Ślub konkordatowy

W lipcu 1998 roku podpisano ustawę konkordatową. Od tej pory Młoda Para zamiast dwóch osobnych ślubów: kościelnego i cywilnego zawiera jeden mający skutki kościelne i prawne, ślub konkordatowy.

 

slubkonkordatowy550

 

Ślub konkordatowy formalności

Formalności związane ze ślubem konkordatowym możemy zacząć załatwiać nie wcześniej niż trzy miesiące przed terminem planowanej uroczystości. Bowiem niektóre potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego zaświadczenia mają tylko trzy miesiące ważności.

 

Aby urzędnik kościelny mógł sporządzić protokół przedślubny musimy dostarczyć do kancelarii parafialnej:

  • odpisy aktów urodzenia
  • zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich
  • zaświadczenie o odbytych spotkaniach w poradni rodzinnej
  • zgodę na ślub - w przypadku gdy związek małżeński będzie zawarty poza parafiami młodych
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa

 

Zapowiedzi i spowiedź

Po dostarczeniu dokumentów zostaną rozpisane zapowiedzi. Muszą one być wygłoszone przez dwa tygodnie w parafiach obojga narzeczonych. Na tym jednak nie koniec. Zaświadczenie o odbyciu zapowiedzi należy dostarczyć do parafii, w której odbędzie się ślub.

 

Już przed samym ślubem konkordatowym należy dostarczyć zaświadczenia o odbyciu dwóch spowiedzi. Druga powinna mieć miejsce dzień przed uroczystością.

 

Akt małżeństwa

Następnie dzień przed ślubem lub w dniu ślubu podpisuje się zgodę na cywilno - prawne skutki małżeństwa konkordatowego. Dokument podpisują także świadkowie.

 

Po zawarciu związku małżeńskiego Kościół składa stosowne dokumenty w Urzędzie Stanu Cywilnego i po 14 dniach od daty ślubu należny zgłosić się do USC po odpisy skróconych aktów małżeństwa.

 

Zdjęcie: Fotolia by © MNStudio

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.