Ćwiczenia w ciąży – ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne

Przygotuj miękki koc i małą poduszkę. Zdejmij buty, włóż luźne i wygodne ubranie. Otwórz okno, aby móc oddychać świeżym powietrzem. Odpręż się i ćwicz...

 

cwiczenia-dla-kobiet-w-ciazy-550x350

 

Ćwiczenia oddechowe i relaksujące

 • Oddychanie brzuchem
  Połóż się wygodnie na plecach, głowę połóż na małej poduszce, a ręce na brzuchu. Zegnij nogi w kolanach. Zamknij oczy i skup się na technice oddychania. Wdychaj przez nos tak dużo powietrza jak tylko potrafisz, a następnie powoli wydychaj je ustami. Powtórz powolne i głębokie wdechy i wydechy mniej więcej 6 razy. Rytm Twojego serca będzie spokojny i regularny.
  Stosowanie takich oddechów podczas porodu pomoże Ci znieść ból.
 • Oddychanie obojczykowe
  Leżąc w takiej samej pozycji jak poprzednio prawą dłonią luźno obejmij szyję. Wdychaj i wydychaj powietrze przez otwarte usta. Rób to szybko, płytko i równomiernie.
  To 'ziajanie' przyda Ci się w tej fazie porodu w której będziesz musiała jeszcze powstrzymać się od parcia.
 • Oddychanie klatką piersiową
  Dalej leżąc na plecach połóż dłonie na klatce piersiowej. Wdychaj powietrze głęboko przez nos, poczujesz jak klatka piersiowa rozciąga się. Na moment powstrzymaj powietrze, a następnie wypuść je głośno przez usta.
  Ta technika oddychania pomaga podczas fazy wydalania, w przerwach między skurczami.
 • Pozycja relaksująca
  Połóż się na prawym boku. Jedną nogę wysuń do przodu. Następnie prawą rękę, którą do tej pory podpierałaś głowę ułóż za plecami., a dłoń lewej ręki na wysokości twarzy. Spróbuj całkowicie się odprężyć. Zamknij oczy i oddychaj spokojnie i równomiernie.


Ćwiczenia oddechowe są dla kobiet w ciąży niezwykle istotne. Dzięki nim poród jest zdecydowanie łatwiejszy.

Zdjęcie: Fotolia fot by © Hannes Eichinger


Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz