Seks po porodzie - rady dla panów

W dzisiejszym świecie zewsząd jesteśmy bombardowani erotyką. I o ile nasze życie seksualne przed urodzeniem dziecka mogliśmy uznać za udane, to dla wielu par seks po porodzie jest tematem niezwykle trudnym. Niektóre kwestie są niemal nie poruszane, stały się swoistym tabu, a moment współżycia po porodzie odkładany jest na wieczne później. Dlaczego tak się dzieje? Poniżej odpowiedzi na kilka pytań najczęściej zadawanych przez panów.

 

seks-po-porodzie-550x350

 

Kiedy możemy zacząć uprawiać seks po porodzie?

Na to pytanie może odpowiedzieć jedynie kobieta, ponieważ tylko ona jest w stanie dokładnie określić czy czuje się już na siłach. Teoretycznie zaleca się rozpoczęcie współżycia po porodzie dopiero po zakończeniu okresu połogu, a więc po sześciu tygodniach od narodzin dziecka. W tym czasie organizm kobiety regeneruje się po ciąży. Tyle teorii, w praktyce niektóre kobiety znacznie szybciej dochodzą do siebie, a inne potrzebują do tego nawet kilku miesięcy. W tym czasie, drodzy Panowie, trzeba wykazać trochę wstrzemięźliwości.

 

Co można zrobić żeby kobieta wróciła do formy?

Podczas połogu organizm młodej mamy potrzebuje spokoju i odpoczynku, aby szybciej się regenerować. Powstałe w trakcie porodu blizny i pęknięcia muszą się zagoić, macica oczyścić. Jednego możesz być pewny. Aby kobieta w ogóle pomyślała o seksie musi być wypoczęta. Padająca z nóg i zmęczona ciągłą opieką nad malcem na pewno nie będzie z Tobą bawić się w łóżkowe igraszki, a Ty będziesz miał wrażenie, że już się dla niej nie liczysz. Możesz zatem zająć się dzieckiem, zrobić zakupy czy pozmywać naczynia, bo każda wolna chwila działa na twoją korzyść.

 

Jakie pozycje są najlepsze?

W tej kwestii na samym początku najlepiej zdać się na wyczucie kobiety. Po okresie ciąży i po porodzie przez pewien czas stosunek może sprawiać kobiecie ból. Może pojawić się na przykład suchość w pochwie, która sprawia, że kobieta podczas stosunku odczuwa wyraźny dyskomfort. Niektóre pozycje, szczególnie te uciskające piersi, odpadają. Uciskane piersi będą wydzielać mleko, a to dla kobiety może być krępujące.

 

Jak można pomóc?

Przede wszystkim daj wolną rękę partnerce. Niech to ona wybierze pozycję taką, która najbardziej jej odpowiada. Nie znaczy to, że masz się zupełnie wycofać. Możesz zasugerować coś nowego, poszukać nowych stref erogennych ale decyzję pozostaw kobiecie. Jeśli pojawia się problem suchości, możesz zaproponować skorzystanie z żeli intymnych.

 

A jeśli była cesarka?

Seks po cesarce jest nieco bardziej skomplikowany. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że cesarskie cięcie to nie tylko sposób na poród, ale również poważna operacja. Podobnie jak w każdym zabiegu operacyjnym, były tu nacinane powłoki skórne i mięśniowe, a tym samym powstała rana. Z seksem po cesarce warto zaczekać, aż rana się zagoi. Wybierając pozycję należy bardzo uważać na to, aby nie nadwyrężać, ani zbytnio nie obciążać dolnej partii brzucha.

Co jeśli ona unika seksu?

Jeśli okres połogu minął, wszystko się pięknie zagoiło i nie ma przeciwskazań medycznych do rozpoczęcia współżycia po porodzie powodem może być psychika lub dyskomfort podczas stosunku. Warto wybadać, dlaczego tak jest. Ból blizny po cesarskim cięciu, dyskomfort odczuwany podczas stosunku, dziecko śpiące w pokoju obok, zmęczenie czy kompleksy (ciało po porodzie nie jest już tak atrakcyjne jak przed nim) mogą skutecznie pokrzyżować plany. Tutaj wiele możesz zdziałać.

 

Co zrobić żeby znów czuła się piękna?

Na ból raczej nie można wpłynąć, ale na brak akceptacji swojego ciała już tak. Wiele kobiet ma problem z kilkoma zbędnymi kilogramami i nieciekawie wyglądającym brzuszkiem, dlatego pokaż jej, że ukochana jest dla Ciebie najpiękniejsza na świecie. Jeśli skarży się na to, że jest zmęczona zadbaj o chwilę odpoczynku dla niej. Zobaczysz, że to zadziała.

 

Czy będzie tak jak kiedyś?

 

Tak, ale nie od razu. Wywołane porodem rozciągnięcie pochwy czy nacięcie krocza musi się zagoić. Na to podobnie jak na inne rzeczy potrzeba czasu. Wprawdzie zdaniem seksuologów w pierwszym okresie po porodzie partnerzy mogą odczuwać różnicę. Warto jednak pamiętać, że to nie zawsze oznacza zmiany na gorsze, dla wielu kobiet seks po porodzie jest bogatszy w doznania niż wcześniej, łatwiej osiągają orgazm i jest on dłuższy i bardziej intensywny.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Alina Isakovich

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 30, 2016
Przed współżyciem warto sie do niego trochę przygotować. Ja stosowałam kulki kegla od 6 tygodnia, kiedy to lekarz pozwolił mi już na współżycie. A współżycie rozpoczęłam 2 tygodnie później. Była to dobra decyzja gdyż nawet z zastosowaniem lubrykantu do ćwiczenia mięśni kegla odczówałam ból. Jednak po niecałych 2 tygodniach sex z moim chłopakiem był już ok, Nic nie bolało, krocze nieco się wyćwiczyło, i nie odczuwał on żadnego luzu. Fajny sklep z kulkami w dobrych cenach to blackangelsextoys - polecam szybka dostawa
Ocena:
Kwiecień 24, 2016
#^^Nattttt# Wydaje mi się, że możesz mieć nadżerkę w pochwie. Moja żona we wczesnym stadium ciąży miała i odczuwaliśmy ciaśniejszy fragment w kanale rodnym. Był wyczuwalny nawet palcem, takie miękkie pomarszczone zgrubienie. Czasem może nawet boleć przy stosunku. Idź do ginekologa, on przepisze Ci tabletki dopochwowe, które na pewno do miesiąca czasu wyleczą dolegliwość. Kobieta po porodzie i w ciąży ma osłabioną odporność i prawie na pewno uważam, że jest to jakiś rodzaj infekcji grzybiczej lub bakteryjnej, bo jest to częsta dolegliwość. Najlepiej jak pobierze ci wymaz i przebadają lub zrobią posiew, to w 100% dobierze Ci odpowiednie tabletki na to. W 6 tygodniu nie powinno już być skrzepów itp., ani uszkodzeń kanału rodnego przy cesarskim cięciu, więc pewnie jest to infekcja, o której piszę. Nie martw się, bo nie jest to groźne i jest bardzo łatwe do wyleczenia :)
Ocena:
Wrzesień 20, 2014
Jestem 6 tyg po cięciu cesarskim seks sprawia mi ból mimo używania żeli nawilzajacych odnoszę wrażenie jakbym byla ciasniejsza a w połowie coś blokowalo...czy powinnam udać się do lekarza?ile trwa nim wróci wszystko do normy i czy wogole?