Data modyfikacji:

Tabletki ’72 godziny po’ - Jak działają? Czy są bezpieczne? Antykoncepcja awaryjna bez tajemnic

Autor: Ulanka

Antykoncepcja awaryjna jest tak nazywana nie bez powodu: jest ona ostatnią deską ratunku, którą stosuje się, gdy zawiodły inne metody. Czy ten rodzaj antykoncepcji jest niebezpieczny? Czy można stawiać go na równi ze środkami wczesnoporonnymi? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące tabletek „72 godziny po”.

 

Tabletki awaryjne "72 godziny po" - czy są bezpiec

 

Gdy pęknie prezerwatywa - co dalej!?

Tabletka „72 godziny po” (lub „dzień po”) jest rozwiązaniem dla par, które zawiodły pozostałe metody antykoncepcji. Stosuje się ją w sytuacji, gdy pęknie lub zsunie się prezerwatywa, albo gdy zostanie pominięta pigułka antykoncepcyjna. Pamiętaj, że ryzyko zajścia w ciążę jest zwiększone, jeśli stosunek miał miejsce w dni płodne i zakończył się wytryskiem. Niektórzy błędnie sądzą, że tabletka awaryjna jest środkiem wczesnoporonnym. Tymczasem mechanizm tego rodzaju antykoncepcji polega na niedopuszczeniu do implantacji zarodka. 

 

Jak wygląda działanie antykoncepcji awaryjnej?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek awaryjnych: Escapelle (kosztuje ok. 60 zł) i EllaOne (jej koszt jest większy i wynosi ok. 120 zł). Escapelle zawiera levonorgestrel, czyli syntetyczny progestagen - jeśli zostanie przyjęta przed jajeczkowaniem, może zahamować owulację. Dodatkowo utrudni implantację zarodka (chyba że tabletka zostanie przyjęta zbyt późno). Najlepiej zażyć ją w pierwszej dobie po stosunku - wówczas jej skuteczność wynosi od 95 do 99%. Po 72 godzinach od stosunku tabletka jest już praktycznie nieskuteczna. Antykoncepcja ta nie zadziała, jeśli zarodek został już zagnieżdżony. 

EllaOne zawiera octan uliprystalu. Substancja ta łączy się z receptorami, z którymi w reakcję wchodzi progesteron, i zatrzymuje uwalnianie komórki jajowej przez jajniki. Należy zażyć ją w ciągu 5 dni po odbyciu stosunku (najpóźniej 120 godziny po). Zarówno w przypadku Escapelle, jak i EllaOne, jeśli w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki wystąpią wymioty, należy przyjąć jeszcze jedną dawkę.

 

TO WAŻNE: Pamiętaj, że antykoncepcja awaryjna, podobnie jak zwykłe tabletki antykoncepcyjne, nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – to zapewnia tylko antykoncepcja mechaniczna, czyli prezerwatywy!

 

Skuteczność tabletek "dzień po"

W przypadku antykoncepcji awaryjnej sprawdza się metoda „im wcześniej, tym lepiej”. Tabletka powinna zostać przyjęta jak najszybciej po odbyciu ryzykownego stosunku - im później zostanie połknięta, tym niższa jest jej skuteczność. Poniżej przedstawiam tabelę z danymi dotyczącymi skuteczności antykoncepcji awaryjnej, opracowanymi przez organizację Marie Stopes International.

 

 

 

Bezpieczeństwo tabletek "72 godziny po" - prawdy i mity

Antykoncepcja awaryjna nie jest groźna pod jednym warunkiem - nie może być stosowana za często.  Rozregulowuje bowiem pracę układu hormonalnego, może wywoływać skutki uboczne w postaci plamień czy problemów z wątrobą.

Działania niepożądane, które mogą towarzyszyć przyjęciu „tabletki po”, to:

  • bóle głowy, 
  • nudności, 
  • wymioty i biegunka, 
  • ból brzucha i piersi,
  • uczucie ogólnego zmęczenia,
  • chwilowemu zaburzenie cyklu miesiączkowego. 

Duża część kobiet nie zauważa jednak żadnych dokuczliwych skutków ubocznych. 

 

 

Gdzie i jak kupić "pigułki po"?

Tabletka Escapelle dostępna jest tylko na receptę, natomiast pigułkę EllaOne może bez recepty kupić każda osoba, która ma ukończone 15 lat. Może się zdarzyć tak, że Twój lekarz odmówi Ci wypisania recepty na tabletkę (na przykład powołując się na klauzulę sumienia), albo z jakiegoś powodu nie będziesz w stanie zdobyć antykoncepcji awaryjnej. W takiej sytuacji możesz skorzystać w metody Yuzpe, wykorzystując zwykłe tabletki antykoncepcyjne. Jak to działa? Powinnaś jak najszybciej (nie później, niż po 72 godzinach) zażyć 4 zwykłe tabletki z blistra. Po upływie 12 godzin zażyj kolejne 4 pigułki. Ta metoda może jednak wywołać więcej skutków ubocznych, przede wszystkim bóle głowy i mdłości.

 

Pamiętaj tabletka „dzień po” to wynalazek niezwykle przydatny w razie „awarii”, ale nigdy nie traktuj go jako alternatywny dla zwykłej antykoncepcji.

 

Zdjęcia: Pixabay.com


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
02-03-2021
Ocena:
W serwisie medycznym lekarzonline.eu bez problemu dostaniemy e-receptę na antykoncepcję awaryjną, którą z kolei zrealizujemy w każdej aptece.
23-03-2020
Ocena:
Dobrze, że istnieje taka opcja, jaką stanowi tabletka po, jednak ważne jest by zabezpieczać się rozsądnie podczas stosunku. Moim zdaniem kontrola owulacji plus metoda barierowa stanowią najlepsze zabezpieczenie, dlatego używam błony dopochwowej caya
28-08-2016
Ocena:
Hm, wolę jednak stosować regularną antykoncepcję, a dokładniej tabletki przepisane mi przez lekarza na podstawie wyników przeprowadzonych badań, które zabezpieczą mnie przed ciążą i pomogą jeszcze w innych aspektach mojego życia, np. na trądzik. I dlatego od kilku miesięcy biorę Vibin mini, który zabezpiecza przed ciążą i ma bardzo korzystny wpływ na moją cerę
plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne. Co to jest i jak wygląda? 

2024-09-04
Plamienie implantacyjne to jedno z pierwszych subtelnych objawów ciąży, które może wzbudzać pytania i niepewność. Jest to niewielkie krwawienie, które często mylone jest z początkiem miesiączki lub problemami zdrowotnymi. Czy to jednak oznaka ciąży? Jak wygląda plamienie implantacyjne i kiedy można się go spodziewać? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości, wyjaśniając wszystkie szczegóły na temat tego zjawiska.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.