniucha u niemowlaka wygląda bardzo nieestetycznie, to nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Łuszczące się zmiany nie bolą i nie wywołują świądu. W rzadkich przypadkach może wdać się infekcja, która objawia się zaczerwienieniem, obrzmieniem i może się sączyć.

 

Jak leczyć ciemieniuchę?

Jeśli zmiany skórne nie są zbyt rozległe wystarczy, że codzienne umyjesz główkę swojego szkraba łagodnym szamponem dla dzieci i wyczeszesz złuszczony naskórek szczoteczką z miękkim włosiem. W przypadku, gdy powstanie skorupa natrzyj główkę dziecka oliwką, a po kwadransie delikatnie wyczesz łuski i umyj maluchowi głowę. Jeśli zmiany skórne są rozległe, odwiedź dermatologa. Zleci on wykonanie maści lub oliwy, która skutecznie rozprawi się z łuskami.

 

Niestety, te nieestetyczne zmiany skórne mają skłonności do nawrotów. Zatem regularnie sprawdzaj skórę główki dziecka i reaguj jak tylko zauważysz lekkie zmiany.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Stefan Gräf All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu