Czkawka u niemowlaka

Czkawka jest wynikiem skurczów przepony brzusznej  oraz mięśni krtani. Ta męcząca przypadłość dotyka wszystkich. Zmagają się z nią dorośli, młodzież, dzieci, niemowlęta, a nawet maluchy mieszkające w brzuchu mamy. Spokojnie! Choć  bywa bardzo uciążliwa to  nie jest niebezpieczna.

 

Trpskliwa matka przytula noworodka

 

Czkawka najczęściej dokucza noworodkom oraz małym dzieciom. Czkanie to nic innego jak niekontrolowane skurcze przepony, do których dochodzi na skutek podrażnienia jej nerwów. Charakterystyczny odgłos jej towarzyszący jest wynikiem nagłego wdechu i zamknięcia się fragmentu krtani – głośni. Nie martw się jeśli Twój maluch często czka.  To zupełnie normalne, fizjologiczne zjawisko, które zazwyczaj nie świadczy o chorobie, a jest wynikiem niedojrzałości dziecięcego układu nerwowego.
Czy wiesz, że niemowlęta mogą mieć nawet kilka napadów czkawki w ciągu doby ?

 

Przyczyny czkawki u niemowląt

  • Powietrze – Czkawka u niemowlaka pojawia się gdy dziecko zbyt łapczywie nałyka się powietrza np. podczas jedzenia. Jeśli karmisz piersią zwróć uwagę, czy pijąc mleko maluch właściwie obejmuje wargami brodawkę sutkową. W przypadku karmienia butelką upewnij się, czy dziurka w smoczku nie jest zbyt duża.  Po posiłku potrzymaj szkraba w pozycji pionowej i  przypilnuj, aby odbiło mu się.
  • Jedzenie – Czkanie może wystąpić  także wtedy gdy brzuszek dziecka jest przepełniony i nie może poradzić sobie z nadmiarem pokarmu.
  • Temperatura – Malutkie dzieci często czkają z zimna. W takim przypadku okryj maleństwo i przystaw do piersi, albo podaj coś ciepłego do picia. 
  • Śmiech – Często zdarza się tak, że podczas dobrej zabawy maluszek głośno się śmieje i … łyka powietrze. Czkawka u niemowlaka zapewne ustąpi gdy szkrab nieco odpocznie.

W niezwykle rzadkich przypadkach długotrwała i nasilona czkawka może być objawem choroby układu pokarmowego lub nerwowego oraz choroby opłucnej.

 

Czkawka, co zrobić?

Czkającego niemowlaka przystaw do piersi lub podaj mu do popicia trochę ciepłej wody, lub herbatki dla dzieci.  Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że szkrabowi może być chłodno okryj go.

Pamiętaj, że u dzieci nie wolno stosować takich metod jak u osób dorosłych: soku z cytryny, cukru lub miodu, powstrzymywania oddechu, czy straszenia !!!

Do czkawki u niemowlaka mogą prowadzić wszystkie sytuacje, które powodują wzrost ciśnienia śródbrzusznego, a w wyniku tego podrażnienie nerwu przeponowego: obfity posiłek, śmiech, oddawanie stolca lub siusianie. Czkanie może też być skutkiem zmiany temperatur powietrza. Dlatego gdy maluch czka sprawdź temperaturę jego karku.  Jeśli jest chłodny załóż dziecku cieplejsze ubranie. Nic się nie martw czkawka maluchowi nie przeszkadza i nie sprawia mu bólu.  To raczej my, rodzice odbieramy dziecięce czkanie jako coś przykrego i męczącego.

 

Zdjęcie: Fotolia by © S.Kobold All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu