Potówki – jak z nimi walczyć?

Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego nietrudno ją podrażnić. Mogą to zrobić pieluszki, środki, których używamy do kąpieli, czy ubranka, lecz oprócz tego, także ciepło.

 

dziecko - potówki

 

Potówki pojawiają się w postaci małych, czerwonych krostek na twarzy, szyi, ramionach, a nawet tułowiu malucha. Mogą powodować swędzenie, dyskomfort i w rezultacie – drapanie. Te nieestetyczne wysypka najczęściej pojawiają się latem, do czego przyczynia się zakładanie zbyt ciasnych lub zbyt ciepłych ubrań.

 

Jak sobie radzić z potówkami?

Potówki nie są poważną dolegliwością, więc nie ma powodów do obaw. To jedynie oznaka, że dziecku jest zbyt ciepło. Jeśli zauważysz, że zaczynają pojawiać się na jego ciele, zadbaj o bardziej przewiewne i luźniejsze ubranko oraz o to żeby temperatura w pokoju nie była za wysoka.

 

Kiedy kładziesz dziecko do łóżeczka podłóż pod nie bawełniany ręcznik, który pomoże w absorpcji potu. Na obszary dotknięte wysypką zastosuj chłodne, wilgotne okłady. Pomóc też może letnia (lecz niezbyt chłodna) kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej (2 łyżeczki na litr) czy krochmalu (do wody wrzucamy garść mąki ziemniaczanej).

 

Niezbyt dobrym pomysłem jest stosowanie kremów czy maści na wysypkę, przez które rezultaty mogą być odwrotne od zamierzonych. Takie specyfiki zatrzymają wilgoć w skórze malucha w czego efekcie mogą pogorszyć wysypkę.

 

Jeśli w nocy jest za gorąco lub duszno, postaraj się o solidne przewietrzenie pokoju, w którym śpi twoja pociecha. Nie zaszkodzi na ten czas wspomóc się klimatyzacją lub wentylatorem – uważaj jednak, by nie był on postawiony zbyt blisko dziecka – jego przeziębienie to chyba ostatnia rzecz, jakiej pragniesz.

 

Ponieważ potówki powodują swędzenie i drapanie, zadbaj o to, by maluch miał krótkie paznokcie. Może on drapać się nawet w nocy. Aby temu zapobiec na czas, gdy śpi zakładaj mu małe skarpetki na ręce.

 

Kontakt z lekarzem

Jeśli Twój maluszek cierpi z powodu wysypki, lecz nie jesteś pewna, czy to tylko potówka, skontaktuj się z pediatrą. Zdecydowanie powinnaś to zrobić także wtedy, gdy po kilku dniach wysypka nie znika, staje się coraz większa lub powoduje gorączkę.

 

Zdjęcie: Fotolia by © julius - ise All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu