Cytomegalia w ciąży

Wirus cytomegalii jest szeroko rozpowszechniony w przyrodzie, a blisko połowa ciężarnych kobiet przeszła zakażenie przed ciążą. U pozostałych, które nie miały kontaktu z wirusem istnieje ryzyko zarażenia nim podczas ciąży.

 

cytomegalia

 

Cytomegalia - jak dochodzi do zakażenia

Cytomegalia przenosi się drogą kropelkową i może powodować objawy podobne do tych towarzyszących wirusowemu zapaleniu płuc lub przeziębieniu: katar, kaszel, niekiedy powiększenie węzłów chłonnych. W wielu przypadkach cytomegalia w ciąży przebiega bezobjawowo.

 

Jeśli kobieta zachorowała na cytomegalię jeszcze przed zajściem w ciążę, to zdążyła już wytworzyć przeciwciała, które chronią dziecko przed zarażeniem się wirusem. Niestety bywają przypadki, że dochodzi do ponownego zachorowania. Wówczas przeciwciała chronią przed niszczącym działaniem choroby. Cytomegalia bywa niebezpieczna wtedy, gdy do zarażenia dojdzie już w czasie ciąży, zwłaszcza w jej wczesnym okresie.

 

Cytomegalia w ciąży

Infekcja może mieć charakter pierwotny, nawrotowy lub może być spowodowana innym szczepem wirusa. Uważa się, że ciąża może zwiększać wrażliwość ciężarnych na zakażenie wirusem oraz na uaktywnienie się postaci dotychczas nieaktywnych. Zakażenie wirusem cytomegalii jest najczęstszym czynnikiem infekcji wewnątrzmacicznych wszystkich urodzonych dzieci i dotyczy to około 2% noworodków. Zakażenie płodu następuje na drodze przenikania wirusa przez łożysko lub na drodze wstępującej z szyjki macicy przez zachowane błony płodowe.

Najbardziej niebezpieczna dla płodu jest pierwotna infekcja rozwijająca się u ciężarnej do 20 tygodnia ciąży, bo może prowadzić do małogłowia, oraz zwapnień śródczaszkowych. Natomiast infekcje rozwijające się w II połowie ciąży mogą powodować u noworodków zapalenie wątroby, płuc oraz ciężką małopłytkowość.

Zakażenia nawracające u matki tylko w 1% przypadków kończy się infekcją wrodzoną u płodu, bo płód i noworodek chronione są przez przeciwciała wytworzone przez matkę w trakcie pierwszej infekcji. 40 - 60% noworodków karmionych piersią przez matki chore na cytomegalię zostaje zakażonych w pierwszych miesiącach życia, ale infekcje te przebiegają bezobjawowo i nie pozostawiają żadnych konsekwencji.

 

Skutki zakażenia cytomegalią

  • małopłytkowość;
  • zapalenie wątroby;
  • małogłowie;
  • uszkodzenia układu nerwowego;
  • porażenie mózgowe;
  • głuchota.

Noworodkom, które urodziły się z cytomegalią, podaje się leki antywirusowe.

 

Zdjęcie: Fotolia by © snaptitude All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 18, 2017
No niestety nie ma szczepionki, ważna będzie profilaktyka
Ocena:
Sierpień 18, 2017
ilość skutków ubocznych cytomegalii przeraża, aż dziwne że nikt nie wymyślił skutecznej szczepionki na to świństwo