Wprowadzenie BLW - krok po kroku

Wprowadzanie BLW (rozszerzanie diety niemowlęcia sterowane przez dziecko, oparte na podawaniu mu stałych pokarmów w całych kawałkach do pogryzienia, a nie miksowaniu i karmieniu papkami za pomocą łyżeczki) najlepiej rozpocząć gdy dziecko stabilnie siedzi (nie musi siedzieć samodzielnie, może siedzieć podparte plecami na kolanach rodzica), umie całkiem dobrze chwytać i prowadzić rękę do buzi. W praktyce umiejętności te ma półroczne niemowlę.

 

bwl2_duzy

 

6. miesięczne dziecko wyróżnia jeszcze jedna cecha: ogromna ciekawość i chęć uczestniczenia w domowych posiłkach oraz gotowość ich układu pokarmowego do przyjmowania innych pokarmów niż mleko.

 

Jak zacząć wprowadzać BLW?

Zaczynamy standardowo, kupujemy krzesełko do karmienia, sadzamy dziecko przy stole i powoli włączamy do rodzinnych posiłków. Ponieważ BLW jest trochę bałaganiarskie, zabezpieczamy miejsce akcji. W tym celu ubieramy dziecko w śliniak lub gorsze ubranko, a pod krzesełkiem rozkładamy matę na odrzuty ze stołu (może to być obrus ceratowy, zasłona prysznicowa PCV, folia malarska, a nawet zwykła ścierka). Ważne żeby mata była czysta. Dzięki temu możemy ponowne podać dziecku to, co spadło podczas jedzenia.

 

BLW - co podawać i jakie kawałki serwować

Od początku pozwalamy dziecku jeść palcami (w późniejszym etapie stopniowo przyzwyczajamy je do używania sztućców). Zamiast zmiksowanej zupki jarzynowej lub owoców, podajemy dziecku na tacy warzywa, które normalnie dostałoby w zupie. Idealnie jeśli takie same warzywa i owoce pojawią się na talerzach pozostałych członków rodziny.

 

Jedzenie kroimy w łatwe do chwytania słupki lub niewielkie kawałki, z którymi smyk poradzi sobie samodzielnie. Początkowo najwygodniejszym kształtem będą paluszki. Długość taka żeby zmieściły się całkowicie w zaciśniętej piąstce, plus kilka cm ekstra żeby wystawało do zjedzenia. Z biegiem czasu gdy dziecko przyzwyczai się do jedzenia palcami i odkryje chwyt pęsetowy, wielkość i kształt serwowanych kawałków nie będzie miała znaczenia.

 

O czym trzeba pamiętać stosując BLW

Pamiętajmy, że jedząc z BLW dzieci najpierw bawią się jedzeniem, poznają smaki, eksperymentują, sprawdzają jakie jest w dotyku, jakie dźwięki wydaje spadając, co lubią a co im nie smakuje. Jedzą dopiero na końcu. A zatem pierwsze pozamleczne posiłki nie prowadzą do najadania się. Nie należy się martwić, że niemowlę mało je, a większość rozrzuca. Tak ma być. Głównym pożywieniem dziecka przynajmniej do skończenia przez nie pierwszego roku nadal pozostaje mleko. Jak mówią twórcy metody: „Do roku, jedzenie to tylko zabawa”.

 

Fotolia: Zdjęcie © Adam Borkowski

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.