Ciemieniucha

Ciemieniucha to nic innego jak łojotokowe zapalenie skóry, na skutek którego dochodzi do nadmiernego rogowacenia naskórka. Zmiany najczęściej pojawiają się na owłosionej skórze główki dziecka, ale mogą wystąpić także za uszami, na szyi oraz w pępku i pachwinach.

Stulejka

Zwężenie napletka często bywa diagnozowane jako stulejka. Tymczasem nieodprowadzalny napletek u chłopców do 2 lat w większości przypadków wynika z naturalnego sklejenia napletka z żołędzią i nie wymaga leczenia.

Tajemnica mleka modyfikowanego

Jeśli z jakiś powodów nie możesz, albo nie chcesz dziecka karmić piersią, podawaj mu mleko modyfikowane. Ma ono skład bardzo zbliżony do Twojego pokarmu, dostarcza maluchowi łatwo przyswajalne białko, tłuszcze nienasycone, węglowodany oraz witaminy i minerały.

Żółtaczka fizjologiczna

Żółtaczka noworodków jest powszechnym zjawiskiem. Występuje u około 60% donoszonych dzieci i u zdecydowanej większości wcześniaków. Charakterystyczne dla żółtaczki żółte zabarwienie skóry zwykle pojawia się w 2-3 dobie życia i jest wynikiem przejściowej niedojrzałości wątroby.

Trudny czas ząbkowania

Przewinięte, najedzone, a mimo to ciągle płacze? Być może Twojemu maleństwu zaczęły wyrzynać się ząbki. Jeśli w dziecięcej buzi pojawiły się uwypuklenia, zaczerwienienia i obrzęk dziąseł u Twojego szkraba rozpoczął się kolejny ważny etap - ząbkowanie.

Spadek masy ciała noworodka

Właśnie zostałaś mamą. Dopiero uczysz się jak postępować z dzieckiem. Obserwujesz jak śpi, je, płacze. Wszystko wydaje się być w porządku. Tylko dlaczego waga noworodka spada? Przecież karmisz je bez problemu, a dziecko się najada. Spokojnie, nie ma powodu do zmartwień.