Rozszerzenie diety niemowlęcia

Prawidłowa dieta i żywienie małego dziecka to dla większości rodziców kwestia niezwykłej wagi. Niezależnie od tego czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym przychodzi ta chwila, w której samo mleko mu nie wystarcza i należy rozpocząć rozszerzanie diety.

 

rozszerzenie diety dziecka

 

Rozszerzanie diety, czyli wprowadzanie pokarmów stałych

Rozszerzanie diety dziecka to proces stopniowy. Polega on na przechodzeniu od wyłącznego karmienia mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym do momentu, w którym dziecko w ogóle mleka nie będzie potrzebować.

 

Dieta dziecka powinna być rozszerzana w zależności od sposobu karmienia dziecka:

Początkowo rozszerzanie diety dziecka i wprowadzanie pierwszych niemlecznych posiłków nie powinno wyeliminować mleka z jadłospisu, a jedynie urozmaicić żywienie. Chodzi o to, aby dieta dziecka stawała się coraz bardziej bogata.

 

 

Rozszerzanie diety - od mleka do jedzenia stałych pokarmów

Odstawianie jest procesem długotrwałym. W ogromnej mierze zależy od samego dziecka, ale również od decyzji jego rodziców. U niektórych dzieci proces ten trwa ok. 6. miesięcy, u innych może wydłużyć się nawet do 3. lat. Jak dochodzi się do celu? W naszej kulturze, zazwyczaj, poprzez karmienie dziecka łyżeczką specjalnie zmiksowanymi dla niego papkami (gotowymi lub wcześniej przygotowanymi przez rodziców). Mówimy więc o odstawianiu sterowanym przez rodziców, gdyż w tym przypadku to oni decydują kiedy rozpocząć karmienie, jakie pokarmy podawać, w jakich ilościach oraz kiedy całkowicie zrezygnować z karmienia mlekiem.

 

Jest jeszcze inna metoda odstawiania od piersi lub butelki, eliminująca etap papek – BLW. Zwolennicy tej teorii uważają, że tak jak noworodek umie sam zaspokajać głód ssąc pierś lub butelkę, tak 6. miesięczne dziecko jest w stanie samodzielnie wkładać pożywienie do buzi, a po jakimś czasie gryźć i połykać niezmiksowane kawałki warzyw i owoców. W tym przypadku funkcja rodzica polega na proponowaniu różnych pokarmów i pozwoleniu dziecku na przejęcie „sterów żywieniowych”.

 

Niezależnie od obranej drogi, jedno jest pewne. Prędzej czy później dziecko zrezygnuje z mleka. Pytanie tylko jak przez to przebrniecie.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Gleb Semenjuk

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.