Data modyfikacji:

Seks po porodzie - rady dla panów

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja w związku dwojga ludzi. Partnerzy, którzy dotychczas mieli czas tylko dla siebie, teraz dzielą go z maluchem. Pierwsze chwile po porodzie często wiążą się ze stresem, niepewnością i układaniem relacji pary na nowo w każdym aspekcie życia: od podziału obowiązków w domu po sferę intymną. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Czy para rodziców wciąż może być parą kochanków? Kiedy zdecydować się na „pierwszy raz” po porodzie? Te pytania zadają sobie nie tylko panowie.

 

problemy z seksem po porodzie

 

Sytuacji wcale nie ułatwiają zmęczenie, chroniczne niewyspanie, burza hormonów i fizjologiczne zmiany, które zachodzą w ciele kobiety. Organizm mamy potrzebuje czasu, aby dojść do siebie po porodzie. Ten okres, trwający ok. 6 tygodni, nazywamy połogiem

 

Brak współżycia nie oznacza braku bliskości

W tym czasie macica obkurcza się, ustaje krwawienie, stopniowo goją się rany w drogach rodnych, a także blizny po nacięciu krocza, czy cesarskim cięciu. Jednak nawet jeśli ciało jest już w pełni zregenerowane, trzeba wziąć pod uwagę wciąż szalejące hormony i samopoczucie kobiety. Lekarze odradzają współżycie w tym okresie, nie oznacza to jednak, że pary powinny zapomnieć o bliskości i pieszczotach. Partnerom, którzy znajdują chwilę na intymność we dwoje (choćby miały to być tylko przelotne pocałunki, przytulanie i głębokie spojrzenia w oczy) o wiele łatwiej, będzie wrócić do pełni życia seksualnego, jeśli oboje będą już na to gotowi. To wyraźny sygnał dla drugiej strony, że wciąż o sobie pamiętamy i zależy nam na bliskości.

Nie wolno jednak zapominać o podstawowej w tym okresie zasadzie: „nic na siłę”, bo gotowość i chęć podjęcia współżycia po porodzie to kwestia indywidualna. Niektóre panie potrzebować będą 4-6 tygodni, inne – trzech miesięcy, czy nawet pół roku. Są pary, które z powrotem do seksualnej aktywności czekać będą rok albo dłużej.

 

Pierwszy stosunek po porodzie - warto się przygotować

Zwykle po zakończeniu połogu kobieta udaje się na kontrolną wizytę do ginekologa, który sprawdza, czy rany i blizny po porodzie zagoiły się prawidło. To doskonała okazja, by spytać, czy powrót do życia seksualnego jest już możliwy i poprosić o wskazanie optymalnych metod antykoncepcji.

Kobieta, która myśli już o intymnej aktywności może dodatkowo sama sprawdzić, czy dotykanie okolic intymnych nie sprawia jej bólu, a nawet rozpocząć ćwiczenia wzmacniające tzw. mięśni Kegla, czyli mięśni dna macicy. Ćwiczenia polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu okolic pochwy i krocza, a ich efektem jest szybszy powrót do kondycji sprzed ciąży, podniesienie poziomu doznań seksualnych obu partnerów i zapobieganie problemowi nietrzymania moczu. Warto spróbować wykorzystywać do ćwiczeń tzw. kulki gejszy, które służą nie tylko jako gadżet erotyczny, ale skuteczne wsparcie w pracy nad mięśniami macicy i pochwy.

Jest jeszcze jeden, kluczowy aspekt, który pozwoli kobiecie szybciej powrócić do pełnych, intymnych relacji: wyrozumiałość, cierpliwość i wsparcie partnera. Po porodzie świeżo upieczona mama nie ma dla siebie zbyt wiele czasu. Jest zestresowana, zmęczona i często czuje się nieatrakcyjna. Gdy większość obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem i prowadzeniem domu zostawimy w rękach kobiety nie liczmy, że szybko będzie miała ochotę na zbliżenia i pieszczoty. Czas po porodzie to idealny moment, by panowie zrozumieli, że ich rolą nie jest „pomaganie” w domu i przy dziecku, ale uczestnictwo tych obowiązkach na równi z partnerką.

 


Drugi „pierwszy raz” po porodzie

Kiedy oboje już jesteście gotowi na pierwszy seks po porodzie, pamiętajcie, aby zabrać ze sobą do łóżka również odrobinę dystansu. Nie wszystko może pójść tak, jak sobie zaplanowaliście. Stres, obawa przed bólem, dyskomfortem, czy słabszymi doznaniami niż przed porodem mogą zdominować tę ważna dla związku chwilę. Może zdarzyć się również, że na nowo będziecie odkrywać siebie cieszyć się waszymi ciałami.

Nierzadko pieszczoty, które kiedyś doprowadzały partnera do ekstazy teraz nie będą się sprawdzać. Przygotujcie się, że zmianie często ulega wrażliwość na bodźce, czy niegdyś ulubione pozycje seksualne. Z pewnością nie można zapomnieć o pieszczotach, lubrykantach, którymi w razie potrzeby dodatkowo nawilżycie pochwę. W pierwszych chwilach we dwoje, partner powinien pamiętać, że kobieta będzie chciała kontrolować głębokość penetracji. Warto ją dodatkowo zapewnić, że w razie, gdyby odczuwała ból, przerwiecie zbliżenie.

