Czego nie można jeść w ciąży, czyli niebezpieczna dieta

Dieta w ciąży ma ogromne znaczenie zarówno dla zdrowia mamy jak i dziecka. Niestety istnieje wiele produktów, których spożywanie może zagrozić bezpieczeństwu obojga.

 

Dieta w ciąży

 

Czego nie jeść w ciąży

Najważniejsze, aby planując posiłki przyszłe mamy wybierały pokarmy jak najbardziej naturalne i nie zapominały o owocach i warzywach, które dostarczają wielu niezbędnych witamin oraz mikroelementów. Jednocześnie powinny unikać żywności wysoko przetworzonej, a co za tym idzie praktycznie pozbawionej wartości odżywczych. Niebezpieczne też jest jedzenie za dwoje. Nadmierne objadanie się prowadzi nie tylko do odkładania zbędnych kilogramów, ale i nadciśnienia, obrzęków czy cukrzycy.

 

Istnieje także pewna grupa produktów, które mogą ciężarnej zaszkodzić, dlatego powinna je ze swojej diety wyeliminować lub ograniczyć ich spożycie. Czego nie jeść w ciąży:

  • przetworzonej żywności i dań z fast foodów;
  • słonych, ostrych, tłustych i ciężkostrawnych potraw;
  • żywności zawierającej konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty;
  • surowego lub niedogotowanego mięsa, ryb, owoców morza i pasztetów;
  • serów miękkich i pleśniowych;
  • surowych jaj i niepasteryzowanego mleka;
  • gotowych dań oraz wyrobów garmażeryjnych;
  • mocnej kawy i herbaty;
  • cukrów prostych;
  • alkoholu.

Spożycie tych produktów może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Pamiętajcie też, że zarażenie niektórymi drobnoustrojami takimi jak listeria, czy toksoplazmoza (często występują w surowym lub niedogotowanym mięsie) mogą być przyczyną poronienia.

Dieta w ciąży - sól i cukier

Cukier zawiera ogromne ilości pustych kalorii i zdecydowanie nie służy przyszłym mamom. Dodatkowo ma niekorzystny wpływ na zęby, a należy pamiętać, że kobiety ciężarne są bardziej narażone na wszelkie infekcje jamy ustnej oraz próchnicę zębów. W czasie ciąży powinno się więc unikać batoników czekoladowych, ciast z kremami, ciasteczek, pączków oraz produktów zawierających aspartan.

Także nadmierne spożywanie soli w okresie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, przez co może prowadzić do obrzęków oraz nadciśnienia tętniczego. A zatem w stanie błogosławionym należy ograniczyć spożycie pokarmów zawierającą dużą ilość soli: słonych ryb, wędlin, paluszków, chipsów. Nie należy również dosalać potraw bezpośrednio na talerzu.

 

Kawa i herbata w ciąży

Zarówno kawa, jak i herbata zawierają kofeinę i teinę, które spożywane w nadmiernej ilości mogą stać się przyczyną poronienia, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, porodu przedwczesnego lub też niskiej masy urodzeniowej płodu. Nadmiar kofeiny może powodować zaburzenia czynności serca u noworodka, a nawet drgawki.

Kofeina ma również działanie moczopędne, co może stać się przyczyną niedostatecznej ilości płynów w organizmie oraz doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych. Dopuszczalne jest spożywanie do dwóch szklanek słabej kawy dziennie przyrządzanej w ekspresie. Ten sposób parzenia kawy usuwa z niej wiele szkodliwych składników. Mocną kawę można zastąpić kawą bezkofeinową oraz kawą zbożową. W czasie ciąży nie zaleca się picia dużej ilości mocnej herbaty. Można z powodzeniem zastąpić ją herbatkami owocowymi lub też ziołowymi.

 

Alkohol a ciąża

Przyszłe mamy bardzo często mają ochotę na zimne piwko. Tymczasem nawet najmniejsza dawka alkoholu może wywołać płodowy zespół alkoholowy. Nie ma znaczenia czy jest to alkohol zawarty w winie, piwie, czy też innych napojach. Przedostaje się poprzez łożysko do płodu i nie ulega metabolizmowi, ponieważ płód nie posiada odpowiednio wykształconych enzymów odpowiedzialnych za jego trawienie. Alkohol przyjmowany w czasie ciąży może spowodować skurcz naczyń pępowinowych, zaburzając przepływ składników odżywczych i tlenu do płodu, zwiększając ryzyko jego niedotlenienia i niedożywienia, co w konsekwencji może doprowadzić do niedorozwoju fizycznego i umysłowego u dzieci.

Podsumowując drogie mamy postarajcie się, aby wasza dieta w ciąży była urozmaicona, nie przesadzajcie z kawą, herbatą, czy solą oraz przestrzegajcie zasad prawidłowego i higienicznego przygotowywania posiłków, często myjcie ręce i dokładne szorujcie owoce i warzywa.

Pamiętajcie o odpowiedniej obróbce termicznej i przechowywaniu pożywienia. Komponując swoją dietę warto pamiętać o tym, iż beta-karoten zawarty przede wszystkim w zielonych oraz żółtych warzywach w dużym stopniu likwiduje ujemne skutki toksyn zawartych w pożywieniu. Podobne działanie ma także picie odpowiedniej ilości wody mineralnej, która wypłukuje z organizmu szkodliwe substancje.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Kurhan All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Grudzień 7, 2016
moja siostra jest w ciązy i strasznie uwaza na to co je, w świeta planuje zrobic jej ulubiony makowiec, ale na szczescie kupue gotowa sprawdzona mase z helio, bo wiem, ze ona tę masę lubi i makowiec będzie taki, jak trzeba.
Ocena:
Sierpień 14, 2015
Ja miałam duży problem ze skomponowaniem diety w ciąży- jeszcze ze względu na moje dolegliwości, więc skorzystałam z diety dla cięzarnych na bellybestfriend.pl
Ocena:
Grudzień 11, 2014
[quote name="Patrycjaaa"]W tym artykule podajecie, ze nie można jeść ryb w ciąży. A w tym "co przyszła mama powinna jeść" napisaliście, zeby jeść ryby 2 razy w tygodniu. Wiec ?? W którym momencie kłamiecie ??<br />Pozdrawiam[/quote]<br />Droga Patrycjaao, proszę czytać dokładnie :) W tym artykule piszemy, że nie należy jeść SUROWYCH ryb i ograniczać jedzenie ZAWIERAJĄCYCH DUŻĄ ILOŚĆ SOLI. Ryby (niesurowe i niesłone, niesolone), jak najbardziej. Pozdrawiamy
Ocena:
Grudzień 10, 2014
W tym artykule podajecie, ze nie można jeść ryb w ciąży. A w tym "co przyszła mama powinna jeść" napisaliście, zeby jeść ryby 2 razy w tygodniu. Wiec ?? W którym momencie kłamiecie ??Pozdrawiam
Ocena:
Wrzesień 23, 2014
co do tego co napisała gaha, ważne żeby były kwasy DHA, nauralne bądź suplementowane
Ocena:
Sierpień 26, 2014
Ja o kwasach jakoś od mojego lekarza nie słyszałam dlatego koniecznie musze go zapytać przy następnej wizycie