Żywienie niemowląt - rozszerzanie diety

Jedną z ważniejszych kwestii w rozwoju małego dziecka jest jego prawidłowe żywienie i bilansowanie diety. Co prawda tuż po porodzie kwestia jest w miarę prosta - noworodek dostaje przecież mleko z piersi mamy lub modyfikowane z butelki, więc problemu nie ma. Ale czas szybko płynie i zanim się obejrzycie Wasze dziecko będzie gotowe na kolejny krok. Co wtedy? Pomoże Wam nasza tabela karmienia niemowląt do 1. roku życia.


zywienie-550x350

 

Kiedy zaczynamy wprowadzać pokarmy stałe?

Istnieją różne teorie na temat właściwego momentu na rozpoczęcie rozszerzania diety dziecka, co więcej zależy on również od sposobu dotychczasowego karmienia - piersią czy mlekiem modyfikowanym. Jednak najważniejsze powinny być sygnały, jakie daje nam sam maluch. Jego organizm najlepiej wie, kiedy układ pokarmowy jest gotowy na przyjmowanie innego rodzaju pokarmu. Regułą jest wprowadzanie nowych pokarmów nie wcześniej niż przed ukończeniem 4 lub 6 miesiąca życia malucha (w zależności od rodzaju pokarmu podawanego).

Sygnały świadczące o gotowości na rozszerzanie diety:

  • Dziecko jest zainteresowane zawartością talerzy rodziców, nawet samo próbuje sięgać po jedzenie,
  • Ssie paluszki, pomlaskuje lub wykonuje ruchy gryzienia gdy inni coś jedzą,
  • Próbuje wkładać jedzenie do buzi, zbliża różne rzeczy do ust.

Jeśli powyższe sygnały powtarzają się wielokrotnie, szczególnie podczas posiłków, możesz być pewna że maluszek jest gotowy na kolejny krok w swoim żywieniu :)

 

Co jeszcze świadczy o gotowości?

  • Dziecko domaga się jedzenia częściej, krótko po karmieniu nadal jest głodne,
  • Pomimo, iż wcześniej przesypiało noce bez problemu, teraz budzi się nawet parokrotnie,
  • Posiłki przedłużają się, a malec wydaje się nimi znudzony,
  • Pomimo braku chorób dziecko wolniej przybiera na wadze i wolniej rośnie.

 

 

Trudne początki

W początkach swojej przygody z jedzeniem maluch może mieć problemy z przełykaniem czy gryzieniem, ale jest to zupełnie naturalne. U niektórych dzieci występuje, u innych nie. Niektóre błyskawicznie uczą się samodzielności i od początku pięknie jedzą, inne bardziej bawią się jedzeniem niż napełniają brzuszek. Niezależnie od tego jakie będzie Twoje dziecko, warto zaopatrzyć się w sporą ilość śliniaków, plastikowe łyżeczki (metalowe mogą być za ostre i kaleczyć dziecko) i miseczki z wesołymi obrazkami. Warto też usiąść na chwilę i wprowadzić plan rozszerzania diety niemowlaka. Pomocna w tym będzie tabela zamieszczona poniżej. Możesz ją wydrukować i przyczepić na lodówce w postaci „ściągi”.

 

Pobierz PDF

zywienie-niemowlat

 

 

Pobierz PDF

zywienie-niemowlat

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Oleg Kozlov

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Wrzesień 18, 2014
My na piersi - więc po 6 miesiącu zaczęliśmy przygodę z rozszerzaniem diety. Na razie idzie super, choć bałagan jest niezły
Ocena:
Sierpień 22, 2013
Rybka po grecku Gerbera - rewelacja love love love