 


Pozycje seksualne, zalecane w pierwszych miłosnych uniesieniach po porodzie to przede wszystkim:

  • pozycja misjonarska (klasyczna)
  • pozycja „na łyżeczkę”
  • oraz pozycje, w których to kobieta jest strona aktywną:
  • pozycja „na jeźdźca”
  • pozycja „na krześle” 

Tak naprawdę jednak sami musicie znaleźć optymalny wariant dla siebie. Pamiętajcie jednak, by dać sobie czas na ułożenie od nowa intymnych relacji, nie przejmować się pierwszymi niepowodzeniami i ciągle szukać sposobów, aby seks po porodzie, był lepszy i bardziej satysfakcjonujący niż przed ciążą.

 


Seks po porodzie - mamy problem

Zdarza się, że powrót do aktywności seksualnej nie zawsze odbywa się bez problemów. Mogą mieć na to wpływ zaburzenia nastroju, depresja poporodowa, czy zbyt silny lęk przed odczuwaniem bólu podczas zbliżenia. Niektóre kobiety mogą odrzucać partnera również z powodu silnej obawy przed kolejnym zajściem w ciążę i cierpieniem, którego doznały podczas pierwszego porodu. Eksperci radzą, aby szukać wsparcia u specjalistów, jeśli chęć na miłosne igraszki nie wraca po okresie 4-6 miesięcy od przyjścia na świat dziecka.

Nierzadko zdarza się, że choć kobieta ma ochotę na seks, zamiast przyjemności, odczuwa ból i pieczenie. Może być to spowodowane zmniejszonym nawilżaniem pochwy, co ma związek z okresem laktacji i zmianami hormonalnymi, ale może wynikać z nieprawidłowości przy zrastaniu się dróg rodnych po porodzie i wielu innych przyczyn. Nieprzyjemne doznania podczas współżycia również należy skonsultować z lekarzem, w przeciwnym wypadku zamiast dążyć do zbliżeń i odbudowy intymnej relacji po ciąży, partnerzy będą unikać seksu i oddalać się od siebie.

 

Zdjęcie: Pexels.com


Autor

Agnieszka Stefaniak-Zubko

Miłośniczka internetu i public relations. Zawodowo współtwórczyni lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, dziennikarka, copywriterka i konsultantka  w zakresie social media. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i dwóch kotów. Wierzy, że rodzina dodaje skrzydeł do realizowania pasji, a liczba rosnących obowiązków, rozciąga 24-godzinny dzień do nieskończoności

Komentarze
02-01-2018
Ocena:
Powiedział bym że trzeba się przygotować ale bardziej umysłowo. Drugi "pierwszy raz" to określenie nad wyraz trafne. Zawarłaś bardzo dobre wskazówki w tym artykule, ja narobiłem troszkę błedów po pierwszym dziecku, na pewno już nie popełnię ich po drugim. Pozdrawiam.
30-11-2016
Ocena:
Przed współżyciem warto sie do niego trochę przygotować. Ja stosowałam kulki kegla od 6 tygodnia, kiedy to lekarz pozwolił mi już na współżycie. A współżycie rozpoczęłam 2 tygodnie później. Była to dobra decyzja gdyż nawet z zastosowaniem lubrykantu do ćwiczenia mięśni kegla odczówałam ból. Jednak po niecałych 2 tygodniach sex z moim chłopakiem był już ok, Nic nie bolało, krocze nieco się wyćwiczyło, i nie odczuwał on żadnego luzu. Fajny sklep z kulkami w dobrych cenach to blackangelsextoys - polecam szybka dostawa
24-04-2016
Ocena:
#^^Nattttt# Wydaje mi się, że możesz mieć nadżerkę w pochwie. Moja żona we wczesnym stadium ciąży miała i odczuwaliśmy ciaśniejszy fragment w kanale rodnym. Był wyczuwalny nawet palcem, takie miękkie pomarszczone zgrubienie. Czasem może nawet boleć przy stosunku. Idź do ginekologa, on przepisze Ci tabletki dopochwowe, które na pewno do miesiąca czasu wyleczą dolegliwość. Kobieta po porodzie i w ciąży ma osłabioną odporność i prawie na pewno uważam, że jest to jakiś rodzaj infekcji grzybiczej lub bakteryjnej, bo jest to częsta dolegliwość. Najlepiej jak pobierze ci wymaz i przebadają lub zrobią posiew, to w 100% dobierze Ci odpowiednie tabletki na to. W 6 tygodniu nie powinno już być skrzepów itp., ani uszkodzeń kanału rodnego przy cesarskim cięciu, więc pewnie jest to infekcja, o której piszę. Nie martw się, bo nie jest to groźne i jest bardzo łatwe do wyleczenia :)
blizna po porodzie

Blizna po porodzie – jak pielęgnować?

2024-06-03
Medycyna nieustannie idzie do przodu, dzięki czemu duże, mocno odznaczające się blizny po porodzie – nie tylko przez cesarskie cięcie, ale także przez nacięcie lub pęknięcie krocza – powoli stają się już przeszłością. Możesz też wpłynąć na to, aby ślady były mniej widoczne. W jaki sposób? Podstawą jest dbanie o ranę już od pierwszych dni. Co robić i dlaczego jest to tak ważne? Blizna po porodzie nie ma przed nami tajemnic. Zobacz, jak ją pielęgnować.
zrosty po cesarskim cięciu

Co na zrosty po cc? Jak się ich pozbyć? Poradnik

2023-12-29
Cesarskie cięcie (CC) jest częstym sposobem na przyjście na świat dziecka. Po operacji zazwyczaj pojawiają się zrosty, które mogą sprawiać pewne niedogodności i kłopoty. Sprawdź, czym są zrosty po CC, jakie są ich objawy, jak można je wykryć oraz przede wszystkim, jak się ich pozbyć.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.