Dlaczego niska temperatura sprzyja przeziębieniom?

Kiedy za oknem wieje wiatr, pada deszcz i nastąpił spadek temperatury, obserwujemy coraz to większą ilość zachorowań. Bardzo dużo osób jest przeziębionych, kicha, kaszle, a czasami nawet walczy z podwyższoną temperaturą. 

 

przeziębienie, jesień, sposoby na przeziębienie, miód

 

Dlaczego niska temperatura sprzyja przeziębieniom?

Przeziębienie to potoczna nazwa infekcji dróg oddechowych. Przeziębieniu najczęściej sprzyja niska temperatura i wychłodzenie organizmu. Jednak dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą wirusów, które najaktywniejsze stają się w niskich temperaturach. A kiedy jesteśmy osłabieni i wyziębieni, nasz organizm jest o wiele bardziej podatny na atak drobnoustrojów.

Jesienią i zimą nasłonecznienie jest o wiele mniejsze niż wiosną i latem, a więc jest niewystarczające dla naszego organizmu. Bo to właśnie promienie słoneczne odpowiedzialne są za produkcję witaminy D3, która ma duży wpływ na nasz układ immunologiczny.

 

W jaki sposób najczęściej się zarażamy?

Najczęściej zarażamy się drogą kropelkową. Wystarczy, że osoba chora kichnie bądź kaszlnie, a wirusy już krążą w powietrzu. Czasami dotniemy jedynie przedmiotu, na którym znajdują się zarazki i przeziębienie gotowe.

 

A czy możemy jakoś zapobiec przeziębieniu?

Jest kilka sposobów, które mogą nas uchronić przed przeziębieniem.

Z całą pewnością powinniśmy:

  • Myć często ręce wodą z mydłem.
  • Unikać kontaktu z osobami chorymi.
  • Unikać zatłoczonych miejsc.
  • Wietrzyć pomieszczenia.
  • Jeść dużą ilość owoców i warzyw. Pamiętacie, aby owoce, które jecie ze skórką, najpierw dokładnie umyć.
  • Dbać o odpowiednie nawilżenie organizmu. Należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie.
  • Przynajmniej raz dziennie powinniśmy wietrzyć pomieszczenie.
  • Szczepić się na grypę! Szczepienie zminimalizuje ryzyko zachorowania.

 

 

Co zrobić gdy dopadnie nas przeziębienie?

Jeśli niestety przeziębienie już się przyplątało to należy dużo odpoczywać i wygrzewać się w łóżku. Bardzo ważne jest również picie dużej ilości płynów i przyjmowanie witamin. Warto też jeść 5 porcji owoców i witamin dziennie, co z całą pewnością pomoże w szybszym powrocie do zdrowia.

 

Najskuteczniejsze domowe sposoby na przeziębienie

Zanim wybierzecie się do apteki i kupicie ogromną ilość leków: na kaszel, katar, ból gardła, czy podwyższoną temperaturę, warto wypróbować domowe metody, które mogą okazać się w 100% skuteczne. Czosnek uważany jest za naturalny antybiotyk, który pomaga w walce z przeziębieniem i w walce z wirusami. Dlatego jeśli tylko pojawią się objawy przeziębienia to warto sięgnąć po kanapkę z masłem i czosnkiem.

Jeśli męczy kaszel, nie ma nic lepszego jak domowy syrop z cebuli. Wystarczy cebulę pokroić w drobne kawałki, zasypać cukrem i poczekać aż puści sok. To właśnie on jest naszym niezawodnym, naturalnym syropem.

Z kolei na ból gardła pomoże mleko z masłem i miodem. Do gorącego mleka dodajemy łyżeczkę masła, a po kilku minutach łyżeczkę miodu. Całość dokładnie mieszamy i pijemy małymi łyczkami.

W walce z przeziębieniem, pomocny może okazać się także miód z cytryną. Wystarczy obrać cytrynę ze skórki, pokroić w mniejsze kawałki, dodać 2 łyżki miodu i dokładnie pognieść, tak aby cytryna puściła sok. 

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu