Co to takiego ciemiączko?

Ciemiączko to nieskostniała błona łącząca kości czaszki noworodka. To właśnie dzięki tym elastycznym spojeniom duża główka dziecka dopasowuje się kształtem do kanału rodnego. Jedna część czaszki zachodzi na drugą, dzięki czemu czaszka robi się węższa, a maluszek łatwiej może wydostać się na świat.

 

ciemiaczko_duze

 

Tą miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można bez problemu wyczuć, dotykając jej palcem. Ciemiączek jest kilka ale najważniejsze i najbardziej wyraźnie wyczuwalne są dwa: przednie oraz tylne. Pierwsze ma mniej więcej 2x2 cm i swoim kształtem przypomina romb. Umiejscowione jest między górną granicą czoła, a czubkiem głowy. Zrasta się między 10, a 18 tygodniem życia. Drugie (tylne) ma około 1 cm długości i zrasta się między 6 tygodniem, a 4 miesiącem życia.

 

ciemiaczko-550

 

ciemiaczko-350

 

Ciemiączka okryte są twardą, wytrzymałą ale jednocześnie bardzo elastyczną błoną i nie ma możliwości naruszenia ich podczas prawidłowej pielęgnacji dziecka. Nie bój się ich dotykać. Nie ma potrzeby omijania ich podczas mycia, głaskania główki dziecka, smarowania kremem czy czesania. Błona je pokrywająca jest niezwykle mocna i doskonale ochrania mózg maleństwa.

Uwypuklone lub zapadnięte ciemiączko

Nieskostniała błona reaguje na zmianę ciśnienia w główce dziecka i pulsuje, gdy maluch płacze. To absolutnie normalne zjawisko, które nie powinno Cię niepokoić, o ile ustępuje gdy maluch się uspokaja.


Natychmiastowej wizyty u lekarza wymaga jednak spojenie, które jest długotrwale uwypuklone (szczególnie jeśli u malucha jednocześnie pojawia się podwyższona temperatura lub zapadnięte. W pierwszym przypadku mogło dojść u maluszka do zapalenia opon mózgowych, w drugim do odwodnienia.

 

Zrastanie ciemiączka

Z czasem elastyczne spojenia zarastają, a główka dziecka kostnieje. Nie mogą zarastać ani zbyt szybko, ani zbyt wolno. To właśnie dzięki nim i szwom czaszki możliwy jest ciągły wzrost główki, co stwarza przestrzeń dla rosnącego mózgu. Dlatego przy każdej wizycie lekarz dotyka ciemiączek kontrolując ich wielkość i tempo zarastania. Jeśli u półtorarocznego malucha nadal nie są zarośnięte, może to świadczyć o niedoborze witaminy D3 lub zaburzeniach kostnienia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © AGphotographer All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 27, 2015
u nas witamina d jest podawana. lekarz zalecil.. szkoda ze nie mozna wyjsc na slonce do1go roku zycia z maluchem bo tak to naturalna witamina d by byla
Ocena:
Czerwiec 23, 2015
Tylko, że mój się urodził cesarką, ma pół roku i główka nie jest taka okrągła, tylko wydłużona. "ten z prawej strony - to główka po przesunięciu się kości, już docelowa" - w jakim wieku dziecku się tak kształtuje?
Ocena:
Czerwiec 12, 2015
Dziewczyny, wszystkie główki są prawidłowe. Pierwszy rysunek pokazuje jak wygląda główka dziecka bezpośrednio po porodzie naturalnym (ten górny lewy), ten z prawej strony - to główka po przesunięciu się kości, już docelowa. I trzecia, największa główka, porównanie tych dwóch i pokazanie różnicy
Ocena:
Czerwiec 3, 2015
Też nie wiem o co chodzi z tymi rysunkami w artykule. Wiem, że należy podawać dziecku witaminę D aby prawidłowo zarastało się ciemiączko. Niezarastające się ciemiączko może być objawem krzywicy. Od urodzenia podaję Vita D mojej Oli.
Ocena:
Maj 29, 2015
[quote name="Magda2"]Pytanie do portalu i autora artykułu - o co chodzi z tymi rysunkami główki dziecka? Z jednej jest nieprawidłowa, a z drugiej prawidłowa? Moje dziecko ma kształt tej po lewej stronie. Stwierdzono za szybko zrastające się ciemiączko.[/quote]<br />Też chciałabym wiedzieć
Ocena:
Kwiecień 17, 2015
Pytanie do portalu i autora artykułu - o co chodzi z tymi rysunkami główki dziecka? Z jednej jest nieprawidłowa, a z drugiej prawidłowa? Moje dziecko ma kształt tej po lewej stronie. Stwierdzono za szybko zrastające się ciemiączko.
Ocena:
Luty 10, 2015
Wychodząc ze szpitala z maleństwem lekarz od razu przepisał mi Vita D i poinformował jakie mogą być skutki niedoboru rej witaminy. Ze strachem patrzyłam na ten pulsujący punkcik na główce, na szczęście pediatra powiedział, że moje dzieciątko prawidłowo się rozwija , półtora roku? O zgrozo! Przecież takie dziecko już nieźle biega.