Po co nam owłosienie łonowe i włosy pod pachami ?

Nasi pochodzący od małpy przodkowie mieli bardzo owłosione ciała. Zapewniało im to odpowiednią termoregulację i chroniło przed zimnem. Z czasem zaczęli coraz mocniej przykrywać swoją goliznę ‘ubraniami’, w wyniku czego włosy pokrywające ich ciała zaczęły się wycierać. I tak z biegiem lat na ludzkim ciele włosów było coraz mniej.

 

nogi_owlosienie_kobieta_depilacja1
 

Owłosienie u naszych przodków

Owłosiony człowiek pierwotny nie miał lekkiego życia. Co prawda gęsty zarost chronił go przed zimnem, ale jednocześnie był siedliskiem masy pasożytów. Brytyjscy naukowcy uważają, że do ‘zrzucenia futra’ doszło około pół miliona lat temu. Są także przekonani, że nasi przodkowie płci męskiej preferowali mniej owłosione partnerki. Walter Bodner z Instytutu Medycyny Molekularnej w Oxfordzie uważa, że: „Naga skóra stała się taką ewolucyjną wizytówką – zobacz, mam czystą skórę, a więc jestem zdrowsza, mniej narażona na infekcję”.

Według Brytyjczyków właśnie dlatego współcześni mężczyźni mają biologicznie zakodowaną skłonność do pań o skąpym ‘zaroście’, a kobiety tyle samozaparcia w walce ze zbędnym owłosieniem.

 

Włosy łonowe i włosy pod pachami

Współcześnie ciało człowieka pokryte jest głównie mało widocznymi włosami meszkowymi. W okresie dojrzewania w organizmie ludzkim wzrasta poziom androgenów – hormonów płciowych (zwłaszcza testosteronu). Wtedy na naszym ciele pojawia się dodatkowe owłosienie. W niektórych miejscach włosy meszkowe zamieniają się we włosy dojrzałe. U dzieci mniej więcej w wieku 12-13 lat zaczynają się one pojawiać w okolicach narządów płciowych i pach. Różnica poziomu androgenów sprawia, że mężczyźni są silniej owłosieni niż kobiety, a włosy dojrzałe występują u nich także na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, nogach, rękach, a nawet stopach.

 

Dlaczego mężczyźni są bardziej owłosieni niż kobiety

depilacja_reklama_mala

Naukowcy twierdzą, że różnice w natężeniu męskiego i żeńskiego owłosienia mają także historyczne uzasadnienie. Dawno, dawno temu, w zamierzchłych czasach mężczyźni regularnie polowali, szukali miejsc odpowiednich do schronienia i mnóstwo czasu spędzali w niezbyt dogodnych warunkach. W związku z tym pokrycie ich ciała musiało chronić ich przed wyziębieniem lub przegrzaniem. Podczas upalnych dni, włosy układały się płasko przy skórze, a powietrze chłodziło ich organizm. Gdy temperatura spadała, stawały na sztorc i chroniły przed wiatrem i chłodem.

Dbające o domowe ognisko kobiety nie były narażone na tak ekstremalne warunki, więc tak bujne ‘futro’ nie było im potrzebne. A więc i dziś mają mniej włosów na ciele.

Porzucając ‘sierść’ jednocześnie wytworzyliśmy silne owłosienie łonowe oraz włosy pod pachami. Są one gęste i widoczne, gdyż mają informować o naszej gotowości do rozmnażania. Włosy rozmieszczone na gruczołach potowych są przede wszystkim nośnikiem naturalnych zapachów (także feromonów), wabiących płeć przeciwną. Ale nie tylko.
Dodatkowo włosy pod pachami ograniczają obtarcia przy poruszaniu rękoma, a owłosienie łonowe przy uprawianiu seksu. Włosy na nogach, rękach oraz plecach nie pełnią już funkcji termoregulatora i są jedynie pamiątką po naszych przodkach.

W roku 1915 roku na łamach amerykańskiego czasopisma Harper’s Bazaar pojawiła się pierwsza reklama zachęcająca do depilacji włosów pod pachami. Wraz z przyjściem mody na sukienki bez rękawów, usuwanie włosów z okolic pachy szybko stało się popularne (zwłaszcza w krajach anglosaskich). W Europie kobiety przejęły ten trend wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. W naszym kraju gładkie ciało zaczęło być modne dopiero na przełomie 80/90-tych lat XX wieku.

Dziś pokazujemy coraz większe partie ciała, nosimy skąpą bieliznę, niewiele przysłaniającą bikini. A owłosione nogi i zarośnięte pachy, choć są częścią naszej fizjonomii, u wielu budzą niesmak. A więc miłe panie, jak mawiały bohaterki „Nigdy w życiu !” Katarzyny Grocholi:

-… depilacja w dzisiejszych czasach, jest absolutną koniecznością!
- Wiem!
- Nie tylko nóg!
- To znaczy, że...
- Niestety.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości w usuwaniu zbędnych włosków

Zdjęcie: Fotolia© by Zeit4men

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 23, 2016
Mam proźbe o odp
Mam 12 lat i zaczynam mieć włosy pod pachami no i zaczynam się och wstydzić co mogę zrobić aby ich nie było widać czy osłabły czy co kolwiek ale nie chce golić
Ocena:
Marzec 26, 2016
"Z czasem zaczęli coraz mocniej przykrywać swoją goliznę ‘ubraniami’, w wyniku czego włosy pokrywające ich ciała zaczęły się wycierać." Teraz nie wiem czy Indianie nie pochodzą od małp czy zrezygnowali z ubrań bo były nie wygodne... (dla niekumatych: Indianie nie mają owłosienia poza głową).
No i jeszcze "patrz mam mniej włosów. Jestem zdrowsza!", które rzekomo miało wpływać na atrakcyjność... Serio? Raczej twierdzę, że na golenie się kobiet miał wpływ dobry marketing...
Ocena:
Marzec 25, 2016
Super
Ocena:
Marzec 25, 2016
Super
Ocena:
Sierpień 24, 2015
Tez wole naturalne kobiety,a nie plastikfantastiksilikoniks :))
Po nocy spedzonej razem i tak sie okaze jak wyglada naprawde :))
Ocena:
Listopad 28, 2014
Po co pytam się golić, depilować, jeśli chłopakom podoba się naturalny wygląd? Kobiety same sobie wmówiły, że trzeba, a ja chciałbym kobietę naturalną, a nie gładką dziewczynkę każdego dnia.
Ocena:
Wrzesień 23, 2014
swiety tekst!:D