Seks po porodzie

Niedawno urodziłaś dziecko. Twój partner chciałby wrócić do współżycia, ale Ty nie jesteś pewna czy nie jest na to za wcześnie? Otóż seks po porodzie najlepiej rozpocząć po zakończeniu połogu. Może jednak zdarzyć się tak, że będziesz potrzebowała trochę więcej czasu.Seks po porodzie

 

Libido po porodzie

Podniesiony poziom prolaktyny sprawia, że po porodzie następuje obniżenie kobiecego libido. Dodatkowo niski stan estrogenów wywołuje suchość pochwy, która może powodować ból podczas współżycia. Ale to nie wszystko. Kobiety karmiące piersią, z powodu wyciekającego pokarmu, mogą czuć dodatkowy dyskomfort w czasie stosunku.

Nie bez znaczenia pozostaje również bolesność rany po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza. Dodając do tego nadmiar obowiązków rodzicielskich i problemy z odnalezieniem się w nowej sytuacji, to wszystko sprawia, że niektóre kobiety odkładają decyzję o podjęciu współżycia, gdyż po prostu nie mają ochoty na seks. Nie jest on dla nich przyjemnością, tylko kolejnym obowiązkiem.

 

Dlaczego czasem warto poczekać z seksem po porodzie?

Pierwsze tygodnie z małym dzieckiem nie sprzyjają intymności. Dyskomfort spowodowany zmianami jakie zachodzą w organizmie młodej mamy, burza hormonów, zmęczenie i obawy o zdrowie noworodka sprawiają, że seks po porodzie odchodzi gdzieś na dalszy plan. W tej sytuacji najlepszym lekarstwem jest cierpliwość i wzajemne zrozumienie partnerów.

Popracujcie nad lepszą organizacją domowego życia i podzielcie obowiązki. Jeśli to możliwe pomyślcie o zorganizowaniu randki dla rodziców. Odrobina relaksu, odpoczynku i czas aby o siebie zadbać na pewno pozytywnie wpłynie na Twoją kondycję i ochotę na seks.

 

Gdy krocze po porodzie goi się bardzo długo

Jeżeli problemy ze seksem po porodzie są spowodowane bólem krocza lub podbrzusza, wstrzymaj się z decyzją o podjęciu współżycia do momentu całkowitego wygojenia się rany. Jeśli ból nie ustępuje, konieczna będzie konsultacja się z lekarzem. Być może rozwinął się stan zapalny.

 

Zdjęcie: Fotolia by © MORO All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 25, 2015
bardzo dziękuje za te informacje związane z nacinaniem krocza bo tu mnie straszą, ze jestem wyrodna i ze to nie ja koncze medycynę a teraz dzieki wam wiem ze mam prawo sie ubiegac o ochrone krocza jeszcze ra bardzo dziekuje