Seks w ciąży - unikać czy nie? - Pozycje seksualne w ciąży

Od jakiegoś czasu staraliście się o dziecko i w końcu po wielu próbach, udało się! Jesteś w ciąży! Z jednej strony chciałabyś dzielić się swoją radością i jeszcze bardziej zbliżyć z partnerem, ojcem Twojego dziecka. Z drugiej boisz się czy nie zaszkodzi to rozwijającemu się w Tobie maleństwu. Seks w ciąży z pewnością jest zupełnie inny niż ten przed ciążą, dlatego jeśli dobrze się czujesz, dziecko rozwija się prawidłowo a lekarz nie postawił twardego NIE, cieszcie się sobą. Dobierzcie tylko wygodną pozycję dla siebie. To wyjątkowy czas, i sama przekonasz się, że sex w ciąży może być bardzo interesujący. To także doskonały moment na wypróbowanie kolejnych pozycji i odkrycie na nowo swojego jakże teraz wrażliwego na pieszczoty ciała.

 

Seks w ciąży - czy jest bezpieczny?

 

Czy nie zaszkodzę maleństwu?

Pamiętajcie, że seks to jeden z ważniejszych elementów Waszej relacji. To właśnie dzięki niemu, stworzyliście nowe, niepowtarzalne życie. Pamiętacie jak wtedy był on niesamowity? Również gdy jesteście w ciąży seks nie przestaje być ważny dla obojga partnerów, dlatego nie warto z niego rezygnować tylko na wszelki wypadek. Często dzieje się tak w obawie przed 'uszkodzeniem' dziecka. Zupełnie niepotrzebnie! Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta czuje się dobrze, a lekarz prowadzący nie wyraził sprzeciwu, nie ma powodu, aby z niego rezygnować. Nie martwcie się także, że zrobicie krzywdę maleństwu. Prawda jest taka, że dziecko jest dobrze chronione przez mięśnie macicy, łożysko wody płodowe i czop śluzowy, a występujące podczas orgazmu skurcze macicy dziecko odczuwa jedynie jako delikatne kołysanie.

 

Czasem obawiamy się, że seks w ciąży może doprowadzić do poronienia. Ale aktualnie nie ma badań potwierdzających, że unikanie zbliżeń intymnych w tym okresie ciąży zapobiega poronieniu. Jeśli mimo wszystko ta myśl nieustannie Cię męczy, porozmawiaj o swoich obawach z lekarzem prowadzącym. Pamiętajcie też, że nie musicie rezygnować z seksu w ogóle. Możecie przecież wybrać dogodną dla Was pozycję lub zrezygnować z penetracji. Również same pieszczoty są bardzo przyjemne, a nierzadko wystarczą do osiągnięcia orgazmu.

 

Po stosunku kobieta może czuć skurcze macicy lub zwiększoną aktywności płodu po orgazmie. Skurcze macicy mogą trwać do 30 minut po stosunku u niektórych kobiet.

 

Seks w ciąży w pierwszym trymestrze

U niektórych par wiadomość o ciąży, zwłaszcza tej nieplanowanej, często wywołuje niechęć do współżycia. To zupełnie normalne. Nie trzeba z tego robić problemu, ani się tego wstydzić. Rozmawiajcie ze sobą i dajcie sobie chwilę. Obawa przed nieznanym, senność, kiepskie samopoczucie przyszłej mamy czy bardzo częsta dolegliwość w pierwszym trymestrze jaką są mdłości mogą sprawić, że seksualność zdecydowanie schodzi na dalszy plan. Ale gdy tylko zaskoczenie minie przyszli rodzice mogą cieszyć się urokami ‘ciążowego’ seksu.

 

Pierwszy trymestr niesie za sobą minimalne zmiany. Jak mogą one wpłynąć na Wasze stosunki?:

 • brzuszek jeszcze nie przeszkadza,
 • krągłości pewnych części ciała, których z pewnością nabierasz, są bardzo sexy,
 • od chwili zapłodnienia narządy płciowe stały się mocniej ukrwione, a zatem możesz odczuwać większą rozkosz niż dotychczas.

 

UWAŻAJ na PIERSI!

Niestety w pierwszym trymestrze ciąży często pojawia się nadwrażliwość piersi, która może powodować duży dyskomfort, a nawet ból. W wielu przypadkach podczas pierwszych trzech miesięcy na skutek porannych mdłości i nieustającego zmęczenia ochota na seks może nieco słabnąć.

 

 

***

Odpowiednie pozycje - seks w ciąży

Usiądź na biodrach mężczyzny podpierając się rękoma np. o materac łóżka (patrz rysunek w trzecim trymestrze). W tej pozycji masz kontrolę nad głębokością penetracji, a partner nie urazi Twoich bardzo wrażliwych piersi. Natomiast powolny seks w ułożeniu bocznym idealnie sprawdzi się, gdy jesteś przemęczona lub zmagasz się z mdłościami (patrz rysunek poniżej).

***

Seks w ciąży w pierwszym trymestrze ciąży, polecana pozycja

W pierwszych miesiącach ciąży zdarza się, że kobieta odczuwa suchość pochwy. Jeśli Ty również masz z nią problemy, nic nie stoi na przeszkodzie abyście używali żelu nawilżającego. Działa on powierzchownie, a zatem nie przenika do krwi i nie zaszkodzi dziecku. Nie używaj natomiast żadnych chemicznych nawilżaczy.

 

W drugim trymestrze ciąży

Drugi trymestr to pod wieloma względami wyjątkowy czas. Dolegliwości ciążowe zanikają, przyszła mama czuje się zdecydowanie lepiej, często rozkwita. Co więcej ciąża jeszcze jej nie przeszkadza. Brzuszek, choć już widoczny, na razie jest jeszcze na tyle mały, że nie przeszkadza. Ba, może być bardzo seksy dla przyszłego tatusia. W końcu jest powodem do dumy i widocznym dowodem jego sprawności. Często w tym okresie mężczyzna ma ochotę rozpieszczać partnerkę, więc wiecie co? Pozwólcie mu na to. W sferze seksualnej to zdecydowanie najlepszy czas dla Was.

 • większość dolegliwości ustaje, a brzuszek jeszcze nie jest uciążliwy
 • zwiększa się libido,
 • zwiększa się ukrwienie pochwy, dzięki czemu
 • orgazmy zarówno u niej, jak i u niego są wyjątkowo intensywne.

Zachodzące w tym  okresie zmiany hormonalne sprawiają, że ciało kobiety jest wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Twój organizm przyzwyczaił się już do nowej roli, nabrał równowagi, a zaokrąglony brzuszek tylko dodaje Ci uroku. Prawda? Z pewnością właśnie teraz odkryjesz kolejne strefy erogenne np. zagłębienie łokci. Piesi staną się jeszcze pełniejsze, zniknie ich nieprzyjemna wrażliwość, a sutki powiększą się i ściemnieją. Teraz w pełni będziesz mogła cieszyć się swoim nowym biustem.

 

Po 13. tygodniu możesz zaobserwować także zwiększenie nawilżenia pochwy, co idzie w parze z większym ukrwieniem, czyli większą wrażliwością na pieszczoty. Również Twój partner ma powody do zadowolenia. Ciaśniejsze wejście do pochwy w drugim trymestrze, sprawia, że seks w ciąży staje się bardzo satysfakcjonujący.

 

***

Odpowiednia pozycja - seks w ciąży

Dopóki dziecko jest jeszcze malutkie i brzuch nie krępuje Ci ruchów korzystajcie z partnerem z beztroskiego seksu. W tym okresie świetnie sprowadza się pozycja na pieska (patrz rysunek poniżej).

***

Seks w ciąży w drugim trymestrze ciąży, polecana pozycja

 

Współżycie w trzecim trymestrze

Na finiszu będzie zdecydowanie trudniej. W trzecim trymestrze kobieta czuje się nieatrakcyjna i ociężała, pojawia się zgaga, parcie na mocz i ... lęk przed przedwczesnym porodem. W tym okresie apetyt na seks zdecydowanie maleje, a kobieta nie czuje się najlepiej:

 • duży brzuch znacznie utrudnia ruchy,
 • dziecko daje mocne kopniaki,
 • a przyszła mama szybko się męczy.

Warto w tym miejscu szczególnie zadbać o mamę. Partner powinien ją dopieszczać i upewniać, że nigdy nie wyglądała lepiej. Przy prawidłowo przebiegającej ciąży lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu nawet w samej końcówce trzeciego trymestru. Przeciwnie, często zalecają aktywność seksualną, bowiem po 38. tygodniu szyjka macicy staje się wrażliwa na zawartą w spermie prostaglandynę, a ta w połączeniu z uwalnianą podczas seksu oksytocyną może przyspieszyć akcję porodową.

 

***

Odpowiednia pozycja - seks w ciąży

Duży brzuszek wyklucza pozycję klasyczną. Dobrym rozwiązaniem jest pozycja boczna (patrz rysunek w pierwszym trymestrze). Odpowiednia też będzie pozycja, w której usiądziesz na biodrach partnera (patrz rysunek poniżej). W takiej pozycji doskonale możesz  kontrolować głębokość penetracji.

***

Seks w ciąży w trzeim trymestrze ciąży, polecana pozycja

W ostatnich tygodniach ciąży pochwa jest znacznie ciaśniejsza. Mężczyznom zazwyczaj podoba się taki stan rzeczy, jednakże dla Ciebie właśnie teraz seks może okazać się nieprzyjemny, a nawet bolesny. Jeśli tak jest, nie bój się o tym powiedzieć. Na pewno znajdziecie wyjście.

 

Kiedy zrezygnować ze współżycie?

Oczywiście są takie sytuacje, w których warto powstrzymać się od zbliżeń intymnych. Należą do nich:

 • jeżeli ciąża NIE przebiega prawidłowo lub/i gdy lekarz zaleca odpoczynek i unikanie wysiłku,
 • jeśli ciąża przebiega prawidłowo, ale kobieta po stosunku zaczęła krwawić, plamić lub ma bóle w dole brzucha. W takich przypadkach konieczna jest rozmowa z lekarzem. Może to nic takiego i wystarczy zmienić pozycję na mniej "penetrującą" ale może to być objaw pewnych patologii,
 • jeśli jest ryzyko poronienia (poprzednia ciąża zakończona poronieniem lub przedwczesnym porodem) lub porodu przedwczesnego,
 • gdy mamy do czynienia z łożyskiem przodującym,
 • w III trymestrze gdy ciąża jest mnoga,
 • gdy doszło do pęknięcia wód płodowych.

 

Zdjęcie: Fotolia all rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Sierpień 26, 2016
Moja żona w ciąży nabrała większą chęć na seks. Przed to ja więcej chciałem zbliżenia. Jednak pomimo teraz też chce lecz boję się czasami że coś się stanie naszemu maleństwu. Plusem seksu z ciężarna jest jej wygląd zmienione ciało, a najbardziej to zmienione piękne piersi. Uwielbiam :-)
Ocena:
Maj 7, 2016
Analfabeci
Ocena:
Kwiecień 8, 2016
Witam jestem zdradzany przez kochanke mam 20 lat ona 40 poznałem ja gdy miałem 16 lat była samotna przygarnolem ja do siebie zakochałem się w niej jest śliczna sexowna i dowiedziałem się o zdradzie zdradzila mnie z takim chujem ktury bił zone siedział już parę lat co robic KOCHAM JA jest dobra kobieta uczuciowa zawsze pomoże naprawdę na dobre serce bende o nią walczył bende szedł po trupach nie oddam jej nikomu pomocy co robic Pozdrawiam Milosz
Ocena:
Kwiecień 6, 2016
Witam mam 20 lat i jestem bardzo zazdrosny o moja kobietę ma 40 lat bardzo ja kocham świata za nią nie widzę i jestem zakurwiscie i nią zazdrosny co ma z tym robić.
Ocena:
Kwiecień 6, 2016
Moja ukochana mnie zdradzila w ciarzy i nie wiem kogo dziecko co robic
Ocena:
Marzec 21, 2016
Moja zona nabrala wiekszej ochoty niz przed ciaza niema nic wspanialszego niz jej sexy brzusio polecam
Ocena:
Luty 21, 2016
Oj moja żona jest w 5 miesiącu. Mieliśmy kilkumiesięczną przerwę na profilaktyczne leczenie bakterii. Jak mnie dzisiaj dosiadła to było cudowne. Te kształty, te piersi i brzusio fajny. PoLeCam !
Ocena:
Styczeń 8, 2016
Seks w ciąży jest niewskazany tylko przy konkretnych przeciwwskazaniach a tak to hulaj dusza piekła nie ma :)
Ocena:
Grudzień 9, 2015
czeba robić DOKŁADNIE jak na rysunku a nie cały czas jenodm strone wtedy wyjdzie nie spirala PS spirala też ładna PS2 EXXXXSstra stronka
Ocena:
Listopad 18, 2015
Oj tak. Seks w ciąży jest równie przyjemny co nie w ciąży ;)
Ocena:
Kwiecień 25, 2015
Ja to cierpię z powodu suchości w pochwie :( to trochę przykre w tym okresie
Ocena:
Styczeń 24, 2015
Ja chce być ciąży.
Ocena:
Październik 30, 2013
Sex w ciąży powinien być nie tylko zalecany ale obowiazkowy:) W końcu po porodzie ze zbliżeniami już gorzej, niestety :( Wiem co mówię, 8 tygodni temu zostałem ojcem
Ocena:
Październik 14, 2013
Moje dziewczyna karmi piersią i największą ochotę na seks ma po każdym karmieniu :).