Dziecko w brzuchu – rozwój i zabawy płodu

Dzieci potrzebują różnorodnych bodźców, to wiemy. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że ta reguła obowiązuje także w trakcie ciąży i dotyczy nawet rozwoju płodu? Malec w brzuchu mamy spędza sporo czasu, i nie jest to jakby się wydawało tylko rośnięcie, czy czekanie na udoskonalenie się wszystkich układów wewnętrznych dziecka. Nie jest to też nieustające „obijanie się” o ciasne ścianki brzucha mamy. Pobyt w brzuchu to dla dziecka przede wszystkim ciężka nauka również podczas zabawy. Co zatem taki maluch może robić w brzuchu, czego się uczy zanim przyjdzie na świat?

 

Oglądając dziecko podczas badania USG możemy się dowiedzieć co robi w brzuchu


Dziś, dzięki odkryciom psychologii prenatalnej i możliwością współczesnej diagnostyki wiemy dużo więcej. Np. to, że dziecko w brzuchu mamy bardzo dużo potrafi. Ssie kciuk, fika koziołki, kopie, słowem nieźle dokazuje. Ale to jeszcze nie wszystko: maluch widzi, słyszy i czeka na sygnały z otoczenia.

 

Pępowina - „pierwsza zabawka”

Z pewnością nie ma możliwości podania maluszkowi będącemu jeszcze w brzuchu mamy grzechotki, ale natura sama zadbała o „zabawki” dla malca. Przede wszystkim taką zabawką jest pępowina. Dziecko ćwiczy na niej chwytanie, huśta się, robi salta, odbija się od ścian macicy ale również trenuje zmysł dotyku. Zabawką dla dziecka są także jego nóżki, rączki, własna twarz. Codziennie ich dotyka i bawi się nimi.

 

 

Czas z mamą, tatą, siostrą, bratem?

Od około 20. tygodnia ciąży dziecko w brzuchu słyszy bicie serca mamy, ale również jej głos i dźwięki płynące z zewnątrz. Warto to wykorzystać i rozmawiać z maluszkiem. Wiele mam już na tym etapie zaczyna dziecku czytać, bądź opowiadać bajki. Zarówno obserwacje mam, jak i badania naukowe pokazują, że dziecko podczas takiej lektury się uspokaja i naprawdę słucha (szczególnie w 3. trymestrze). Poza tym bajka wywołuje w Tobie emocje, które docierają również do maleństwa.

Mama może również zachęcić malca do zabaw ruchowych, a tym samym wspomagać rozwój płodu. Kiedy czujesz, że dziecko nie śpi możesz lekko dotknąć brzucha i poczekać na odpowiedź ze strony maleństwa, po chwili kolejny Twój ruch i kolej na maluszka. Zobaczysz jak szybko i chętnie złapie o co chodzi w tej zabawie i będzie Ci odpowiadał. Modyfikacją tej zabawy będzie szeptanie do brzucha po każdym kopnięciu. Tego typu "rozmowy z brzuszkiem" to również świetny pomysł na złapanie kontaktu z tatą lub starszym rodzeństwem.

 

Jeśli chcesz dziecku podarować trochę przyjemności, zacznij się śmiać. Nie chodzi tu jedynie o pozytywne emocje związane ze śmiechem. Gdy chichoczesz trzęsie się całe Twoje ciało i brzuch, a schowany w nim maluch skacze jakby na trampolinie.

 

Muzyka z zewnątrz

Kiedy słucha jej mama, słyszy ją także dziecko w brzuchu. Muzyka w ciąży bardzo dobrze wpływa na malucha. Lubi on przede wszystkim melodie spokojne, relaksujące. To dlatego, że przy takich dźwiękach Ty się rozluźniasz i odprężasz, a on robi to samo. Jeśli lubisz muzykę poważną, słuchaj Mozarta – badania naukowe potwierdziły, że ma ona znakomity wpływ na kształtowanie się mózgu maleństwa. Jeśli nie jesteś fanką klasyki, nic nie szkodzi. Słuchaj tego co lubisz, byle by nie było ostro i głośno.

 

Zabawy z bliźniakiem

Ta opcja zarezerwowana jest jedynie dla wąskiego grona dzieci z ciąż mnogich. Bliźnięta są bardzo częstym obiektem zainteresowań naukowców, stąd też wiadomo, że niemal wszystkie etapy rozwoju ciąży przeżywane są przez maluchy wspólnie. Zdaniem naukowców wrażliwość na dotyk pojawia się już w 8. tygodniu, a w 11. tygodniu dzieci mają wykształcony zmysł dotyku w dłoniach. Od tego też czasu zaczynają się wspólne harce bliźniąt. Podczas badań USG zauważono, że lubią one dotykać się, popychać, całować czy też chwytać za ręce. W razie zagrożenia (np. podczas pobierania wód płodowych do badań) wtulają się w siebie nawzajem, bądź też kiedy są starsze, chwytają się za ręce.

 

Jak widać sposobów na spędzanie czasu w brzuchu mamy jest sporo. Nie ma się więc co martwić, malec z pewnością się tam nie nudzi ;).

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Sven Bähren

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 11, 2018
Bardzo fajny artykuł!
Ocena:
Lipiec 13, 2016
Gdy Urodzenie Maciek Jak Urodzenie To
Gotowe