Jak sortować pranie?

Segregując ubrania do prania należy wziąć pod uwagę kilka czynników: materiał, kolor i stopień zabrudzenia. Piorąc w odpowiedni sposób z pewnością przedłużysz ładny wygląd swojej garderoby.

 

pranie_sortowanie_duze

 

Rodzaj tkanin

Tkaniny w zależności od ich gatunku mają inną, optymalną temperaturę prania, suszenia i szybkość wirowania. Gdy nie będziesz ich przestrzegać ubrania mogą zafarbować, skurczyć się, rozciągnąć lub zmechacić. Żeby mieć pewność jak prać daną rzecz zapoznaj się z informacjami na metce. Rzeczy delikatne lub wełniane pierz w specjalnie do tego przeznaczonych programach. Dzięki zmniejszonej liczbie obrotów i niższej temperaturze nie zniszczą one ubrań.

Pamiętaj, aby nowe ręczniki i polarowe koce prać osobno, gdyż przy pierwszym praniu swoimi niteczkami zabrudzą pozostałe tkaniny.

 

Początkowo  należy rozdzielić rzeczy na cztery grupy: 

  • do prania ręcznego
  • bawełna i len - lubią długie pranie, mocne wirowanie i wysoką temperaturę - 60-90 ºC
  • syntetyki - program do prania syntetycznych tkanin (nylonowych, poliestrowych, poliestrowo-bawełnianych, wiskozowych i lnianych z włóknem octanowym)  jest krótszy, wirowanie łagodniejsze, a temperatura niższa - 40-50 ºC 
  • wełna i tkaniny delikatne - jeśli nie ma przeciwwskazań do prania tych ubrań w pralce to  należy je prać na najkrótszym, najłagodniejszym programie, w temperaturze 30-40 ºC. 

Następnie stosy te dzielimy na kolory.

Kolor

Pamiętaj, aby zawsze oddzielać ubrania jasne od ciemnych. Następnie najlepiej dzielić je na poszczególne kolory.  Jeśli ciuszek ma na metce informację, że należy go prać osobno to prawie pewne, że będzie farbował. Dlatego zanim włączysz pralkę upewnij się, że gdzieś pomiędzy śnieżnobiałe koszulki nie wplątała się czerwona skarpeta.

  • biały len i bawełna - można je prać w 60-90 ºC
    tkaniny białe z barwnymi wstawkami - nie wolno prać w temperaturze powyżej 60°C
  • tkaniny kolorowe, jasne - można prać ubrania jasno niebieskie z ubraniami jasno różowymi, szarymi, jasno beżowymi
  • tkaniny w intensywnych kolorach – każdy kolor należy prać osobno lub łączyć w zestawy: czerwień+fiolet+pomarańcz, zieleń+brąz+turkus, granat+fiolet.
  • tkaniny czarne - można połączyć z ciemną zielenią, granatem 

Ubrania zupełnie białe uszyte z bawełny możemy prać w 90 stopniach.

 

Zabrudzenia

Nigdy nie pierz razem ubrań mocno zabrudzonych i lekko zabrudzonych. Zawsze rozdziel te tkaniny, które wymagają prania wstępnego od tych, które go nie potrzebują.

 

Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania służyły Ci jak najdłużej, pamiętaj, żeby przed każdym praniem opróżnić kieszenie, zapiąć rzepy i suwaki oraz zawiązać wszystkie sznurki.

 

Zdjęcie: Fotolia by © diego cervo All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu