Seks w ciąży - unikać czy nie? - Pozycje seksualne w ciąży

Seks w ciąży z pewnością jest zupełnie inny niż ten przed ciążą. Ale właśnie to jest w nim takie interesujące. To doskonały czas na wypróbowanie kolejnych pozycji i odkrycie na nowo swojego jakże wrażliwego na pieszczoty ciała.

 

seks-w-ciazy-550

 

Często w obawie przed 'uszkodzeniem' dziecka przyszli rodzicie unikają seksu. Zupełnie niepotrzebnie. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo nie ma powodu, aby z niego rezygnować. Dziecko jest dobrze chronione przez wody płodowe i czop śluzowy, a występujące podczas orgazmu skurcze macicy dziecko odczuwa jedynie jako delikatne kołysanie.

 

Oczywiście seks w ciąży znacznie różni się od dotychczasowego, ale na pewno nie jest gorszy. To doskonały czas, aby  odkryć siebie na nowo.

 

Seks w ciąży - Pierwszy trymestr

U niektórych par wiadomość o ciąży, zwłaszcza tej nieplanowanej wywołuje chwilową niechęć do współżycia. Obawa przed nieznanym i kiepskie samopoczucie sprawiają, że seksualność schodzi na drugi plan. Ale gdy tylko zaskoczenie minie przyszli rodzice mogą cieszyć się urokami ‘ciążowego’ seksu.

 

Pierwszy trymestr niesie za sobą minimalne zmiany. Brzuszek jeszcze nie przeszkadza, za to krągłości innych części ciała, których z pewnością nabierasz są bardzo sexy.  Od chwili zapłodnienia narządy płciowe stały się mocniej ukrwione, a zatem możesz odczuwać większą rozkosz niż dotychczas.

 

Niestety w pierwszym trymestrze ciąży często pojawia się nadwrażliwość piersi, która może powodować duży dyskomfort, a nawet ból. W wielu przypadkach podczas pierwszych trzech miesięcy na skutek porannych mdłości i nieustającego zmęczenia ochota na seks może nieco słabnąć.

 

***

Odpowiednie pozycje - seks w ciąży

Usiądź na biodrach mężczyzny podpierając się rękoma np. o materac łóżka (patrz rysunek w trzecim trymestrze). W tej pozycji masz kontrolę nad głębokością penetracji, a partner nie urazi Twoich bardzo wrażliwych piersi. Natomiast powolny seks w ułożeniu bocznym idealnie sprawdzi się, gdy jesteś przemęczona lub zmagasz się z mdłościami (patrz rysunek poniżej).

***

seks-w-ciazy-pozycje-seksualne-w-ciazy-550

Seks w drugim trymestrze ciąży

Na szczęście drugi trymestr to czas, w którym większość dolegliwości ustaje, zwiększa się libido, a orgazmy są wyjątkowo intensywne. Zachodzące w tym  okresie zmiany hormonalne sprawiają, że ciało kobiety jest wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Twój organizm przyzwyczaił się już do nowej roli, nabrał równowagi, a zaokrąglony brzuszek dodaje Ci uroku.

 

Z pewnością właśnie teraz odkryjesz kolejne strefy erogenne np. zagłębienie łokci. Piesi staną się pełniejsze, zniknie ich nieprzyjemna wrażliwość, a sutki powiększą się i ściemnieją. Teraz w pełni będziesz mogła cieszyć się swoim  nowym biustem.

 

Po 13. tygodniu możesz zaobserwować także zwiększenie nawilżenia pochwy, co idzie w parze z większym ukrwieniem, czyli większą wrażliwością na pieszczoty. Również Twój partner ma powody do zadowolenia. Ciaśniejsze wejście do pochwy w drugim trymestrze, sprawia, że seks w ciąży staje się bardzo satysfakcjonujący.

 

***

Odpowiednia pozycja - seks w ciąży

Dopóki dziecko jest jeszcze malutkie i brzuch nie krępuje Ci ruchów korzystajcie z partnerem z beztroskiego seksu. W tym okresie świetnie sprowadza się pozycja na pieska (patrz rysunek poniżej).

***

seks-w-ciazy-pozycje-seksualne-w-ciazy-550

Współżycie w trzecim trymestrze

Trzeci trymestr to okres, w którym większość kobiet nie czuje się najlepiej. Duży brzuch znacznie utrudnia ruchy, dziecko daje mocne kopniaki, a przyszła mama szybko się męczy.

 

Przy prawidłowo przebiegającej ciąży lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu nawet w samej końcówce trzeciego trymestru. Przeciwnie, często zalecają aktywność seksualną. Bowiem po 38. tygodniu szyjka macicy staje się wrażliwa na zawartą w spermie prostaglandynę, a ta w połączeniu z uwalnianą podczas seksu oksytocyną może przyspieszyć akcję porodową.

 

***

Odpowiednia pozycja - seks w ciąży

Duży brzuszek wyklucza pozycję klasyczną. Dobrym rozwiązaniem jest pozycja boczna (patrz rysunek w pierwszym trymestrze). Odpowiednia też będzie pozycja, w której usiądziesz na biodrach partnera (patrz rysunek poniżej). W takiej pozycji doskonale możesz  kontrolować głębokość penetracji.

***

seks-w-ciazy-pozycje-seksualne-w-ciazy-550

 

W ostatnich tygodniach ciąży pochwa jest znacznie ciaśniejsza. Mężczyznom zazwyczaj podoba się taki stan rzeczy, jednakże dla Ciebie właśnie teraz seks może okazać się nieprzyjemny, a nawet bolesny.

 

Zdjęcie: Fotolia all rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz